پدر خوب

12 راهکار برای آن که پدری فوق العاده باشید

پدر در هر خانواده ای حکم ستون و پایه آن خانواده را دارد که با همکاری و همیاری مادر می تواند اهداف مشترک تمام اعضای خانواده را به پیش ببرد. زمانی یک مرد در نقش پدر قرار می گیرد که دارای فرزند شود. زمانی پدر فوق العاده خطاب می شود که فرزندش را به شکل مناسبی تربیت کرده باشد. در ادامه موضوع درباره ی خصوصیات پدر خوب، وظایف یک پدر کامل، نقش پدر در خانواده موفق و…صحبت خواهیم کرد.

وظیفه یک پدر خوب چیست؟

در ادامه در خصوص راهکارهایی که می تواند به یک مرد در نقش پدر کمک کند تا پدری فوق العاده شود، صحبت کرده ایم.

1- صلاح آن ها یا خودتان؟

نکته بسیار مهم و اصولی وجود دارد که می تواند علاوه بر آن که شما را تبدیل به پدری مناسب می کند، برای زندگی فردیتان نیز مناسب باشد. فرض کنید به سیگار و یا الکل و یا هر عادت ناپسند دیگری اعتیاد پیدا کرده اید. اگر بتوانید این عادت نامناسب را ترک کنید، قطعا می توانید الگوی بهتری هم برای فرزندان خودتان باشید؛ بنابراین صلاح شما در کنار صلاح فرزندانتان خواهد بود. وظایف یک پدر خوب در موارد گوناگونی مطرح می شود که این مورد یکی از آن ها است.

2- پشتیبانی و حمایت از بچه ها

دومین مورد که معمولا به عنوان وظیفه اصلی یک پدر فوق العاده تلقی می شود پشتیبانی و حمایت از بچه ها است. این حمایت شامل بخش های مختلفی می شود و یک پدر خوب وظیفه دارد تا آن ها را فراهم کند. تامین امنیت جانی کودکان و فرزندان اولین قدم مهم در این زمینه است. این تامین امنیت با فراهم کردن یک خانه مناسب، یک اتومبیل خوب و راحت و همچنین بیمه عمر، بیمه بازنشستگی و…صورت بگیرد.

حمایت های مالی که پدر از فرزندان خود به عمل می آورد نیز جزء قدم دوم وظایف پدر محسوب می شود. این حمایت های مالی می تواند شامل مواردی همچون تنظیم وصیت نامه مناسب، تعیین ارث، عدم برجای گذاری قسط برای فرزندان و…شوند.

در کنار این ها و شاید مهم تر از بقیه چیز ها حمایت عاطفی یک پدر باشد. فرزندان نیاز دارد تا توسط پدرشان تایید شوند و بتوانند احساسات خود را با او در میان بگذارند.

ویژگی ها و مشخصات کامل یک پدر خوب
پدر خوب کیست

3- اختصاص زمان به فرزندان

معمولا در بین خانواده ها به این شکل رایج شده است که پدران خانواده یا باید سرکار باشند و یا زمانی که به خانه می رسند، باید به استراحت و تفریح خودشان بپردازند. یک پدر فوق العاده و موفق در واقع پدری است که پس از فراغت از کار، برای تفریح کردن و وقت گذراندن با فرزندانش زمان کافی را اختصاص دهد. در واقع زمان بعد از کار و یا روزهای آخر هفته و دیگر تعطیلات، تنها زمانی است که شما می توانید در کنار فرزندانتان باشید، پس سعی کنید این زمان ها را از دست ندهید.

یکی از موضوعاتی که در مورد پدر خوب بودن باید به یاد داشته باشید، آن است که فرزندان شما برای ادامه زندگی و بهره بردن از یک شرایط راحت، نیاز به پول دارند، اما پول تمام نیاز و خواسته آن ها را تشکیل نمی دهد؛ بلکه در واقع وقتی که آن ها در کنار پدرانشان صرف می کنند، مهم ترین خواسته و نیاز آن ها است.

فراموش نکنید که فرزندانتان روزی بزرگ می شوند و تبدیل به نوجوان و جوانانی می شوند که دیگر تمایل به سپری کردن وقتشان در کنار شما ندارند؛ پس قبل از آن که به آن روز برسید، نهایت زمان موجود را در کنار خانواده خود بگذرانید.

4- در آغوش گرفتن فرزندان

این مقوله در کشورهای غربی بسیار بهتر از کشورهای شرقی و به خصوص خاورمیانه جا افتاده است. معمولا در خانواده های قدیمی و سنتی، در بین پدر و فرزندان یک پرده نامرئی وجود دارد که بغل گرفتن فرزند و چه بسا فرزند دختر توسط پدر را موضوعی هنجار شکن نشان می دهد. شما پدر گرامی به عنوان نسل جدیدی که قرار است فرزندانی با آینده روشن را تربیت کنید، از بغل گرفتن فرزندان و کودکانتان نترسید. یک پدر فوق العاده فرزند خودش را در شرایط مختلف به آغوش می گیرد.

