دوستی های قبل از ازدواج

10 نکته مهم درباره مزایا و معایب دوستی قبل ازدواج

کمتر دوستی میان دختر و پسر معمولا با هدف ازدواج شکل می‌گیرد. معمولا در روابط قبل از ازدواج دختران آسیب بیشتری می پذیرند. چرا که با هزاران امید و آرزو فکر می‌کنند پسری به زندگیشان پا گذاشته که قرار است او را خوشبخت ترین دختر روی زمین کند. در حالیکه بیشتر انگیزه پسران از دوستی با جنس مخالف، حس کنجکاوی، رقابت جویی، فخر فروشی به دوستانش و خوش گذرانی است.  اما وقتی صحبت از دوستی دختر و پسر با هدف ازدواج به میان می آید، باید به طور خاص به این مسئله پرداخت و پیامدهای دوستی های قبل از ازدواج برای دختر و پسر را بررسی کرد تا افراد در انتخاب خود آگاهانه برخورد کنند. ما در این مقاله به مزایا و معایب دوستی قبل از ازدواج می پردازیم. با ما همراه باشید.

مزایا دوستی قبل ازدواج

1. به دست آوردن تجربه در برخورد با جنس مخالف:

یکی از فواید دوستی های قبل از ازدواج، آشنایی با جنس مخالف است. طبیعی است که روحیات و خلقیات دختر و پسر تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت است. بنابراین دوستی های قبل از ازدواج باعث می‌شود تا شما با تفاوت های ذاتی میان دختر و پسر بیشتر آشنا شوید و مهارت های ارتباطی را یاد بگیرید.

2. خودشناسی و شفاف شدن ملاک ها:

وقتی شما با دختر و یا پسری آشنا می‌شوید و تصمیم به ازدواج می گیرید، بیشتر متوجه خواسته ها و نیاز های خود از جنس مخالف در زندگی زناشویی می شوید. در واقع، شما با درک اولویت ها، نیازها، ملاک و معیارهای خودتان، شخصی را که با این ملاک ها همخوانی دارد، پیدا می کنید و با او ارتباط برقرار می کنید.

3. افزایش ارتباط عمومی و توانایی اجتماعی:

دوستی قبل ازدواج و ارتباطات اجتماعی
نقش دوستی قبل ازدواج در ارتباطات اجتماعی

 

روابط قبل از ازدواج اگر در چارچوب مشخص شده باشد، باعث کسب مهارت های ارتباطی در برخورد با جنس مخالف می‌شود. دختر و پسری که دائما در دایره دوستان هم جنس خود بوده اند، شناخت و درک کافی از نحوه ارتباط با جنس مخالف خود را ندارند. اما اگر دختر و یا پسر وارد یک رابطه دوستانه شوند، به مرور زمان با روحیات طرف مقابل آشنا می‌شوند.

4. شناخت طرف مقابل:

شناخت بیشتر و دوستی قبل ازدواج
شناخت بیشتر و دوستی قبل ازدواج

 

یکی دیگر از خوبی های دوستی های قبل از ازدواج، شناخت روحیات و خلقیات طرف مقابل است. معمولا در مراسم خواستگاری همه افراد خودشان را خوب نشان می دهند و برای جلب رضایت طرف مقابل ممکن است حقیقت را کتمان کنند. اما در دوستی های قبل از ازدواج چون دختر و پسر مدت زمانی را با هم دوست بوده اند، تقریبا با شخصیت اصلی جنس مخالفشان آشنا هستند.

5. انتخاب با چشمی باز و با عقل و منطق:

آشنایی و دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج، باعث می‌شوند تا شما با خلقیات و روحیات اصلی طرف مقابلتان آشنا شوید و بعد می توانید به کمک مشورت با خانواده و یا مراجعه به مشاوره، بهترین و منطقی ترین تصمیم را بگیرید تا ازدواج شما به یک ازدواج موفق ختم شود.

