رابطه پدر و پسری

رابطه پدر و پسری | چیزهایی که هر پسری از پدرش میخواهد!

رابطه پدر پسری

ما در زندگی تمایل داریم که وقت و هزینه خود را برای چیزهایی که برای ما مهم است سرمایه گذاری کنیم و وقتی صحبت از روابط پدر و پسر می شود، همه می خواهند پدر فوق العاده ای باشند. اما رابطه پدر و پسر می تواند پیچیده باشد و دعوای پدر و پسر بسیار شایع است. آن ها با علایق بسیار متفاوت خود ممکن است بسیار سخت باهم ارتباط برقرار کنند. حتی خیلی وقت ها هر دو خواستار یک رابطه پدر و پسری بهتر هستند اما هیچ یک نمی داند که چطور این رابطه را برقرار کند. اگر در این شرایط قرار دارید، در این مقاله برخی از عناصر اصلی ایجاد یک را برایتان آورده ایم.

الگوی خوبی باشید

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای ایجاد پیوند قوی با فرزند خود انجام دهید. پسران در وهله اول مرد بودن را با تماشای پدرانشان فرا می گیرند. پسرها نحوه تعامل پدران خود با دیگران از جمله همسرشان را می بینند و از آنها در مورد احترام و نحوه برخورد با تعارضات و اختلافات می آموزند. درک اینکه تأثیر پدر بر فرزندش گسترده است و محبت پدر به پسر در رشد روانی او جایگاه والایی دارد، به شما کمک می کند عمیق تر در مورد رابطه خود با پسرتان فکر کنید و مسئولیت خود را به عنوان یک الگوی خوب جدی بگیرید.

رفتار پدر با پسر | رابطه پدر و پسر را شکل دهید
رابطه پدر و پسری

باهم وقت بگذرانید

به عنوان یک پدر، حتما باید برای فرزندتان وقت مشخصی قرار دهید. این زمان به فرزندتان اجازه می دهد تا بفهمد که آنها برای شما مهم هستند، به خصوص اگر در میان یک برنامه کاری بسیار شلوغ وقتتان برای آنها بگذارید. در حالی که آنها کوچک هستند، شما می توانید بیرون از خانه به بازی بپردازید، کتاب بخوانید و یا با لگوها خانه بسازید. هنگامی که آنها بزرگتر شدند و علایق مشخص تری داشتند، سعی کنید در چیزهایی که از آنها لذت می برند نیز شرکت کنید.

سرگرمی مشترک داشته باشید:

بعضی از پدران وقتی سرگرمی ای را پیدا می کنند که بتوانند با فرزندشان آن را انجام دهند بسیار از آن لذت می برند. این فعالیت ها شامل جمع آوری یادگاری، ساخت هواپیمای بازی، باغبانی یا مرمت وسایل قدیمی است. کاری را پیدا کنید که هر دو از آن هیجان زده اید و آن را با هم انجام دهید.

با هم ورزش کنید:

اگرچه با دیدن کلمه ورزش، تصاویری از ورزش های سنتی مانند فوتبال، بسکتبال و والیبال به دهن می رسد، اما اجازه ندهید این مسئله شما را محدود کند. ورزش های زیادی وجود دارد که پدران و پسران می توانند در آن باهم شرکت کنند مانند دویدن، پیاده روی، سنگ نوردی و حتی شنا. این ها همه فعالیت های مفید پدر و پسری هستند.

علایق مشترک ایجاد کنید

روابط پدر و پسر می تواند گاهی اوقات دچار تنش شود، به ویژه اگر علایق شما با یکدیگر کاملا متفاوتند. با کمی تلاش، معمولاً می توانید چیزی را پیدا کنید که برای هر دویتان جالب باشد. اگر پسرتان کوچکتر است، کارهای مختلفی را با هم امتحان کنید تا جایی که به کاری برسید که هر دو از انجام آن لذت ببرید. اگر پسرتان بزرگتر است، در مورد علایقشان با آنها صحبت کنید تا موضوعی مشترک پیدا کنید. در اینجا برخی از موارد رایج وجود دارد که پدران و پسران ممکن است در آن علاقه داشته باشند، اما خود را به این لیست محدود نکنید.