این بغل کردن می تواند تاثیرات مطلوبی را بر روی تربیت بچه ها به جا بگذارد.به طور مثال زمانی که شما فرزندتان را در هنگام ناراحتی و یا شادی بغل می کنید، همزمان به او حس همدردی و شریک بودن در احساساتش و همچنین حمایت و پشتیبان او بودن را نیز منتقل می کنید. در صورت رعایت این مورد می توانید بگویید که یکی از چند ویژگی رفتاری پدر خوب را در خودتان ایجاد کرده اید.

ویژگی‌های یک پدر خوب
خصوصیات پدر نمونه

5- بازی کردن با فرزندان

همیشه سعی کنید با فرزندان خودتان بازی کنید. بازی کردن یکی از راه های برقراری ارتباط بین پدر خانواده و فرزندان است. انجام بازی های فیزیکی می تواند ارتباط شما به عنوان پدر فوق العاده را با فرزندانتان بسیار تقویت کنید. سعی کنید بالشت بازی، کشتی گرفتن، قایم باشک، بازی های ماجراجویانه مثل پیدا کردن گنج را در برنامه اوقات فراغت خودتان داشته باشید؛ قرار نیست تمام بازی های کودکان مختص به مادر آن ها شود، شما هم تاثیر و سهم بسزایی در این روند دارید.

بازی های فکری و یا تماشای تلویزیون در کنار فرزندان می تواند جز رفتار پدر خوب در نظر گرفته شود و تجربه خوبی محسوب شود، اما موضوعی که مطرح می شود آن است که این تجربه نمی تواند به تنهایی دنیای کودک را به شکل مناسبی شکل دهد.

6- وظایف زنانه یا مردانه؟

معمولا در خانواده هایی با بافت سنتی تر، به این شکل جا افتاده است که کارهایی همچون عوض کردن پوشک بچه، حمام بردن کودک، درست کردن شیرخشک برای کودک و یا بیدار شدن نیمه شب برای آرام کردن کودک ناآرام، همگی جز وظایف زن و به خصوص مادر کودک محسوب می شود. مشخص است که اگر می خواهید تبدیل به یک پدر فوق العاده شوید، بهتر است سعی کنید تا از این طرز فکر سنتی دوری کرده و تا حد امکان در انجام این کارها به همسر خودتان کمک کنید.

انجام وظایف مادرانه یا زنانه جز رفتار پدر خوب است، با این کار نه تنها تبدیل به پدری فوق العاده می شوید، بلکه می توانید همسر خوبی نیز به حساب بیایید. انجام چنین کارهایی برای فرزندتان می تواند رابطه عمیق و احساسی خوبی را بین شما و او شکل دهد که در بزرگسالی نتایج و تاثیرات خودش را نمایان خواهد ساخت.

7- کتاب خوانی در کنار هم، یک تیر و چند نشان

سرانه مطالعه یک کشور در واقع نشان دهنده فرهیخته بودن مردم آن کشور و پیشرفت آن ها است. متاسفانه در کشور ایران سرانه مطالعه افراد بسیار پایین است و در واقع کشور ما جز آرین کشورهای موجود در لیست است. شاید با خودتان فکر کنید که این موضوع به تربیت اجتماعی فرزندان و اوضاع جامعه بر می گردد، اما بهتر است کمی منطقی به قضیه نگاه کنیم.

عادت کتاب خوانی از سنین کودکی در بچه ها شکل می گیرد. اگر شما به عنوان یک پدر که دارای ویژگی رفتاری عالی و خوب است، سعی کنید از زمانی که فرزندان کم کم متوجه حرف های شما می شود، برای او کتاب های داستان آموزنده و سرگرم کننده بخوانید، می توانید با یک تیر چند نشان را بزنید. ابتدا آن که در فرزند خودتان عادت کتاب خوانی را به وجود آورده و او را با دنیای قصه ها آشنا کرده اید، دومین مزیت این کار وقت گذراندن با آن ها است و سومین مزیت نیز مربوط به جهت بخشی فکری به نحوه نگرش فرزندانتان به آینده و ماهیت زندگی است که می توان گفت این موضوع از همه موضوعات مهم تر است.

چطور پدر خوبی باشیم؟(خصوصیات یک پدر خوب و نمونه)
بهترین بابای دنیا كیست؟

8- پدر خانواده یا همسر؟

بهتر است بدانید که برای یک پدر فوق العاده بودن تنها نباید به کودکان توجه کرد، بلکه توجه به همسرتان می تواند به اندازه توجه به فرزندان و حتی بیشتر از آن اهمیت داشته باشد. همواره سعی کنید که در کنار همسر خود باشید، حتی اگر همسرتان بچه ها را دعوا کرده است و شما از این قضیه ناراحت شده اید، به هیچ وجه جلوی بچه ها با او دعوا نکنید و در نقطه مقابل او نباشید. با این نوع از رفتار هم به فرزندانتان یاد می دهید که احترام به مادر آن ها در الویت است و به نوعی خط قرمز شما محسوب می شود و هم آن ها یاد می گیرند تا در آینده با زنانی که وارد زندگی شان می شوند، چگونه برخورد کنند.

