قوانین خانه

10 قانون طلایی خانواده || این قوانین را در خانه وضع کنید!

آیا شما قوانین خانه دارید؟

قانون گذاری در خانه برای توصیف واضح انتظارات شما در منزل،باید به روشی ، انجام شود. این کار می تواند شما را در راه تبدیل شدن به یک خانواده موفق یاری کند. مقررات در خانواده لزوماً پیچیده نیستند و برای اجرای آنها نیاز به سختگیری زیادی ندارید. اما باید به اعضای خانواده خود بیاموزید تا همواره آن ها را رعایت کنند.

این 5 مورد را در نوشتن قوانین خانه رعایت کنید

در واقع این قوانین به خانواده شما در داشتن استرس کمتر، درگیری کمتر، فریاد کمتر و آسودگی خاطر بیشتر کمک شایانی می کنند. در این مقاله ابتدا در مورد کلیات یک لیست قوانین خانوادگی صحبت می کنیم و سپس به یک سری از موضوعاتی که می توانند در لیست شما حاضر باشند می پردازیم.

1- سن بچه ها

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید سن بچه ها است. درست است که قوانین به طور کلی در مورد همه افراد خانه اعمال می شود اما وجود قوانین در خانه برای بچه ها ضروری تر است. در واقع مقررات خانه برای کودکان می تواند نظم، مسئولیت پذیری و کار گروهی را به آن ها بیاموزد. همچنین قوانین خانه برای نوجوانان نیز باید اجرا شوند. اگرچه قوانین اغلب با تغییر اوضاع و بزرگتر شدن کودکان کمی تغییر می کنند، اما تدوین برخی از قوانین اساسی یک تمرین عالی در ایجاد یک خانه کارآمد و هدفمند است.

قوانین در خانه | چه کسی قانون خانه را می گذارد؟
قوانین خانه

2- اولویت های والدین

شما باید در مورد اینکه چه قوانینی داشته باشید، تصمیم بگیرید. لیست قوانین خانه شما باید مختص نیازها و ارزش های خانواده شما باشد. مثلا یک راهنمای خوب این است که ببینید بیشترین بحث ها یا مسائل خانوادگی در خانه شما چیست؟ در مورد آن ها با کمک یکدیگر راه حل هایی بیندیشید و از همه بخواهید آن ها را اجرا کنند.

همچنین به خاطر داشته باشید که در این لیست ممکن است بعضی موارد مربوط به رفتار باشد و نه کردار. در واقع مشکلات رفتاری که شما و فرزندانتان با آن دست و پنجه نرم می کنید را نیز در نظر بگیرید. این موارد می تواند درگیری بین خواهران و برادران، عدم رفتار مناسب کلی و آداب اولیه و یا یک مشکل کلی نگرش باشد.

3- لیست بزرگ ممنوع

لیست شما نباید طولانی و رویایی باشد. سعی کنید برای شروع از یک لیست کوتاه و کاربردی استفاده کنید تا فضای خانه سنگین نباشد. لیست طولانی قوانین ممکن است بیش از حد پیچیده و گیج کننده شود، بنابراین لیست خود را کوتاه و ساده نگه دارید. همچنین ممکن است دریابید که باید هر از چند گاهی در لیست خود تجدید نظر کنید.

به عنوان یک خانواده با هم همکاری کنید تا مسائل خاصی را حل کنید. همچنین در صورت لزوم قوانین جدیدی اضافه کنید. در واقع برگزاری جلسات گفتگو در خانواده که به طور منظم برنامه ریزی شده است می تواند به شما کمک کند قوانین را مرور کنید، درباره برنامه ها صحبت کنید و در صورت لزوم هرگونه تغییری را ایجاد کنید.

4- قانون برای همه است

قوانین خانه باید شامل مواردی باشد که انتظار می رود همه افراد در خانه از جمله والدین از آنها پیروی کنند. بنابراین، “زمان خواب ساعت 9 شب است” را درج نکنید، مگر اینکه در آن ساعت خودتان نیز قصد خوابیدن داشته باشید. اگر این قوانین فقط باعث سختگیری روی فرزندان شود ممکن است در نهایت نتیجه ای مخالف با هدف شما داشته باشد.

