مزایای مشاوره تلفنی خانواده

مشاوره تلفنی خانواده | یک مشاور خوب خانواده چه خصوصیاتی دارد؟

اگر خانواده شما دوران سختی را پشت سر می‌گذارد و درگیر استرس، عصبانیت یا غم و اندوه هستید، مشاوره خانواده می‌تواند به شما کمک کند. مشاوره های خانواده می تواند به زوج ها، کودکان یا اعضای یک خانواده بزرگ کمک کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند و شدت درگیریهای بین آنها را کاهش دهند. جلسات مشاوره تلفنی خانواده توسط متخصص و روانشناس خانواده هدایت می شود. آنها می توانند روانشناس، مددکار اجتماعی یا درمانگری باشند که آموزش های بیشتری در زمینه خانواده دیده اند.

مشاوره خانواده چگونه می تواند کمک کند؟

مشکلات در خانواده شما می تواند بر تمام زمینه های زندگی اعضای خانواده تأثیر بگذارد. شما و عزیزانتان ممکن است در محل کار، مدرسه یا در تعاملات روزمره با افراد دیگر با مشکل روبه رو شوید. زمانی که احساس می‌کنید مسائل خانواده‌تان آنقدر بزرگ هستند که نمی‌توانید از عهده آن برآیید، وقت آن رسیده است که به یک مشاور یا روانشناس خانواده مراجعه کنید یا از مشاوره تلفنی خانواده استفاده کنید. بهترین مشاوران خانواده می توانند به شما کمک کنند تا راه های جدیدی برای مدیریت مشکلات، درگیری ها و چالش ها پیدا کنید.

در طول دوره مشاوره خانواده چه اتفاقی می افتد؟

خانواده مهمترین پیوندی است که انسانها با یکدیگر دارند. با این حال، همه خانواده ها بدون مشکل، استرس یا درگیری نیستند. کلید داشتن و حفظ یک واحد خانواده موفق در حرکت رو به جلو این است که بتوانیم نیازهای تک تک اعضا را درک کرده و شناسایی کنیم. مشاوره تلفنی خانواده، شکل منحصر به فردی از درمان است که می تواند به رفع تمام این نیازها کمک کند.

روند مشاوره تلفنی خانواده
روند مشاوره تلفنی خانواده

جلسات مشاوره خانواده

  1. ابتدا، درمانگر شما با همه اعضای خانواده صحبت می کند تا به آنها کمک کند مشکلات را درک کنند. آنها سؤالات مختلفی میپرسند از جمله اینکه: هر فرد مشکلات را چگونه می بیند، چه زمانی مشکل شروع شده است، و چگونه خانواده تا کنون سعی در مدیریت مسائل داشته است و…
  2. در مرحله بعد، درمانگر خانواده برنامه درمانی را تنظیم می کند. دقت کنید که هدف بهبود تعارضات در خانواده است، نه اینکه کسی را به خاطر مسائل مقصر بدانیم. درمانگر شما به اعضای خانواده کمک می کند تا بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، مشکلات را حل کنند و راه های جدیدی برای همکاری با یکدیگر پیدا کنند. اما باید گفت که مشاوره خانواده تلفنی، همیشه نمی تواند مشکل را برطرف کند. اما می تواند به اعضای خانواده مهارت های جدیدی بدهد تا از شرایط سخت به سلامت عبور کنند.

توجه داشته باشید که مشاوره خانواده نیازی به زمان زیادی ندارد و میانگین آن حدود 12 جلسه است. حتی شما میتوانید با استفاده از مشاوره خانواده تلفنی، در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید. کافیست هر چند وقت یکبار با مشاور خود تماس بگیرید و روی درمان مشکلات تمرکز کنید.

چه زمانی یک خانواده به مشاوره نیاز دارد؟

اگر به مشاوره خانواده فکر می کنید، این به خودی خود نشانه ای است که به آن نیاز دارید. پس همانطور که به دنبال یک مشاور خانواده هستید، همه گزینه های موجود، از جمله مشاوره گرفتن از یک دوست، درمانگران آنلاین و مشاوره خانواده تلفنی و… را در نظر بگیرید تا در نهایت بهترین نتیجه را بگیرید.

زمان کمک گرفتن از مشاوره تلفنی
زمان کمک گرفتن از مشاوره تلفنی

در اینجا چند دلیل وجود دارد که نشان می دهد خانواده شما به کمک یک مشاور خوب نیاز دارد.