6. انگیزه برای پیشرفت:

وقتی دختر و پسری وارد یک رابطه عاطفی می‌شوند و تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند، در واقع خیلی جدی تر به آینده و مسائل پیش رو نگاه می‌کنند. مثلا پسر می‌داند که برای رسیدن به دختر مورد علاقه اش باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا بتواند پیش نیازهای یک زندگی مشترک را فراهم کند. از طرف دیگر، دختر هم می‌داند که برای ازدواج با پسر مورد علاقه اش باید خواسته ها و توقعات خود را کمتر کند.

7. ازدواج با عشق:

دوستی های قبل ازدواج
عشق در دوستی قبل ازدواج

 

دوستی طولانی مدت قبل ازدواج، باعث ایجاد علاقه میان دختر و پسر می‌شود. در واقع، هردو درگیر عواطف و احساسات می شوند و حس خوبی نسبت به یکدیگر پیدا می‌کنند. بنابراین، نسبت به زوج هایی که به طور سنتی با یکدیگر آشنا می‌شوند، شور و شوق بیشتری برای رسیدن به یکدیگر دارند و حاضر نیستند تن به ازدواج بدون عشق بدهند.

معایب دوستی قبل از ازدواج

1. ایجاد مشکلات روحی:

یکی از بدی های دوستی قبل از ازدواج، ایجاد وابستگی و مشکلات روحی برای طرفین و البته بیشتر برای دختر است. وقتی دختر و پسری برای مدت زمانی با یکدیگر دوست هستند و به هم محبت می‌کنند، به مرور زمان میان آنها وابستگی شکل می‌گیرد. حال اگر دوستی قبل از ازدواج آنها به دلایل مختلفی مانند مخالفت خانواده ها به ازدواج ختم نگردد، مشکلات و آسیب های روحی زیادی به هردو وارد می‌شود. آسیب های روحی مانند افسردگی، سرخوردگی، نفرت از جنس مخالف، ازدواج گریزی و حتی در بسیاری از مواقع دختران بسیاری از خواستگار های خود را از دست می‌دهند.

2. افت تحصیلی:

لازمه موفقیت در تحصیل و درس، داشتن تمرکز فکری و روحی است. اما وقتی دختر و پسری درگیر روابط قبل از ازدواج می شوند، دائما به فکر ملاقات و صحبت کردن با یکدیگر هستند. در این میان ممکن است به یک اختلافاتی نیز بخورند که ذهنشان را بیش از پیش درگیر می‌کند و تمرکز و یا حوصله کافی برای خواندن درس و تمرکز بر روی آن را ندارند. بنابراین، افت تحصیلی شدیدی پیدا کرده و زمان را از دست می‌دهند.

3. اضطراب، تشویش و نگرانی:

یکی دیگر از آسیب های دوستی های قبل از ازدواج، داشتن اضطراب و پریشان حالی است. در دوستی قبل از ازدواج، ممکن است دختر و پسر درگیر احساساتی مانند، حس گناه، ترس از والدین و در خطر بودن آبرو، ترس از دست دادن طرف مقابل، ترس از فاش شدن رابطه، خیال ازدواج و از دست دادن موقعیت های مناسب ازدواج شوند. همه این ها بر روی روحیه دختر و پسر، تاثیر منفی گذاشته و سبب ایجاد تشویش، اضطراب و احساس نگرانی در فرد می‌شود.

4. ایجاد جو بدبینی در ازدواج:

دوستی قبل از ازدواج از نظر روانشناسی اگر به ازدواج ختم شود، ممکن است بعدها نوعی شک و تردید در زندگی زناشویی آنها ایجاد کند. زن و یا مرد به این موضوع فکر می‌کنند که اگر طرف مقابل با من دوست بوده از کجا معلوم که با اشخاص دیگری در ارتباط نبوده باشد و چه کسی تضمین می‌کند که الان که همسر من است با شخص دیگری ارتباط نداشته باشد. اینجاست که پایه های زندگی مشترک زناشویی متزلزل می‌شود و در معرض خطر قرار می گیرد. چرا که هر دو نسبت به هم بدبین هستند. البته ناگفته نماند که این موضوع تا حد زیادی به نوع تفکر طرفین برمی‌گردد و همیشه اینگونه نیست.