موسیقی:

 بعضی از پدران و پسران هر دو علاقه به موسیقی دارند. خواه این به معنای حضور با هم در کنسرت ها، پیروی از گروه های خاص، ایجاد لیست پخش یا حتی ایجاد گروه خودتان باشد، به روش های مختلفی می توانید علاقه مشترک خود به موسیقی را برقرار کنید.

ارتباط پدر با فرزند پسر، ده راز مهم
اهمیت روابط پدر و پسر در خانواده

ورزش:

هواداری یک تیم ورزشی مورد علاقه یک فعالیت کلاسیک پدر و پسر است. پدران و پسران گذشته از تماشای بازی ها از تلویزیون یا حضور شخصی در یک بازی، سالهاست که در زمینه های فوتبال، بسکتبال و… پیوند دارند و حتی جنگ پدر و پسر بر سر تیم هایشان می تواند بسیار جذاب باشد.

بازی ها:

چه بازی های رومیزی و چه ویدیویی بازی می کنید، اگر شما و پسرتان هر دو از بازی ها لذت می برید گزینه های بی شماری برای وقت گذرانی دارید. گذشته از سرگرمی که از یک رقابت دوستانه به دست می آورید، انجام یک بازی با هم وسیله ای مناسب برای داشتن مکالمات معنی دار است. و این مکالمات است که به شما امکان می دهد رابطه عمیق تری با پسرتان برقرار کنید.

با هم روی یک پروژه کار کنید

یک چیز جادویی برای یک پسر وجود دارد که درگیر کاری بزرگتر از خودش باشد. پروژه های بزرگ و قابل مشاهده واقعاً می توانند به تقویت رابطه پدر و پسر کمک کنند و همچنین خلاقیت او را شکوفا کنند. یک پروژه بزرگ که با هم انجام شده می تواند پیوندی ایجاد کند که مدتها دوام داشته باشد. برای دستیابی به طرحی که شما و پسرتان می توانید با هم انجام دهید، در مورد آنچه که هم از آن لذت می برید و هم در مورد مسائلی که هنگام ساخت یک پروژه مشتاق هستید فکر کنید. اگر در ایده پردازی مشکل دارید، در اینجا چند نکته برایتان آورده ایم:

یک ماجراجویی را برنامه ریزی کنید:

برخی از پدران و پسران از رفتن به یک ماجراجویی با هم مانند دوچرخه سواری در سراسر کشور یا دوی ماراتن لذت می برند.

چیزی را بازسازی کنید یا بسازید:

گاهی اوقات بهترین راه برای پیوند با پسرتان ساختن چیزی با هم است. پروژه شما می تواند به اندازه دلخواه شما بزرگ یا کوچک باشد. به عنوان مثال، شما می توانید برای یادگاری خود یک خانه پرنده، جعبه های گل، یک باغچه یا قفسه های چوبی بسازید.

راه هایی برای بهبود رابطه پدران و پسران
راههای اصلاح روابط بین پدر و پسر

به حرف های پسرتان گوش کنید

مهم است که پدرها بیاموزند چگونه بدون قضاوت و بدون تلاش برای حل سریع مشکلات به پسرانشان گوش دهند. با انجام این کار، مسیری مطمئن برای ایجاد یک رابطه پایدار و ایجاد یک سبک ارتباطی موثر به وجود خواهد آمد. برای تشویق پسرتان به باز کردن سفره دلش به دنبال فرصت هایی باشید تا در کنار پسرتان باشید.

توجه کامل خود را نشان دهید:

مهم است که به پسرتان توجه کامل خود را نشان دهید. بدون قطع صحبت یا ارائه مشاوره، ارتباط چشمی برقرار کرده و به سخنان آنها توجه کنید. مهم است که کار خود را متوقف کرده و به او توجه کنید. مثلا تلفن خود را کناری بگذارید یا از رایانه دور شوید.

کاری را که انجام می دهید متوقف کنید:

هنگامی که کودک شما صحبت می کند، اگر در حال رانندگی یا کاری هستید که در حال حاضر نمی توانید آن را متوقف کنید، تمام تلاش خود را بکنید تا به آنها بگویید که توجه کامل شما را دارند مانند خاموش کردن رادیو در ماشین.

