ترس از ازدواج

ترس از ازدواج یا گامافوبیا چیست؟ علائم/ دلایل و راهکارها

چگونه ترس از ازدواج را از بین ببریم؟

ترس از ازدواج به ترس غیر نرمال و مداوم افراد در رابطه با متاهل بودن گفته می شود و موجب بروز اضطراب در این افراد می شود. ترس از ازدواج ممکن است ناشی از زندگی همراه با فردی دیگر، مسئولیت های ازدواج و تشکیل خانواده و یا مشکلات در روابط جنسی ای که ممکن است پدیدار شوند باشد.

یکی از بزرگترین تصمیمات زندگی هر فردی تصمیم وی برای ازدواج است. در حالی که برای خیلی از افراد ازدواج می تواند اتفاقی هیجان انگیز و خوشحال کننده باشد، در عین حال ممکن است برای خیلی از افراد دیگر یکی از بزرگترین ترس های آنها در طول زندگی باشد.

ممکن است در طول زندگیتان به افرادی برخورد کنید که می گویند ” من آماده ازدواج نیستم و فوبیای ازدواج دارم ” یا ” ایده ازدواج من را می ترساند “. چنین جملاتی نشانگر فرار کردن افراد از ازدواج و یا به عبارتی ترس از ازدواج می باشد.

 گامافوبیا چیست؟

ترس از ازدواج یا همان گامافوبیا می تواند ناشی از داشتن تجربیات تلخ در کودکی در مورد خانواده خود فرد یا افراد نزدیک او باشد. هم چنین گاهی از مواقع این موضوع که باقی عمر افراد بعد از ازدواج، باید کنار فرد دیگری سپری شود باعث فوبیای ازدواج در افراد و انتخاب تنها بودن در آن ها می شود.

ترس از ازدواج چگونه به یک بیماری مبدل می شود؟/ درمان چیست
ترس از ازدواج

علائم ترس از ازدواج

بهتر است اگر این نشانه ها را در خود می بینید به نزد مشاور ازدواج بروید و یا از نزدیکان خود کمک بگیرید تا بر فوبیای ازدواج غلبه کنید.

پدیدار شدن اضطراب و نگرانی وقتی که به ازدواج فکر می کنید.

از شرکت در جمع زوج ها و مراسم عروسی دوری می گزینید.

عدم توانایی در مقابله با اضطراب در رابطه با تعهد در خود

وقتی به مسائل مربوط به ازدواج فکر می کنید دچار ضعف عضلانی، خستگی و تعریق و یا حتی حملات پانیک می شوید.

حتی ممکن است وقتی این نشانه ها  را می خوانید، گامافوبیا به سراغتان بیاید.

دلایل ترس از ازدواج

خیلی وقت ها دلیل خاصی برای ترس از ازدواج در افراد مشخص نیست و می تواند شامل عللی کلی مثل محیط نامناسب بزرگ شدن در کودکی و تروما های دوران کودکی باشد. البته علل به خصوصی هستند که می توانند ترس قبل از ازدواج و گامافوبیا را در افراد توجیه کنند. از جمله:

1- طلاق والدین

طلاق در به وجود آوردن ترس از ازدواج بسیار عامل موثری است. جوانی که می خواهد ازدواج کند اگر فرزند طلاق باشد یک ترس مخفی از ازدواج دارد و ناخود آگاه در ذهنش زندگی والدینش را در آینده خودش تداعی می کند. همین موضوع باعث می شود که او فکر کند اگر ازدواج کند به سرنوشت والدینش دچار می شود.

همه چیز درباره ترس از ازدواج؛ از دلایل تا راهکار‌های مقابله با آن
چطور بر ترس از ازدواج غلبه کنیم

2- مشکلات مالی، بلای جان ازدواج

در شرایط فعلی جامعه بزرگترین مانع در برابر ازدواج جوانان مشکلات مالی تلقی می شود. وقتی که شخصی مطمئن نباشد از پس مخارج زندگی بر می آید سعی می کند تا از مسئولیت بیشتر اجتناب کند. همین موضوع باعث می شود تا او از ازدواج فراری باشد. تهیه مسکن، مخارج عقد و عروسی، هزینه هایی که فرزند آوری به خانواده متحمل می کند از مهم ترین دغدغه های مالی جوانان است.

3- تنوع طلبی

یکی از دلایل ترس از ازدواج تنوع طلبی است که ریشه در مشکلات فکری فرد دارد. در این شرایط فرد از اینکه قرار است تنها با یک نفر دیگر رابطه داشته باشد او را مضطرب می کند. او به ازدواج اینگونه فکر می کند که قرار است او را محدود کند و دیگر نمی تواند از زندگی لذت ببرد. غافل از اینکه تشکلیل خانواده و داشتن فرزند تجربه های جدیدی هستند که فرد را به وجد می آورد. معمولا اینگونه افراد با چند جلسه مشاوره خانواده می توانند این ذهنیت را تغییر دهند.

4- مشکلات روحی مانند افسردگی

در اکثر موارد علت ترس از ازدواج مخلوطی از دلایل ژنتیکی و محیطی است. به عنوان مثال فوبیای ازدواج را در فردی که سابقه مثبت علائم اضطراب را در خانواده خود دارد و دچار یک حادثه ناگوار در رابطه با ازدواج، مثل طلاق والدین می شود می توانیم مشاهده کنیم.

