اختلاف سطح خانوادگی و ازدواج

اختلاف طبقاتی و فرهنگی خانواده ها در ازدواج چه ابعادی دارد؟

ازدواج به معنای پیوند تنها دو نفر نیست بلکه به معنای پیوند دو خانواده است. اگر دو خانواده اختلاف سطح خانوادگی زیادی با یکدیگر داشته باشند، ازدواج و زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده و رابطه شما را وارد تنش می‌کند. خانواده دختر و پسر می‌توانند از جهات مختلفی با یکدیگر اختلاف سطح داشته باشند اما رایج ترین آنها تفاوت های مالی و اقتصادی و تفاوت های فرهنگی است.

بنابراین اگر فرد دلخواهتان را برای ازدواج یافته اید و با او به تفاهم رسیده اید اما تفاوت های فاحشی میان خانواده خود و خانواده او می‌بینید و در اعماق وجود در تصمیم خود مردد شده اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا همه جوانب اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج را بسنجیم و سپس شما با جمع بندی از مزایا و معایب این اختلافات تصمیم نهایی خود را بگیرید.

جنبه های مختلف اختلاف سطح خانواده ها

اختلاف سطح فرهنگی

تفاوت فرهنگی خانواده ها در ازدواج یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد. چراکه اختلاف فرهنگی مسائل مختلفی را به طور گسترده تحت تاثیر خود قرار می دهد. در واقع این اختلافات فرهنگی هستند که سبب ایجاد اختلاف در زمینه های آداب و رسوم، عقاید، سبک زندگی و روش های تربیتی افراد می شود. اگر شما تصمیم به ازدواج با فردی گرفته اید که از لحاظ فرهنگی با خانواده شما در یک سطح نیستند، بهتر است برای داشتن یک ازدواج موفق به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کرده تا با چالش ها و مشکلات این مسیر آگاه شوید و مهارت های سازگاری خود را افزایش دهید.

اختلاف طبقاتی

اختلاف طبفاتی بین زوجین در ازدواج
اختلاف طبقاتی بین زوجین در ازدواج

اختلاف طبقاتی بین زوجین از آن جهت اهمیت دارد که افراد تحت شرایط مختلف مالی، رفتارها، انتظارات، توقعات، سلایق و سبک زندگی متفاوتی دارند. بنابراین اگر اختلاف طبقاتی میان شما و خانواده همسرتان زیاد باشد، باعث ایجاد چالش و تعارض در همه مسائل چه پیش از ازدواج و چه پس از ازدواج خواهد شد.

بهترین راه در چنین مواقع این است که با احتیاط بیشتری پیش بروید و انتظارات و توقعات خانواده مقابل را بررسی کنید. همچنین شرایط مالی و وضعیت اقتصادی خود را با شفافیت بیشتری بیان کنید.

اختلاف تحصیلی

یکی دیگر از اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج، تفاوت تحصیلی است. معمولا تحصیلات بر سبک فکر کردن و رفتار انسان ها تاثیر به سزایی دارد. در مورد میزان تحصیلات تک تک اعضای خانواده طرف مقابلتان سوال کنید که تا چه مقطعی و در کدام دانشگاه ها درس خوانده اند. اگر اکثر اعضای خانواده تحصیل کرده باشند شما متوجه می‌شوید که خانواده آنها به علم آموزی اهمیت می دهند. اگر شما قصد ادامه تحصیل پس از ازدواج را داشته باشید، آنها نه تنها مشکلی ندارند بلکه شما را تشویق نیز می کنند.

از طرف دیگر تحصیلات بر روی افکار و رفتار نیز تاثیر گذار است. بنابراین، اگر اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج، زیاد باشد باعث ایجاد یک شکاف عمیق میان شما و طرف مقابلتان می‌شود و شما نمی‌توانید خواسته های یکدیگر را به درستی درک کنید.

اختلاف اعتقادات و مذهبی

اختلاف در اعتقادات و مذهب در ازدواج
اختلاف در اعتقادات و مذهب در ازدواج

یکی دیگر از معیارهای مهم ازدواج تناسب خانوادگی در زمینه مذهب و اعتقادات است. خانواده مقابلتان را بررسی کنید و ببینید که تا چه اندازه به فرائض دینی و مذهبی پایبند هستند. برخی از خانواده ها انتظار دارند که عروس و یا دامادشان مانند آنها فکر و رفتار کند. بنابراین اگر شما فرد مذهبی هستید و تصمیم دارید با خانواده ای وصلت کنید که خیلی به مسائل شرعی اهمیت نمی‌دهند و یا بالعکس، این امکان وجود دارد که بعدها دچار اختلاف نظر و تعارض شوید.

بنابراین اختلاف مذهبی در ازدواج را جدی بگیرید و ببینید خانواده مقابلتان می‌توانند فردی با نظر و اعتقاد متفاوت از خودشان را بپذیرند و با احترام با او برخورد کنند و یا خیر.