مکالمه داشته باشید

کودکان ما با پیام های منفی اطراف خود بمباران می شوند. فقط تماشای تبلیغات تجاری در تلویزیون می تواند حس عدم کفایت را در پسران ما ایجاد کند. آنها احتمالاً کاملاً قوی نیستند. وقتی هم که بزرگ می شوند، مجبور به مبارزه با بسیاری از مسائل می شوند و در کنار آن اختلاف پدر و پسر در موضوعات مختلف نیز کم کم شروع می شود. به همین دلیل، پدران باید به طور منظم در مورد آن مسائل بزرگ صحبت کنند. در اینجا مروری مختصر در مورد برخی از موضوعاتی باید در موردشان صحبت کنید آورده ایم.

رابطه جنسی:

وقت بگذارید و درمورد رابطه جنسی و روابط با پسرتان صحبت کنید. صریح بودن در انجام این گفتگوها به پسرتان کمک می کند تا نگرش های بهتری در مورد رابطه جنسی و به طور کلی شریک زندگی عاشقانه ایجاد کند و در آینده و هنگامی که مستقل شد تصمیمات بهتری داشته باشد.

پول:

آموزش نحوه اداره پول به پسرتان یکی از مهمترین مهارتهایی است که می توانید برای او فراهم کنید. در مورد اهمیت پول توجیبی، پس انداز، بودجه و سرمایه گذاری در حالی که به آنها فرصت می دهید مهارت های خود را تمرین کنند، بحث کنید.

روش هایی برای تقویت روابط پدر و پسر
نقش پدر در تربیت پسر چیست؟

رسانه های اجتماعی:

وقتی صحبت از رسانه های اجتماعی می شود، مهم است که به فرزندان خود آداب استفاده از فضای مجازی را قبل از اینکه حتی یک حساب کاربری در شبکه های اجتماعی بسازند، بیاموزید. وقتی بزرگتر شدند، مطمئن شوید که آنها می دانند مزاحمت اینترنتی چیست و همچنین اهمیت مدیریت فضای آنلاین آنها چقدر است.

فشار همسالان:

با پسرتان در مورد خطرات فشار همسالان صحبت کنید و اینکه اگر تحت فشار قرار بگیرند تا کاری را انجام دهند که راحت نیستند، چه کاری می توانند انجام دهند. خصوصاً هنگام دعوت به نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر. آنها را به ابزارهای لازم برای پاسخگویی به فشار همسالان به روشی سالم مجهز کنید.

معنویت:

 کمک به پسر در زمینه روحی برای پدر نقش مهمی دارد. سنت اعتقادی شما هرچه باشد، به پسرتان کمک کنید تا معنای عمیق زندگی را درک کند. البته این موضوع نباید به دلیلی برای ناراحتی او و دعوا با پدرش تبدیل شود.

سخن پایانی

قطعا یکی از اهداف یک خانواده موفق رشد و موفقیت فرزندان است. تمرکز بر پسرتان، گذراندن اوقات مثبت با هم و صحبت درمورد درسهای زندگی که در میان دریایی از بازی ها و فعالیت های سرگرم کننده پراکنده شده اند، به شما کمک می کند تا رابطه پرورشی معنی داری با پسرتان برقرار کنید. تلاش های شما همچنین به پسرتان کمک می کند تا نگرش هایی پیدا کنند که به آنها اجازه می دهد به یک فرد بزرگ به معنای واقعی کلمه تبدیل شوند.

سوالات متداول

چگونه به پسرمان نزدیک شویم؟

با انجام فعالیت های مشترک، یافتن علایق مشترک و همچنین صحبت کردن با یکدیگر می توانید به هم نزدیک شوید و رابط ی محکمی نیز برقرار کنید. بزرگی می گفت طول زندگی به تعداد ماه ها و سال ها نیست بلکه به تعداد خاطراتی است که می سازیم.

آیا در مورد رابطه جنسی با پسرمان صحبت کنیم؟

این یک انتخاب نیست بلکه وظیفه ی شماست. فرزندتان دیر یا زود این اطلاعات را از جامعه کسب می کند. پس بهتر است خودتان در محیط امن خانه با او در این مورد صحبت کنید و هرآنچه که لازم است را به او توضیح دهید تا گرفتار اشتباه و انحراف نشود.

با اختلاف نظر های پسرمان با پدرش چه کنیم؟

این موضوع را بپذیرید که فرزند شما انسانی مستقل است و می تواند نظرات و عقاید خود را داشته باشد. پس به جای این که سعی کنید او را شبیه خود کنید، کمکش کنید تا بتواند ایده ها و عقاید خود را به گونه ای سالم پرورش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)