نقش پدر در تربیت فرزند

پدر چگونه میتواند در تربیت کودک نقش موثرتری داشته باشد؟

معمولا زمانی که صحبت از تربیت فرزندان و نقش پدر در تربیت کودکان می شود، پدران همیشه در جایگاه دوم قرار دارند و اطرافیان هیچ نقشی را برای آن ها قائل نیستند. بسیاری از شرکت ها و اداره ها مرخصی به دنیا آمدن فرزند را به آقایان می دهند و اگر آن ها از داشتن چنین مرخصی خوشحال شوند معمولا توسط اطرافیان مسخره می شوند. تمامی این رفتارها و نادیده گرفتن ها می تواند پدران را تحت فشار بگذارد و باعث شود تا نتوانند مسئولیت های پدر در تربیت فرزند را به درستی انجام دهند.

در ادامه در خصوص راهکارها و روش هایی که می تواند به یک پدر کمک کند تا نقش پر رنگ تری را در تربیت فرزندش ایفا کند، صحبت خواهیم کرد. فراموش نکنید که اگرچه عشق مادر به فرزند بسیار مهم است، اما وجود یک پدر با احساس و فعال و همچنین مسئولیت پذیر نیز دقیقا به همان اندازه در تربیت کودک می تواند موثر باشد.

1- افزایش هوش

اولین مورد و نتیجه ای که طی تحقیقات روان شناسان و محققین بر روی کودکان در خصوص نقش پدر در تربیت کودکان به دست آمده است، در خصوص افزایش هوش کودکانی است که با پدرانی فعال و پر جنب و جوش سروکار داشته اند. افزایش هوش هیجانی کودک، بالا رفتن توانایی کودک در حل مسائل فکری و ریاضی، عملکرد بهتر در زمینه کاوش و کنجکاوی و همچنین کسب نمرات بالاتر در درس هایی همچون ریاضیات و آزمون های شفاهی همگی از جمله تاثیرات پدران فعال و پر انرژی بر روی کودکان است.

نقش پدر در تربیت فرزند چیست؟
نقش پدر در تربیت فرزند

2- کاهش ناهنجاری

دومین مورد در حوزه مسئولیت های پدر در تربیت فرزند در خصوص کاهش یافتن قابل توجه میزان ناهنجاری های کودک است. این ناهنجاری ها می تواند شامل پرخاشگری، خشونت های کلامی، افسردگی، اضطراب، عدم توانایی در برقراری ارتباط با دیگران و حتی دروغ گویی و دزدی شود.

در صورتی که پدری با طرز فکر مثبت و پر انرژی در کنار کودک باشد و در مواقع حساس او را مورد حمایت خودش قرار داده و راهنمایی های لازم را به او کند، می توان گفت چنین مواردی یا به طور کلی در کودکان مشاهده نمی شود و یا اگر هم مشاهده شود، بسیار نادر و کمرنگ خواهد بود.

دقت داشته باشید مهم ترین مسئله در کاهش ناهنجاری ها، رفتار شما با کودک است. در صورتی که تنبیه کودک را به صورت فیزیکی انجام دهید خود شما یک ناهنجاری را به وجود میاورید.

3- افزایش اعتماد به نفس

سومین ویژگی و نکته مثبتی که حضور پدر در تربیت فرزندان و نقش پدر در تربیت فرزند می تواند به جا بگذارد در خصوص میزان اعتماد به نفس کودکان است. حمایت عاطفی که پدر از فرزندش می کند، ارزش بسیار بالایی دارد و نمی توان بر روی آن قیمت گذاشت. یک پدر خوب می تواند به کودکش این موضوع را یاد بدهد که او بسیار خاص و دوست داشتنی است و ارزش بالایی نیز دارد. همین موضوعات به ظاهر ساده باعث افزایش بسیار زیاد اعتماد به نفس کودک می شوند.

هر قدر میزان اعتماد به نفس کودک بیشتر باشد، کودک شادتر است و در برابر مشکلاتی همچون ترس، سر خوردگی، سختی های زندگی، مقابله با کودکان هم سن، درگیری ها و دعواهای بین کودکان و…بهتر ایستادگی می کند و مقاوم تر است.

نقش حساس و مهم پدر در تربیت فرزند
نقش پدر در تربیت فرزندان

4- الگوی رفتاری قدرتنمد

تفاوتی ندارد که فرزند شما دختر است یا پسر، داشتن یک الگوی قوی برای کودکان به منظور ایفای نقش پدر در تربیت فرزند، بسیار اهمیت دارد. یک پدر پر انرژی، فعال، خوشحال، حامی و مهربان می تواند تبدیل به اولین قهرمان دنیای کودکان شود. از این پس تمامی رفتارهای آن پدر تبدیل به الگوهای ذهنی فرزند شما می شوند و او از دیگران نیز درخواست داشتن همان خصوصیات پدرش را دارد.

نکته مهم تری که در موضوع الگو گیری از پدر وجود دارد در مورد رفتارهای خود کودک است. اگر پدری مهربان باشد، کودک نیز سعی می کند تا مهربان باشد و این تلاش کردن در پی رفتار او با بچه های کوچک تر از خودش نمود پیدا می کند.