9- عزت نفس و شخصیت آن ها را بسازید

ساخت شخصیت کودکان می تواند مهم ترین وظیفه یک پدر خوب باشد. فرض کنید شما برای فرزندانتان همه چیز اعم از پول، رفاه، ماشین و…فراهم کرده اید، اما هیچوقت برای ساخت و اصلاح شخصیت آن ها کاری انجام نداده اید. ساختن شخصیت بچه ها می تواند از راه های ساده ای همچون تعیین پول تو جیبی برای آن ها، صحبت کردن به شکل منطقی در خصوص مشکلات بچه ها، راهنمایی آن ها و میدان دادن به آن ها برای حل مسائل و مشکلاتشان انجام پذیرد.

فراموش نکنید که شما موظف هستید تا پشتیبان فرزندان خود باشید، اما نباید خودتان به جای آن ها به حل مسائل و مشکلات آن ها بپردازید.

10- مسائل مالی را فراموش نکنید

قرار نیست درباره شاخص بورس و چگونگی سرمایه گذاری در بازار سرمایه با فرزندان خردسال خود صحبت کنید، اما یک پدر که سعی می کند تا صفات پدر خوب را در خود ایجاد کند، همواره تلاش می کند تا فرزندش در هر سنی که قرار دارد، به او ارزش پول، چگونگی پس انداز کردن، نحوه برقراری توازن بین پس انداز و خرج کردن پول را بیاموزد. این نوع از مسائل می تواند در آینده زندگی مالی فرزندانتان را نجات دهد و او را از انجام ریسک های بی مورد و بسیار پر خطر برحذر دارد.

چگونه یک پدر خوب باشیم
وظایف یک پدر

11- مراقبت خودتان باشید

برخی از افراد گمان می کنند زمانی که پدر یا مادر شدند، باید تمامی بخش های زندگی خود را متوقف کرده و تمام زندگی شان را صرف فرزندانشان کنند، در حالی که با این کار پس از مدتی شما فقط یک مادر یا یک پدر افسرده هستید که دیگر علاقه ای به تلاش برای آینده فرزندانتان نیز ندارید. ورزش کنید، باشگاه بروید، غذای سالم بخورید، برنامه های گردش و تفریح در کنار دوستانتان را داشته باشید و حتی سعی کنید کمی وقت فراغت و تنهایی هم برای خودتان کنار بگذارید.

با انجام این کارها به فرزندانتان یاد می دهید که چگونه زندگی کنند و فراموش نکنید که اگر شما خودتان را دوست داشته باشید، آن ها نیز شما را دوست خواهند داشت. پدر خوب بودن شامل بخش های مختلفی می شود و این مورد نیز تکه ای از این پازل است.

12- مراقب همسرتان نیز باشید

معمولا زن ها پس از تولد فرزندانشان نسبت به زندگی خودشان بی توجه می شوند، اما شما آنجایید تا این اجازه را به او ندهید. گاهی اوقات از بچه نگهداری کنید تا او بتواند برای خودش هم زمان داشته باشد، سعی کنید کارهای دوران مجردی تان را مجددا انجام دهید. دو نفری به پارک و سینما و گردش بروید؛ روابط زناشویی خودتان را حفظ کنید و اجازه ندهید که وجود بچه در این میان به این موضوع ضربه بزند.

سخن پایانی

از دیدگاه مشاوره خانواده در خصوص ویژگی های پدر فوق العاده، صفات پدر خوب و پاسخ به این سوال که چگونه یک پدر خوب باشیم، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این لیست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را به لیست خودتان اضافه کنید و زمانی که پدر شدید، تمامی نکات آن لیست را رعایت کنید. نکته ای که در متن در خصوص آن صحبت چندانی نشد، دعوای پدر و پسر است که بهتر است در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به این موضوع پرداخته شود.

سوالات متداول

آیا تامین نیاز های مالی به تنهایی برای تبدیل شدن به یک پدر فوق العاده کافی است؟

قطعا اینگونه نیست. شاید برای شما جالب باشد که وقتی پای صحبت نوجوانان می نشینیم متوجه می شویم که آن ها بیشتر از نیاز مالی، به نیازهای عاطفی خود اهمیت می دهند. بنابراین سعی کنید به نیازهای عاطفی اهمیت بیشتری بدهید.

وظایف یک پدر خوب تنها به فرزندانش محدود می شود؟

خیر، برای تبدیل شدن به یک پدر خوب شما وظایفی در قبال همسرتان نیز دارید که باید آن ها را رعایت کنید. این وظایف شامل کمک کردن به کارهای خانه، کمک در بچه داری و وقت گذراندن با او می شود.

کتاب خوانی چه تاثیری در شخصیت فرزندان دارد؟

شما به عنوان یک پدر وقتی با فرزندتان کتاب می خوانید، هم این عادت پسندیده را در او تقویت می کنید و هم باعث می شوید به ذهن او جهت درستی داده شود.

مشاوره فمیلیکو

در مرکز مشاوره فمیلیکو در خصوص ویژگی های پدر خوب، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوس دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)