ازدواج دوم

ترکیب شدن خانواده ها، زمانی است که دو واحد خانوادگی جداگانه تصمیم می گیرند یکی شوند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مثلا یک فرد با دو فرزند با فرد دیگری که یک فرزند دارد ازدواج کند. یا در شرایط مشابه، آن زوج صاحب فرزندانی شوند و به این ترتیب خانواده ای با حضور خواهر و برادر ناتنی ایجاد شود. مدیریت این نوع خانواده‌ها ممکن است دشوار باشد. حضور والد ناتنی می تواند مملو از مشکلات باشد. اما هر نقشی که داشته باشید، هدف همه احتمالاً داشتن یک واحد خانوادگی هماهنگ است که در آن، همه اعضا احساس کنند به رسمیت شناخته شده اند. مشاوره خانواده آنلاین و یا تلفنی، می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

به عنوان مثال میتوان به زندگی علی و فریبا اشاره کنیم. علی مردی ۳۵ ساله است که در یک حادثه همسر خود را از دست داده است. او دارای یک دختر ۱۵ ساله است و حال تصمیم دارد با فریبا که از ازدواج ناموفق خود یک دختر بچه دو ساله دارد، ازدواج کند. اما مشکل اینجاست که آیا بچه ها با اعضای جدید خانواده کنار میایند؟ آنها باید چکار کنند تا مشکلات کمتری ایجاد شود؟ این سوالات باعث شد تا به فکر استفاده از مشاوره تلفنی خانواده بیفتند.

خانواده های با ارتباطات از هم گسیخته

آیا اخیرا متوجه شده اید که خانواده شما دیگر با هم صحبت نمی کنند؟ آیا فرزندان شما دور میز شام نشسته اند و به جای اینکه درباره روزشان با شما صحبت کنند، در فضای مجازی میچرخند؟ آیا صبح‌ها حتی قبل از اینکه از رختخواب بلند شوید و با خانواده خود صحبت کنید، پیام‌هایتان را چک می‌کنید؟ اگر اینطور است، همه ایننشانه ها را جدی بگیرید و به دنبال یک راه حل مناسب باشید. زیرا هرچه بیشتر به تلفن‌ها و دنیای مجازی‌ وابسته باشیم، ممکن است از افرادی که برای ما مهم‌تر هستند، فاصله بگیریم.

لذا مشاوره تلفنی خانواده، می تواند به خانواده هایی که به طور موثر با هم ارتباط برقرار نمی کنند کمک کند تا دوباره به یکدیگر نزدیک شوند. مشاوران خانواده میتوانند، صمیمیت و ارتباطی که فناوری از خانواده ها سلب کرد به آنها برگرداند.

احساس تنهایی در خانواده

نوجوانان ممکن است بد خلق باشند و اغلب تمایل دارند، تنها باشند. گاهی اوقات همسر شما ممکن است بخواهد یک روز را برای خودش بگذراند تا از دنیای پرمشغله خود دور شود، یا ممکن است شوهرتان بخواهد آخر هفته با دوستانش به مسافرت برود‌. صرف نظر از اینکه در چه سنی هستید، میل به تنهایی برای همه عادی است. فراموش نکنید گاهی اعضای خانواده‌ مراحلی را پشت سر می‌گذارند که می‌خواهند وقت بیشتری را برای خودشان صرف کنند.

کمک گرفتن از مشاوره تلفنی خانواده به هنگام احساس تنهایی
کمک گرفتن از مشاوره تلفنی خانواده به هنگام احساس تنهایی

اما گاهی با موارد غیر طبیعی مواجه هستیم.

مثلا هما زنی ۴۲ ساله است که اخیرا متوجه شده پسر ۱۷ ساله اش احسان، از بودن در کنار خانواده اجتناب می‌کند و ترجیح می‌دهد در اتاقش بماند تا اینکه هر شب برای شام بیاید. دیگر با دوستان یا خانواده‌اش معاشرت نمیکند و به شدت گوشه گیر شده است. این می‌تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. اغلب، افرادی که به آرامی از موقعیت‌های اجتماعی کناره‌گیری می‌کنند، ممکن است از افسردگی یا سایر مشکلات سلامت روانی رنج ببرند که باید به آنها توجه شود. لذا بعد از برگزاری جلسات مشاوره متوجه شدیم که احسان به افسردگی مبتلاست و برای درمان تحت نظر قرار گرفت.

مشکلات والدین با کودکان، نوجوانان 

اگر شما پدر یا مادر هستید، بنابراین می دانید که سال های نوجوانی پر از احساسات، اضطراب و استرس است. اما اگر نوجوان شما مکرر عصبی می شود و بیش از حد احساساتی می شود، این ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی باشد. اکثر مردم تا زمانی که مغزشان در سنین 22 تا 25 سالگی کاملاً رشد کرده باشد در تنظیم احساسات خود مشکل دارند.

یک روانشناس تلفنی خوب می تواند به شناسایی مسائل اساسی که در خانواده شما اتفاق می افتد و باعث عذاب عاطفی برای فرزندان و خانواده شما می شود کمک کند. مشاوران به فرزندان و والدین خانواده این امکان را می دهند که نگرانی های خود را بیان کنند تا ارتباط بهتری بین کل خانواده ایجاد شود.

