راهکار کاهش وابستگی به خانواده بعد ازدواج

7 راه کاهش وابستگی به خانواده بعد از ازدواج

وابستگی شدید همسر به خانواده، یکی از مشکلات زوج های امروزی است. در بسیاری از موارد دیده می‌شود وابستگی زن و یا مرد به خانواده اش باعث رفت و آمد های بیش از حد آشنایان و نداشتن خلوت دو نفره می‌شود. گاهی اوقات ممکن است وابستگی به خانواده بعد از ازدواج برای طرفین وجود داشته باشد. اما اگر این ارتباط زیاد باشد، استقلال و مدیریت زندگی مشترک دچار اختلال می‌شود. بنابراین مشکل وابستگی بیش از حد به والدین، می‌تواند منجر به شکست زندگی زناشویی شود. چون وابستگی به هر شکلی که باشد چه از نوع مالی و چه از نوع روانی استقلال زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد تنش میان آنها می‌شود.

وابستگی زن به خانواده بعد از ازدواج

تربیت خانوادگی

عدم اعتماد به نفس

نداشتن فرصت هایی برای استقلال

نارضایتی از همسر

از مهم ترین عوامل وابستگی زن به خانواده پدری بعد از ازدواج است. گاهی اوقات برخی از زن ها حتی سال ها بعد از ازدواجشان نمی‌توانند از خانواده خود جدا شوند و هنگام بروز هر مشکلی به سراغ خانواده خود می روند. اما در برخی از موارد دیگر زن به دلیل نارضایتی از همسرش ترجیح می دهد بیشتر وقت خود را با خانواده اش بگذراند و کمتر به زندگی زناشویی خود اهمیت می دهد. در چنین مواقعی شما برای حمایت از همسرتان، باید نیاز عاطفی او را تامین کرده و او را تشویق کنید تا برخی از تصمیمات را به تنهایی بگیرد.

وابستگی مرد به خانواده بعد از ازدواج

وابستگی مرد به خانواده بعد ازدواج
وابستگی مرد به خانواده بعد ازدواج

وابستگی مرد به خانواده پدری می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و مشکلات و اختلافات زیادی را در زندگی زناشویی ایجاد کند. وقتی مردی بیش از اندازه به خانواده خود وابسته است نمی‌تواند به درستی با همسرش ارتباط و تعامل برقرار کند و زمینه را برای دخالت های بی جای خانواده اش در زندگی زناشویی خود فراهم می‌کند. گاهی اوقات دیده می‌شود مرد به قدری وابسته است که حتی مخارج زندگی خود را نیز از خانواده اش دریافت می‌کند و قدرت تصمیم گیری ندارد. در چنین مواقعی به همسرتان توضیح بدهید که زندگی مشترک متعلق به خود شماست و لازم است تصمیمات زندگی را خودش بر عهده بگیرد.

نحوه برخورد با همسر وابسته

صحبت با همسر

در محیطی دوستانه و صمیمانه در مورد دخالت­های بیش از حد خانواده همسرتان و آثار و عواقب آن صحبت کنید. به او بگویید که پدر و مادرش مشاوران خوبی هستند و شما می‌توانید از آنها مشورت بگیرید. اما تصمیم نهایی بر عهده شما و همسرتان است. شما باید با همفکری یکدیگر از پس مشکلات و سختی های زندگی عبور کنید. همچنین وابستگی به خانواده بعد از ازدواج می‌تواند باعث بروز اختلاف و فاصله میان شما و همسرتان شود و زندگی زناشویی شما را تحت تاثیر قرار دهد. یادتان نرود که اصل این گفتگو باید بر پایه احترام باشد.

کمک به استقلال و اعتماد به نفس همسر

یکی از بهترین راه های برخورد با همسر وابسته به خانواده، کمک به استقلال و افزایش اعتماد به نفس اوست. از همسرتان بخواهید برخی از تصمیمات را به تنهایی گرفته و عواقب و نتایج آن را نیز برعهده بگیرد. او را برای این تصمیمات مستقل تشویق کرده و قدرت استقلال را در او بیدار کنید. حتی می‌توانید همسرتان را به جلسات مشاوره ببرید و با کمک مشاور اعتماد به نفس را در او تقویت کنید.

شناخت نیازهای عاطفی همسر

ارتباط عاطفی با همسر و کاهش وابستگی به خانواده
نقش ارتباط عاطفی با همسر در کاهش وابستگی به خانواده بعد ازدواج

گاهی اوقات یکی از مهم ترین دلایل وابستگی به خانواده بعد از ازدواج، بی توجهی عاطفی زوجین به یکدیگر است. وقتی زن و یا مرد توجه و محبت لازم را از همسرشان دریافت نمی‌کنند، برای جبران کمبود محبت خود به خانواده هایشان پناه می‌برند. در چنین مواقعی باید با همسرتان در مورد نیازهای عاطفی خود صحبت کرده و با یکدیگر وقت بیشتری را بگذرانید. اگر زن و یا مرد متوجه بشوند که همسرش او را دوست دارد و برای او زمان و انرژی می‌گذارد، به مرور زمان میزان وابستگی به خانواده اش کم تر می شود. همچنین بیشتر از قبل به زندگی زناشویی خود پایبند می‌شود.

