راهکارهای فراموشی خیانت

چرا خیانت فراموش نمیشه؟ راهی برای فراموش کردن خیانت وجود دارد؟

خیانت یکی از بزرگترین معضل های زندگی زناشویی است که گاهی اوقات گریبان گیر زندگی زوجین می‌شود. فراموش کردن خیانت برای فردی که خیانت دیده یک تصمیم مهم و بزرگ در زندگی زناشویی به شمار می‌آید. تصمیم اینکه بعد از فاش شدن خیانت همسرتان حتی خیانت مجازی تمایل به ادامه زندگی دارید یا خیر موضوعی است که شما تعیین کننده آن هستید.

اما از آنجایی که شما وارد این مطلب شده اید احتمال می‌دهیم به دنبال راه هایی برای بخشش خیانت همسرتان هستید. این خبر خوش را به شما می‌دهیم که طبق تحقیقات زندگی هایی که بعد از یک آسیب جدی مانند خیانت فرصتی دوباره برای بازسازی زندگی به همسرانشان داده‌اند، با نتیجه های موفقیت آمیزی همراه بوده است. بنابراین با ما همراه باشید تا با 10 راهکار برای فراموشی خیانت آشنا شوید.

10 راهکار برای فراموش کردن خیانت همسر

تصمیم بگیرید که باید فراموش کنید

اولین قدم برای فراموش کردن خیانت تصمیم به بخشیدن همسرتان است. البته منظور ما از بخشیدن به معنای پذیرفتن و یا فراموش کردن خیانت نیست بلکه بخشش به معنای رهایی خودتان از کینه و ناراحتی نسبت به همسرتان است. بخشش به شما کمک می‌کند تا بغض و خشم خود را بیرون بریزید و یک بار برای همیشه وجود خود را از آن پاک سازید. نبخشیدن و ادامه زندگی با بغض و کینه تنها به ضرر خودتان است و این شما هستید که آسیب می‌بینید. حتی اگر قصد ادامه زندگی را هم نداشته باشید همراه بودن با این احساس برای زندگی های بعدی شما آسیب زاست و آرامش را از شما می‌گیرد.

برای بخشیدن همسرتان به دنبال دلیل باشید

بخشش خیانت معمولا به دو دلیل انجام می‌شود. اولین دلیل ظرفیت روحی شماست که باعث شده بخشش یکی از قوانین زندگی شما باشد و دلیل دوم راهی برای رهایی از خشم و کینه نسبت به همسرتان. هر دوی این دلایل ارزشمند هستند! به همین دلیل برای اینکه بخشش خیانت همسرتان برای شما کار ساده تری شود، به ویژگی های مثبت همسرتان فکر کنید. حتما در طی مدت زمانی که با او زندگی کرده اید موقعیت هایی بوده که همسر شما با تمام وجود از شما حمایت کرده و در سختی ها کنار شما بوده است. بازنگری گذشته و مرور خاطرات شیرین احتمالا بخشش همسر را برای شما راحت تر می‌کند.

برای احساسات خود ارزش قائل شوید

احترام برای خود و فراموش کردن خیانت
احترام برای خود و فراموش کردن خیانت

وقتی یکی از طرفین متوجه خیانت همسرش می‌شود احساس خشم و نفرت نسبت به او پیدا می‌کند و گاهی اوقات خود را سرزنش می‌کند. درگیر شدن فردی که خیانت دیده با احساساتی مانند خشم، بغض، کینه و نفرت امری طبیعی است که پذیرفتن این احساسات اولین قدم برای رهایی و بخشش است.

  • در قدم اول به خود حق بدهید که ناراحت و غمگین هستید اما خودتان را سرزنش نکنید!
  • در قدم دوم آن ها را بپذیرید و در مورد احساساتتان با مشاور صحبت کنید تا او به شما کمک کند.
  • در قدم سوم به کمک روش های مثبت با احساس خود کنار بیایید و اگر می‌توانید همسرتان را ببخشید!

برای همسرتان نامه بنویسید

چگونه غم خیانت را فراموش کنیم؟ روانشناسان برای پاسخ به این سوال یکی از راه های درمان خیانت را نامه نوشتن می‌دانند. شما در نامه می‌توانید با صداقت در مورد احساساتتان نسبت به او بنویسید و در مورد تمام احساساتی که دوست دارید او در مورد وضعیت الان شما بداند صحبت کنید. بعد از چند روز دوباره به سراغ نامه بروید و آن را بخوانید. احتمالا در مورد برخی از نوشته هایتان تجدید نظر می‌کنید و آرام تر هستید. نوشتن باعث تخلیه روحی و روانی شده و به شما کمک می‌کند تا فکرهایتان را راحت تر کنترل کنید. بنابراین از معجزه نوشتن غافل نشوید.

در مورد خیانت با یکی از افراد مورد اعتماد صحبت کنید

داشتن فردی مورد اعتماد برای فراموش کردن خیانت
نقش فرد مورد اعتماد در فراموش کردن خیانت

داشتن یک همراه و پشتیبان برای شنیدن ناراحتی ها و احساسات شما یک گام بزرگ برای رسیدن به آرامش درونی است. با یکی از افراد فامیل، خانواده و یا دوستان که مورد اعتماد شما هستند مسئله خیانت همسرتان را در میان بگذارید. صحبت کردن با کسی در مورد افکار و خشم تان به شما کمک می‌کند تا راحت تر همسرتان را ببخشید. وقتی با کسی که به او اعتماد دارید صحبت می‌کنید، راهی برای بروز خشم و نفرت خود باز کرده اید که در نهایت وجود شما را از کینه پاک می‌کند.