شخصی که از افسردگی رنج می برد به سختی می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند و همین سختی ارتباط گیری منجر به ترس از  ازدواج می شود. زیرا او فکر می کند که اگر با شخص دیگری زندگی کند نمی تواند با او به نقطه اشتراکی برسد و عملا ازدواج کردن را بیهوده می داند. البته باید به این نکته دقت داشته باشید که ازدواج کردن راه حل درمان افسردگی نیست و در ابتدا این مشکل باید با مشاوره افسردگی برطرف شود تا شخص بتواند به مرور آماده ازدواج شود.

ترس از ازدواج در زنان | همه دلایل اصلی + راه‌حل
ترس از ازدواج | علل اصلی + چند روش درمانی

5- ترس از انتخاب اشتباه

عواقب طلاق گرفتن بر هیچ کس پوشیده نیست، به عقیده بسیاری از روانشناسان بزرگ ترین تصمیم زندگی هر شخص، تصمیم به ازدواج کردن است. اما در این میان ترس از انتخاب اشتباه پررنگ می شود. وقتی شخصی تصمیم به ازدواج می گیرد یعنی پیمان می دبندد که در سلامت و مریضی و تحت هر شرایطی در سختی ها کنار همسرش خواهد ماند.

ولی اگر برای همراهی خود شخص اشتباهی را در نظر گرفته باشد چی؟ آیا او باید تا آخر عمر در تصمیم اشتباه خودش بسوزد؟ از طرفی از عواقب طلاق می ترسد بنابراین این فرد سعی می کند که به نوعی ازدواج کردن را پشت گوش بیندازد. ترس از انتخاب اشتباه یک ترس قبل از ازدواج مهم است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت.

6- مسئولیت گریزی

ازدواج و تشکیل خانواده از نظر خیلی ها یک مسئولیت بزرگ است که اگر آن را پذیرفتید نمی توانید از زیر آن شانه خالی کنید. اما در میان افراد هستند کسانی که از قبول کردن مسئولیت ازدواج و خانواده سر باز می زنند. مسئولیت گریزی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما مهم ترین دلیل آن ترس از عدم تامین مالی خانواده است. وقتی شخص نتواند مایحتاج زندگی اش را که بر عهده اش هست تامین کند، سعی می کند این مسئولیت را نپذیرد.

البته مسئولیت گریزی می تواند در اثر تفکرات خود شخص نیز باشد. با این حال اگر فرد از لحاظ مالی نیز مشکلی نداشته باشد سعی می کند از ازدواج کردن دوری کند و به داشتن رابطه های متعدد و کوتاه مدت روی می آورد تا خلا تشکیل خانواده را پر کند.

7- احتمال بروز خیانت

یکی از موارد ترس از ازدواج و به خصوص ترس از ازدواج در زنان، احتمال بروز خیانت در زندگی اشان می باشد. متاسفانه با توجه به آمار بالای طلاق و هم چنین طلاق هایی که به علت خیانت یکی از زوجین رخ می دهد، این بدی در چشم افراد آنقدر پررنگ می شود که حتی حاضرند خودشان را از لذت ازدواج سالم محروم کنند ولی هیچ وقت حس پس از خیانت دیدن را تجربه نکند.

دلیل اصلی ترس از ازدواج در جوانان + راه حل آن
گاموفوبیا چیست ؟ از علل و علائم تا راه حل ترس از ازدواج

8- ترس از فرزندآوری

اکثر زوج ها بعد از ازدواج تصمیم به بچه دار شدن می گیرند و کمتر زوجی پیدا می شود که از همان اول برای بچه دار نشدن به توافق می رسند. با این حال برخی از افراد ترس از فرزند آوری دارند و این موضوع که قرار است شخص دیگری را به این دنیا بیاورند آن ها را آزار می دهد. این موضوع زمانی بدتر می شود که فقط یکی از زوجین این ترس را داشته باشد و دیگری اصرار به بچه دار شدن داشته باشد.

بنابراین در این حالت ممکن است زندگی تبدیل به یک میدان جنگ شود و در اولین قدم زندگی جنسی زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین برای جلوگیری از این همه دردسر خیلی از افراد قید ازدواج کردن را می زنند.

سوالات متداول

دلایل ترس از ازدواج در مردان چیست؟

ترس مردان از ازدواج بیشتر ناشی از مسئولیت هایی که ازدواج به همراه خود می آورد است. خیلی از مردان ممکن است به ازدواج کردن علاقه مند هم باشند اما وقتی به بار مسئولیتی که قرار است روی دوششان بیاید می اندیشند دچار اضطراب و ترس ناشی از آن می شوند. این کمبود اعتماد به نفس در مردان موجب می شود تا آن ها بر این باور باشند که علاوه بر عدم توانایی در کنترل خانواده دیگر توانایی کنترل خود و خواسته های خود را هم ندارند.

دلایل ترس از ازدواج در زنان چیست؟

معمولا ترس زنان از ازدواج به مسائل عاطفی مربوط می شود. زمانی که آن ها مطمئن نباشند که از لحاظ عاطفی به درستی تامین خواهند شد یا خیر، ممکن است به ازدواج خود شک کنند و دچار ترس و نگرانی در این رابطه شوند.

اگر ترس قبل از ازدواج را داشتیم، ازدواج کنیم یا نه؟

بستگی به شدت ترس ها و نگرانی هایتان دارد. شما باید سرچشمه ی نگرانی های خود را بیابید و به حل آن ها بپردازید. می توانید با صحبت کردن با دوستان و خانواده ی خود و یا مشاور، از آن ها کمک بگیرید. اگر کسی که با او می خواهید ازدواج کنید، شما را خوشحال می کند و حس امنیت و اعتماد را در شما به وجود می آورد و ترس شما از ازدواج آنچنان شدید نیست، می توانید به ازدواج فکر کنید و با برنامه ریزی مناسب به سوی ازدواج حرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)