اختلاف شخصیتی و روانی

اختلاف سطح خانوادگی از نظر شخصیتی و روانی، آخرین موردی است که در این مطلب به آن می پردازیم. هم سطح بودن زوجین از نظر شخصیتی و روانی یکی دیگر از مسائل مهم برای دوام زندگی زناشویی است. معمولا فرزندان سالم در خانواده هایی رشد پیدا می‌کنند که والدین آنها از نظر روانی سالم و شبیه به هم هستند. همچنین تفاوت شخصیتی میان شما و خانواده همسرتان باعث ایجاد تعارض در رفت و آمدهای خانوادگی تان می‌شود و بر روابط شما تاثیر منفی می‌گذارد.

بنابراین اگر بررسی این مورد برای شما کمی سخت است، پیشنهاد می‌کنیم تست های قبل از ازدواج را انجام دهید.

مشکلات اختلاف طبقاتی در خانواده ها

تفاوت های مالی و اقتصادی میان خانواده دختر و پسر می‌تواند زمینه ساز مشکلات زیادی شود. ما در اینجا به دو مثال اشاره می‌کنیم:

تحقیر کردن

تحقیر کردن و اختلاف طبقاتی
تحقیر کردن مشکل اصلی اختلاف طبقاتی در ازدواج

مثلا ممکن است خانواده ای که در سطح بالاتری قرار دارند، خانواده سطح پایینتر را تحقیر کنند و آنها را در شان خود ندانند. این طرز فکر باعث ایجاد تنش میان شما شده و رفت وآمد های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انتظارات مالی متفاوت

دختر و یا پسری که در زندگی خانوادگی خود مشکل مالی نداشته است و  با فردی ازدواج می‌کند که در زندگی خود تحت فشار مالی و اقتصادی قرار می‌گیرد، این امکان وجود دارد که او خیلی زود از شرایط خسته شود.

مشکلات اختلاف فرهنگی در خانواده ها

خود کم بینی و عدم اعتماد به نفس

اختلاف سطح فرهنگی در ازدواج
اختلاف سطح فرهنگی در ازدواج

چنانچه خانواده همسر شما در سطح پایین تری از لحاظ فرهنگی نسبت به شما قرار داشته باشند، ممکن است همان ابتدا به دلیل علاقه و عشق، آن را نادیده بگیرید. اما بعد از مدتی گذشت زمان کم کم متوجه کمبودهایی در رفتار و فرهنگ خانواده همسرتان می‌شوید که باعث ناراحتی شما می‌شود. در چنین زمانی همسر شما اعتماد به نفسش را از دست داده و درصدد جبران آن بر می آید که این جبران می‌تواند به صورت مثبت و یا منفی باشد به همین دلیل است که تناسب خانوادگی در ازدواج در همه ابعاد مهم است.

قطع رابطه با خانواده همسر

خانواده بخش مهمی از زندگی یک فرد را تشکیل می دهد. اگر شما راهی برای جبران و یا کنار آمدن با فرهنگ خانواده همسرتان پیدا نکنید، شاید مجبور به قطع رابطه با خانواده همسر خود شوید. این راه حل موقتی و کوتاه است و ضربات روحی و عاطفی عمیقی را به همسرتان وارد می‎کند. و در نهایت این شما هستید که از کارتان پشیمان می‌شوید. بنابراین، قبل از ازدواج، تفاوت فرهنگی و اقتصادی را در نظر بگیرید.

تحمیل فرهنگ خانواده همسر و تلاش برای تغییر

یک دیگر از مشکلات تفاوت فرهنگی خانواده ها در ازدواج، تحمیل فرهنگ خانواده خود به عروس و یا دامادشان است. اگر شما نتوانید تفاوت های فرهنگی یکدیگر را بپذیرید، احتمالا سعی در تحمیل فرهنگ خود به طرف مقابل دارید تا او را آنگونه که می‎خواهید تغییر دهید. نتیجه این تحمیل می‎تواند به صورت توهین به فرهنگ خانواده مقابل و یا مقاومت در برابر تغییر باشد که در هر صورت زندگی و رابطه شما دچار خلل میکند.

سخن آخر

تناسب خانوادگی، یکی از مهم ترین معیارها برای یک ازدواج موفق است و می‌تواند زمینه ساز موفقیت و یا مشکلات زیادی در رابطه زناشویی شما شود. پس ضروری است که به یک مشاوره قبل ازدواج مراجعه کنید تا بتوانید به کمک او ابعاد مختلف این موضوع را بررسی کرده و تصمیم نهایی خود را بگیرید.

سوالات متداول

آیا میتوان تاثیر خانواده ها را در ازدواج نادیده گرفت؟

خیر، شما به هیچ وجه نمی‌توانید از این واقعیت فرار کنید چراکه خانواده همسر شما و تاریخچه زندگی آنها بر رابطه زناشویی شما تاثیر زیادی دارد.

آیا تناسب شغلی در ازدواج مهم است؟

بله این موضوع هم می‌تواند تاثیر گذار باشد مثلا فرزندی که در خانواده ای تربیت شده است که پدر او نظامی بوده است، احتمالا فردی سخت گیرتر و مقرراتی تر است.

اختلاف سطح خانواده ها را باید در چه مواردی بررسی کنیم؟

تناسب خانوادگی را باید در ابعاد مختلف مذهبی، مالی، اعتقادی، ظاهری، شغلی و فرهنگی مورد بررسی قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)