اگر فکر می‌کنید همچنین شخصی را در اطرافتان ندارید، به مشاوره خیانت مراجعه کرده و از یک روان درمان کمک بگیرید.

احساس قدرت خود را به دست بیاورید

صبر در برابر خیانت همسر به قدرت نیاز دارد. قدرت درونی و روحیه از دست رفته را دوباره به خود برگردانید. احساس ضعیف بودن را از خود دور کنید و هرگز خودتان را بابت این مسئله سرزنش نکنید. تا زمانی که شما احساس قدرت نداشته باشید و قادر به کنترل احساسات خود نباشید نمی‌توانید شخص دیگری را ببخشید. دائما با خودتان تکرار کنید” من ارزشمند هستم و اشتباه دیگران ارزش من را زیر سوال نمی‌برد”.

مثبت بمانید

فکر کردن در مورد خیانتی که همسرتان در حق شما مرتکب شده را کنار بگذارید و به جای آن به اتفاقات مثبت زندگی خود فکر کنید. برای امنیت، آزادی و آینده خود برنامه ریزی کنید و افکار و احساسات مثبت را در خود پرورش دهید. برای این کار لازم است ارزش های زندگی خود را یک بار دیگر مرور کنید و به کمک آن ها در مسیر بخشش خیانت گام بردارید.

مثلا عشق می‌تواند یکی از ارزش های زندگی شما باشد و در مسیر پیدا کردن آن به دوران کودکی زمانی که در آغوش پدر و مادرتان بوده اید، برسید. این احساس زیبا یک بار دیگر شور عشق را برای شما زنده می‌کند و توانایی و تلاش شما را برای برگرداندن عشق از دست رفته و داشتن مرد وفادار در زندگیتان بیشتر می‌کند.

اعتماد به نفس خودتان را بالا ببرید

نقش اعتماد به نفس در برخورد با خیانت
نقش اعتماد به نفس در برخورد با خیانت

هرگز خودتان را مقصر خیانت ندانید. گاهی اوقات برخی از افراد بعد از فاش شدن مسئله خیانت به دنبال انکار خیانت و یا بهانه هایی برای توجیه رفتار ناپسند خود هستند. در این میان ممکن است برای فرار از عذاب وجدان، شما را مقصر خیانت بدانند و انگشت اتهام را به سمت شما دراز کنند. اما آنچه که واضح است این است که خیانت یک عمل  ناپسند و غیراخلاقی است که دلایل خیانت مردان رفتار آن ها را توجیه نمی‌کند اما برای ادامه زندگی جای فکر و تامل دارد.

بنابراین بهانه های همسرتان نباید اعتماد به نفس شما را تضعیف کند. دوباره اعتماد به نفستان را به دست آورید تا بتوانید شخصی که به شما خیانت کرده را ببخشید.

در حال زندگی کنید

حالا که همسرتان متوجه اشتباه خود شده است و به دنبال دلجویی از شماست، به کمک روش های ذهن آگاهی گذشته را فراموش کنید و به اکنون فکر کنید. برای فراموشی خیانت باید تمرین کنید که درحال زندگی کنید و قادر به عبور از گذشته باشید.

عاشق خودتان باشید

همانطور که در قبل اشاره کردیم، خودتان را بابت خیانت همسرتان سرزنش نکنید. شما بر روی کارهای دیگران هیچ کنترل و وظیفه ای ندارید و تنها در قبال رفتارهای خودتان مسئولید. اینکه همسرتان دلیل خیانتش را کوتاهی شما در زندگی زناشویی می‌داند دلیلی برای سرزنش خودتان نیست چراکه این بهانه ها اصلا قابل قبول نیستند.

البته گاهی اوقات برای ادامه زندگی و بهبود رابطه بهتر است مانند همسرتان تغییراتی را در خود ایجاد کنید اما این کار باز هم به معنای مقصر بودن شما نیست! بنابراین خودتان را دوست داشته باشید تا بخشش خیانت کار راحت تری شود.

سخن آخر

فاجعه ای به نام خیانت
فاجعه ای به نام خیانت

خیانت مانند یک فاجعه است که تمام ابعاد زندگی زناشویی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هیچ کسی دوست ندارد در زندگی زناشویی خیانت را تجربه کند. اما گاهی اوقات ممکن است متاسفانه به این آسیب دچار شوید. در چنین زمانی خونسری خودتان را حفظ کنید و تصمیم بگیرید که مایل به ادامه زندگی هستید؟ اگر جواب شما مثبت است، پس لازم است ظرفیت خود را بخشش خیانت بیشتر کنید. همچنین در نظر داشته باشید که طلاق آخرین راه حل برای حل این مشکل است!

سوالات متداول

چرا خیانت فراموش نمیشه؟

با اینکه احساس شما را کاملا درک می‌کنیم اما حقیقت این است که هیچ کاری نشدنی نیست. تنها باید تصمیم خود را برای بخشش قاطعانه بگیرید و در این راه گام بردارید.

شوهرم بهم خیانت کرده نمیتونم فراموش کنم، راه حل چست؟

داشتن احساس تنفر، خشم و غضب نسبت به همسرتان امری طبیعی است اما بخشش خیانت نیاز به زمان دارد. این زمان را به خود بدهید و از مشاوره خیانت در این زمینه کمک بگیرید.

چطور شوهرم رو ببخشم؟

اول از همه باید بتوانید او را ببخشید. در واقع بخشیدن اولین لطفی است که می‌توانید در حق خودتان انجام دهید. سپس به کمک راهکارهایی که در این مقاله بیان کردیم بخشش خیانت کار آسان تری برای شماست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)