5. در خطر بودن آبرو:

معمولا در جامعه ما، دوستی دختر و پسر و روابط قبل از ازدواج کمتر مورد پذیرش از سوی خانواده و جامعه قرار می‌گیرد. در این میان حساسیت بیشتری بر روی دختران است و اگر رابطه میان آنها فاش شده و به ازدواج ختم نگردد، آبروی دختر و خانواده اش در معرض خطر قرار می گیرد. گاهی ممکن است که حتی خانواده دختر تغییر مکان دهند تا نگاه های سرزنش کننده از آنها و دخترشان دور شود.

6. آشنایی طولانی مدت و بی انگیزه شدن برای ازدواج:

دوستی قبل ازدواج بی هدف
نداشتن هدف و انگیزه در دوستی قبل ازدواج

بررسی ها نشان می دهد اگر مدت زمان دوستی قبل از ازدواج میان دختر و پسر طولانی شود و بدون حد و مرز و رعایت برخی از چارچوب ها باشد، انگیزه پسران برای ازدواج کم می شود. چراکه آنها مایل اند با طرف مقابلشان دوست بمانند و ازدواج را به تاخیر می اندازند چراکه در همین رابطه دوستانه تمامی نیازهای آنان برطرف می‌شود.

7. تصمیم کورکورانه و از روی احساسات:

یکی دیگر از مشکلات دوستی قبل از ازدواج، تصمیم گیری از روی احساسات و بدون در نظر گرفتن منطق است.

معمولا در این زمان دختر و پسر چون وابسته به یکدیگر شده اند و فکر می‎کنند بدون هم نمی‎توانند زنده بمانند، تمامی عیب و نقص های طرف مقابلشان را پیش خود توجیه می‎کنند و امید به بهتر شدن و تغییر طرف مقابل دارند. در واقع، از باورهای رایج غلط در ازدواج این است که طرفین فکر می‎کنند که می‎توانند پس از ازدواج یکدیگر را تغییر دهند. بنابراین بدون در نظر گرفتن معیارهای درست ازدواج، زندگی زناشویی خود را آغاز می کنند. برای همین بعد از گذشت مدت زمانی از زندگیشان، کم کم متوجه خلاها و کمبودهای یکدیگر می‎شوند که گاهی اوقات رویارویی با شخصیت اصلی طرف مقابلشان، باعث طلاق و جدایی می‌شود.

سخن آخر

در پایان، ازدواج مقوله مهمی در زندگی است که عوامل مختلفی در موفقیت و یا شکست آن تاثیر گذار است.

دوستی و روابط قبل از ازدواج میان دختر و پسر بهتر است زیر نظر خانواده ها و مشاوره ازدواج برقرار شود تا هم شما به شناخت کافی از طرف مقابل برسید و هم کمترین آسیب روحی به شما وارد شود و شما تصمیمی منطقی و با مشورت با افراد با تجربه برای زندگی خود بگیرید.

سوالات متداول:

دوستی قبل از ازدواج درست یا غلط است؟

دوستی قبل از ازدواج میان دختر و پسر اگر با هدف آشنایی بیشتر برای ازدواج صورت گیرد، بهتر است زیر نظر خانواده ها باشد تا آسیبی به طرفین وارد نشود.

دوران آشنایی و دوستی های قبل از ازدواج، میتواند باعث تنوع طلبی شود؟

بله، این امکان وجود دارد وقتی شخصی با افراد مختلف وارد رابطه می شود، نتواند تعهد لازم را نسبت به زندگی زناشویی خود داشته باشد و ممکن است به سمت افراد دیگر کشیده شود.

قبل از ازدواج چه مدت دوست بمانم؟

طول زمان رابطه دوستی شما بهتر است به میزانی باشد که تنها به یک شناخت کافی از یکدیگر برسید و آنقدر طولانی نباشد که وابستگی میان شما ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)