قوانین در خانه چگونه و توسط چه کسی وضع می شود؟
قوانین خانه برای همه

5- قوانین باید نوشته شوند

این مرحله بسیار مهمی است. این لیست نباید فقط در ذهن شما باشد. بلکه باید پس از ایجاد، حتماً آن را بنویسید و در جایی که همه می توانند آن را ببینند بگذارید. زیرا اگرچه می دانید چه رفتاری قابل قبول است (و چه چیزی غیر قابل قبول)، اما فهمیدن انتظارات شما ممکن است برای سایرین کمی مشکل باشد. به همین دلیل مهم است که یک لیست مکتوب از قوانین خانه تهیه کنید.

با لیستی از قوانین، همه اعضای خانواده در مورد انتظارات توجیه می شوند و حتی تلاش فرزندتان برای گفتن: “اما مامان، من نمیدونستم اون کار بده!” وقتی لیست قوانین را به او یادآوری کنید، موثر نخواهد بود.

مهم ترین قوانین هر خانه کدام ها هستند؟

1- با مردم و دارایی شان با احترام رفتار کن

از مهم ترین قوانین خانه برای کودکان  این است که باید یاد بگیرند برای برداشتن وسایل دیگران باید اجازه بگیرند ، به کسی آزار جسمی  (ضربه، فشار دادن یا لگد زدن) نرسانند و حتی به احساسات کسی صدمه نزنند (فریاد زدن یا با نام زشت صدا زدن). اگر این قانون شکسته شود، به جای برخورد فوری، از مهلت زمانی یا کم کردن امتیازات استفاده کنید. این کار می تواند به بچه ها کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشند و حتی یک قانون خوب برای والدین است. زیرا کودکتان باید از رفتار مناسب و کنترل خشم شما الگو بگیرد.

2- قبل از ورود به جایی در بزن

با ایجاد این قانون که قبل از ورود به جایی در بزن، به آنها حریم خصوصی را یاد دهید. این کار می تواند به تقویت این ایده که شما باید به حریم شخصی دیگران احترام بگذارید، کمک کند.

قانون گذاری در خانه برای کودک و نوجوان چطور باید باشد؟
رعایت قوانین خانه

3- حقیقت را بگو

از سازنده ترین موارد لیست قوانین خانه که باید در هر خانه ای باشد صداقت است. تأکید بر اهمیت صداقت تنها در صورتی موثر خواهد بود که رفتار خودتان الگو باشد. یعنی اگر به بچه های خود بگویید که همیشه حقیقت را بگویند، اما برای دریافت بلیط فیلم با قیمت پایین تر ادعا کنید که نوجوان 13 ساله شما فقط 12 سال دارد، با این کارتان عملا گفته هایتان را نقض کرده اید و در نتیجه سخنان شما موثر نخواهد بود.

بچه ها نمی توانند تفاوتی بین دروغ های سفید و ساده با دروغ های دیگر تشخیص دهند. بنابراین اگر می خواهید بر اهمیت صداقت تأکید کنید، نشان دهید که خودتان نیز فرد صادقی هستید.

4- وقتی شخصی را آزار می دهی، جبران کن

با ایجاد قانونی درباره چگونگی پاسخگویی در صورت آسیب رساندن به شخصی، به کودکان بیاموزید که مسئولیت رفتارهای خود را بپذیرند. به آن ها بگویید بعضی اوقات ممکن است عذرخواهی کافی باشد اما در برخی مواقع لازم است که جبران خسارت کنند.

5- کارهای شخصی را خودت انجام بده

انجام دادن کارهای شخصی از مهم ترین مواردی است که باید جزء لیست قوانین خانه شما باشد. به کودک خود بگویید که بعد از تمام شدن غذا، ظرف هایش را در سینک ظرفشویی قرار دهد. یا توضیح دهید که انتظار دارید فرزندانتان قبل از اینکه با اسباب بازی های جدید خود بازی کنند، اسباب بازی های قبلی خود را جمع کنند. این قانون ایمنی و نظافت منزل را افزایش داده و عادت های خوبی را برای زمانی که فرزندان شما به زندگی مستقل خود ادامه می دهند، ایجاد می کند.