5- تعیین خط مشی فکری کودک

همان طور که گفتیم معمولا پدران تبدیل به قهرمانان اولیه زندگی کودکان می شوند. در این بین و در زمانی که کودک در طیف سنی 3 الی 6 سال قرار دارد، ذهنش پر از سوالات مختلف است که می خواهد پاسخ تمام آن ها را پیدا کند. شما به عنوان یک پدر مسئولیت پذیر و خوش فکر می توانید کودک خود را از تمام تعصبات دنیای اطرافش و همچنین موضوعاتی که باعث شده است تا انسان های امروزی درگیر جهل و خرافات شوند، دور نگه دارید.

فرزند خود را با دنیای آزاد، مفاهیمی همچون انسانیت، آزادی و…آشنا کنید و سعی کنید تا او را در مسیر درستی از زندگی قرار دهید.

اهمیت و تاثیر نقش پدر در تربیت فرزند
اهمیت نقش پدران در فرزندپروری

6- وجود عشق و احساس

در نسل های پیشین ما معمولا دریافت عشق و علاقه از سمت پدر موضوع جا افتاده و رایجی نبود و نقش پدر در رشد کودک، تا این حد گرفته نمی شد. غالبا ارتباط بین پدران و فرزندان بسیار کمرنگ بود. پیشتر عشق و محبت تنها از سوی مادر به کودکان داده می شد. با گذشت زمان و پیشرفت کردن مفاهیم روانشناسی و علمی، ثابت شده است که نمی توان میزان محبتی که پدر به فرزندان می دهد را با محبت مادر به فرزندان تامین کرد. در واقع به بیان ساده می توان گفت که هر کدام از والدین نقش جداگانه و مخصوص به خود را دارند.

کودکانی که محبت عمیق پدر را احساس می کنند، در شرایط بحرانی به سادگی می توانند:

  • به پدر خود تکیه کنند
  • از حمایت او اطمینان داشته باشند
  • شرایط روحی و فکری بهتری دارند
  • میزان اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری را نیز از خود نشان می دهند.

در واقع افزایش اعتماد به نفس در کودک یکی از انواع نقش پدر در تربیت فرزندان است.

نقش پدر و مادر در تربیت فرزند
نقش ‌حساس پدر در ‌تربيت‌ فرزندان

7- فرزند دختر یا پسر؟

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که پسران باید توسط پدران و دختران توسط مادران تربیت شوند تا بتوانند در آینده نقش زنانه یا مردانه خود را به خوبی ایفا کنند. متاسفانه این نوع از تفکر بسیار غلط رواج زیادی پیدا کرده است.

نقش پدر در تربیت فرزند دختر همان قدر اهمیت دارد که در تربیت فرزند پسر مهم است.

دختران نیز نیازمند حمایت های عاطفی، پشتوانه های مالی و حتی نیرو و قدرت پدر هستند. اولین مرد زندگی هر دختری پدر او است، بنابراین وجود ارتباط مناسب بین دختران و پدران بسیار مهم است.

سخن پایانی

بر خلاف تصور عموم که گمان می کنند نقش پدر در رشد کودک بسیار کمرنگ است، به طور حتم تا به حال متوجه شده اید که جایگاه پدر نه تنها کمرنگ تر از مادر نیست، بلکه بسیاری از خصوصیات اخلاقی و رفتاری را پدر خانواده می تواند به صورت بنیادین در فرزند پدید آورد. اگر شما هم در حال حاضر جز افرادی هستید که پدر یک کودک یا چند کودک به حساب می آیید، بهتر است در خصوص نحوه رفتار خودتان با فرزندانتان بیشتر فکر کنید، اگر رفتارتان مطابق با موارد گفته شده در این مطلب نیست، کمی بر روی آن تجدید نظر کنید تا از آینده روحی و رفتاری فرزندان خودتان اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول

1- آیا نقش پدر در تربیت فرزند پسر یا دختر به اندازه نقش مادر پر رنگ است؟

پدر دقیقا به اندازه مادر، چه بسا بیشتر از مادر در تربیت فرزند نقش دارد.

2-یک پدر تا چه حد می تواند در بلوغ عاطفی کودک موثر باشد؟

بلوغ عاطفی کودک با مسائل گوناگونی همچون افزایش اعتماد به نفس کودک، حمایت های عاطفی، پشتیبانی از کودک در مشکلات و…شکل می گیرد. اغلب این موارد را پدر خوب و مسئولیت پذیر می تواند به عهده بگیرد، بنابراین می توان گفت که نقش یک پدر در بلوغ عاطفی کودک بسیار زیاد است.

3-آیا نقش پدر در تربیت فرزند پسر با نقش پدر در تربیت فرزند دختر متفاوت است؟

مسلما تفاوت هایی بی دختر و پسر وجود دارد، اما نقش پدر در این بین هیچ تفاوتی ندارد، تنها موضوعی که می تواند متفاوت تلقی شود در خصوص میزان محبت و حمایت بیشتری است که پدر باید نسبت به فرزند دختر داشته باشد.

 

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)