اعتیاد

اعتیاد می تواند هر فردی را در خانواده از همسر شما گرفته تا فرزند یا اعضای بزرگتر خانواده را تحت تأثیر قرار دهد. کنار آمدن با سوء مصرف الکل و مواد مخدر ممکن است سخت باشد، به خصوص زمانی که سابقه مصرف مواد مخدر و الکل در خانواده وجود نداشته باشد. این چیزی نیست که خانواده شما به تنهایی بتواند با آن مقابله کند. بیایید یک نمونه عینی را با هم بررسی کنیم:

مریم دختری ۲۷ ساله است که دوسال از ازدواج او با نیما میگذرد. مدت زیادی از ازدواجشان نگذشته که متوجه شده همسرش به مواد مخدر اعتیاد دارد. او میگوید در این مدت خیلی سعی کردم تا همسرم را از دام اعتیاد نجات دهم اما به تنهایی موفق نشدم. در نهایت به توصیه یکی از دوستان به یک مرکز مشاوره خانواده مراجعه کردم تا شاید راه نجاتی پیدا کنم. در نهایت بعد از برگزاری جلسات مختلف و یافتن علت و آسیب شناسی اعتیاد، و همچنین بستری شدن همسرم، توانستیم او را از اعتیاد نجات دهیم.

لذا در مورد اعتیاد، مشاوره خانواده مکانی عالی برای هر یک از اعضای خانواده است تا در مورد تأثیر آن صحبت کنند و برای درمان اقدام کنند. شما هم اگر با چنین مشکلاتی مواجه هستید میتوانید با مرکز مشاوره خانواده فمیلیکو تماس بگیرید و از خدمات تخصصی همکاران ما استفاده کنید.

پنهانکاری و خیانت

داشتن اسرار یا چیزهای خاصی که تنها برای خودتان است، طبیعی و سالم است. در حالی که صداقت در خانواده مهم است و ارتباط شفاف در ازدواج ضروری است، داشتن چند چیز خصوصی به کسی آسیب نمیرساند. با این حال، اگر دائماً چیزهایی را از همسرتان پنهان میکنید، این رفتار فریبکارانه و مخفیانه است و می‌تواند منجر به مشکلات بزرگی در ازدواج شود. این عادات کل خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد. مشاوره آنلاین خانواده می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا علت اصلی فاصله ایجاد شده بین شما و این پنهانکاری را کشف کنید.

یک مشاور خوب خانواده همچنین می تواند به پر کردن شکاف ارتباطی که با شریک زندگی خود دارید کمک کند. بنابراین تنها با گرفتن شماره مشاوره تلفنی خانواده میتوانید این مشکل و عواقب آن را برطرف کنید.

مشکلات جنسی

پرداختن به مشکلات جنسی از دیگر خدمات مرکز مشاوره تلفنی است. طبق یک مطالعه، زن و شوهر باید حداقل یک بار در هفته رابطه جنسی داشته باشند تا صمیمیت خودشان را حفظ کنند. اما در زندگی مشترک دلایل زیادی وجود دارد که زوج ها دچار بی میلی جنسی می شوند. مثلا گاهی اوقات به دلیل مصرف داروها یا عدم تعادل هورمونی است که میل جنسی ما را کاهش می دهد.

مشکلات جنسی و مشاوره تلفنی خانواده
مشکلات جنسی و مشاوره تلفنی خانواده

کشمکش های ارتباطی، افسردگی نداشتن رابطه خوب با دیگران میتوانند از پیامدهای عدم صمیمیت باشند. رابطه جنسی در ارتباط بین زن و شوهر بسیار تاثیر گذار است و میتواند باعث دعوا و مشاجره در سایر جنبه های زندگی نیز شود. این نوع فشار روی یک رابطه می تواند کل خانواده را تحت تاثیر قرار دهد.

به عنوان مثال میتوانیم به رابطه سعید و مینا اشاره کنیم. زن و شوهر جوانی که اخیرا در روابط جنسی خود دچار بی میلی شده اند و از آخرین رابطه آنها هفته ها میگذرد.

این مشکل باعث شده تا آنها از هم دور شوند و حال احساس خطر میکنند. بنابراین تصمیم گرفته اند که از مشاوره آنلاین خانواده استفاده کنند. در نهایت در این مشاوره ها بعد از کشف علت بی میلی و سردی جنسی، توانستند راهی برای درمان پیدا کنند. پس خدمات مرکز مشاوره تلفنی و آنلاین می تواند کلید برقراری ارتباط مجدد جسمی و عاطفی با همسرتان باشد.

نتیجه گیری

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود خانواده ها از مشاوره بهره مند شوند. همه شاخص‌های نیاز به مشاوره و درمان در اینجا فهرست نشده‌اند، اما این فهرست راه خوبی برای شروع است.

سوالات متداول

مشاوره خانواده چه مباحثی را شامل میشود؟

مشاوره جنسی، اعتیاد، ترکیب شدن خانواده ها، مشکلات باکودکان و نوجوانان و…

مشاوره خانواده چگونه می تواند کمک کند؟

زمانی که احساس می‌کنید مسائل خانواده‌تان آنقدر بزرگ هستند که نمی‌توانید از عهده آن برآیید، وقت آن رسیده است که به یک مشاور مراجعه کنید.

در طول دوره مشاوره خانواده چه اتفاقی میفتد؟

ابتدا، درمانگر شما با همه اعضای خانواده صحبت می کند تا به آنها کمک کند تا مشکلات را درک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)