6- بهداشت را رعایت کن

شستن دست ها، مسواک زدن و استحمام باید برای سلامتی انجام شود. این موارد را به عنوان یک قاعده وضع کنید تا فرزندانتان عادت های خوبی پیدا کنند و خودتان نیز آنها را مرتب انجام دهید تا او به اهمیت آن ها پی ببرد.

7- ساعت ممنوع الکاری

بسیاری از خانواده ها قوانینی درباره وسایل الکترونیکی وضع می کنند. برخی از خانواده ها زمان استفاده از تلویزیون و موبایل را به چند ساعت در روز محدود می کنند و برخی دیگر قوانینی را برای زمان خاموش کردن وسایل الکترونیکی تنظیم می کنند. تنظیم یک ساعت منع استفاده برای وسایل الکترونیکی قبل از خواب می تواند به ایجاد بهداشت خوب خواب برای کودکان و والدین کمک کند که به شما امکان می دهد برای سلامتی، خواب شبانه بهتری داشته باشید.

چگونگی آموزش قوانین خانه به کودکان
قانون خانه

8- هرکس به اندازه پول تو جیبی اش می تواند هزینه کند

موثرترین روش برای اینکه مدیریت مالی را به فرزندان خود یاد بدهید این است که برای او پول تو جیبی تعیین کنید. برای بچه های بالای 14 سال این کار مناسب است. این کار تمرین خوبی است تا در آینده بتوانند با مقدار پولی که در اختیار دارد خرج کردن خودشان را تنظیم کنند. بنابراین یکی از واجب ترین قوانین خانه است کهه باید بر روی انجام شدن درست آن نظارت کنید.

9- دخالت کردن در کارهای دیگران ممنوع

از همان ابتدا به فرزندان خود یاد بدهید که در کارهایی که به آن ها مربوط نیست دخالت نکنند. به طور مثال سوالات بسیار شخصی از دیگران نپرسند و یا اینکه اگر دوستشان در مدرسه تنبیه شد، با فضولی  و سوالات بیش از حد او را آزار ندهند.  دقت داشته باشید که باید به آن ها بفهمانید کنجکاوی با دخالت و فضولی متفاوت است. و آن ها می توانند در موارد مختلف کنجکاو باشند.

10- برگرداندن وسایل به سر جایشان

از مهم ترین قوانین خانه که در ایجاد نظم در خانه موثر است، همین قانون می باشد. به فرزندان خود بگویید هر چیزی را در سر جای خودش قرار دهند. تا اگر شخص دیگری خواست از آن وسیله استفاده کند بتواند به راحتی آن را پیدا کند. به طور مثال وقتی کنترل تلویزیون را بر می دارد دوباره آن را سرجای خودش قرار دهد تا دیگران در پیدا کردن آن مشکلی نداشته باشند.

سوالات متداول

آیا وجود قوانین در خانه ضروری است؟

یکی از بهترین مکمل های تربیت فرزندان قوانین خانه می باشد، ایجاد کردن عادت های خوب در فرزندان نیازمند کار عملی می باشد که بهترین روش انجام آن با ایجاد قوانین خانه میسر است.

در وضع لیست قوانین خانه چه محدودیت هایی را باید در نظر بگیریم؟

مهم ترین مورد سن بچه ها هست. قوانین باید متناسب با توانایی آن ها برای انجام دادنشان باشد. طولانی نبودن قوانین، ساده و قابل فهم بودن آن ها از نکات دیگری است که در هنگام وضع قوانین باید به آن ها توجه داشته باشید

در وضع قوانین چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

در هنگام وضع قوانین باید در نظر داشته باشید که در صورت نیاز آن ها را تغییر دهید، قوانین به گونه ای باشند که شما نیز آن ها را رعایت کنید، در سخت گیری زیاده روی نکنید، برای انجام ندادن قوانین باید تنبیهی در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)