قرار نگرفتن در مقابل خانواده همسر

معمولا همسر وابسته به خانواده، بر روی خانواده خود حساسیت بیشتری دارد. حال اگر شما برای حل مسئله وابستگی همسرتان، او را به قطع رابطه با خانواده اش تهدید کنید و عملا او را در مقابل خانواده اش قرار دهید، تنها اوضاع را وخیم تر کرده اید. همسر شما باید خودش به این نتیجه برسد که ارتباط کمتر با خانواده­اش به نفع او و زندگی مشترکشان است. بنابراین هیچگاه به خانواده همسرتان توهین و بی احترامی نکنید. چراکه تنها نتیجه این کار، باعث بیشتر دور شدن شما از یکدیگر می شود.

عدم لجبازی و تخریب

برای از بین بردن وابستگی به خانواده، جر و بحث هیچ فایده ای ندارد. اینکه شما برای کاهش وابستگی های همسرتان با او دعوا کنید و یا به خاطر لجبازی با همسرتان، شما هم به سمت خانواده تان متمایل شوید و سعی در جبران رفتارهای او داشته باشید، تنها زندگی زناشویی شما را در معرض فروپاشیدگی قرار می دهد. معمولا اینگونه لجبازی ها بیشتر در ازدواج در سنین پایین دیده می‌شود. اما در هر صورت این راهکار به جایی نمی رسد و شما تنها از طریق محبت و گفتگو می‎توانید مشکلتان را حل کنید.

دخالت خانواده همسر را به صورت مسالمت آمیز حل کنید

اگر وابستگی فرزندان به والدین بعد از ازدواج منجر به دخالت خانواده ها در امور زندگی زناشویی شما شده است، بهتر است با رعایت احترام با خانواده همسر خود صحبت کنید. و از مشکلات و دلخوری هایی که میان شما و همسرتان به خاطر دخالت بیش از اندازه آنها پیش آمده است حرف بزنید. به آنها بگویید دلسوزیشان را برای خوشبختی فرزندشان درک می‌کنید اما بسیاری از تصمیمات تنها و تنها به عهده شما و همسرتان است و نیازی به دخالت آنان نیست.

از زوج درمانی کمک بگیرید

زوج درمانی و کاهش وابستگی به خانواده بعد ازدواج
نقش زوج درمانی در کاهش وابستگی به خانواده بعد ازدواج

یک شخصیت وابسته در طی سال های طولانی شکل می گیرد. این شخصیت با یک سری از واکنش های غلط تقویت شده و هر روز مستحکم تر می‌شود. در چنین شرایطی تغییر اوضاع کار سخت و حتی غیرممکنی به حساب می آید. بهتر است در چنین شرایطی از زوج درمانی کمک بگیرید و با استفاده از آن ریشه مشکل را پیدا کنید. شما متوجه خواهید شد که دلیل وابستگی شدید همسر به خانواده اش چیست و چگونه میتوان او را برای داشتن یک شخصیت مستقل رهنمون کرد.

وابستگی به خانواده چگونه به زندگی مشترک آسیب می رساند؟

به دنبال همسر وابسته به خانواده، فرد قدرت هیچ گونه تصمیم گیری و انتخاب ندارد. او برای هرگونه تصمیم مهم در زندگی به سراغ خانواده اش رفته و با آنها مشورت می‌کند و همان تصمیمی را می گیرد که خانواده اش برای او گرفته اند. در واقع زندگی زناشویی زوجین توسط خانواده یکی از طرفین کنترل شده و در بیشتر مواقع باعث نارضایتی و دلخوری در زندگی مشترک می‌شود تا جاییکه ممکن است به طلاق و جدایی ختم شده و زن یا مرد تصمیم به ازدواج مجدد بگیرد.

سخن آخر

مستقل بودن یکی از نشانه های آمادگی ازدواج
مستقل بودن یکی از معیارهای فرد مناسب ازدواج

رکن و پایه اصلی ازدواج این است که یک زندگی جدا و مستقل از والدینمان تشکیل بدهیم و در زندگی مشترک وابستگی و دلبستگی ایجاد کنیم. اما فردی که به خانواده اش وابسته است در چنین شرایط دچار استرس و اضطراب میشود و قدرت تصمیم گیری خود را ازدست می دهد. بنابراین داشتن شخصیتی مستقل جز معیارهای اصلی یافتن همسر مناسب در امر ازدواج محسوب می‌شود.

 

سوالات متداول

با مردی که خانواده اش را به همسرش ترجیح می دهد، چگونه باید رفتار کرد؟

دلایل وابستگی بیش از اندازه همسرتان به خانواده اش را پیدا کنید. آیا شما کمتر از خانواده اش به او محبت می کنید و یا به خانواده همسرتان بی احترامی کرده اید و آنها را نادیده میگیرید؟ در هر صورت شما باید با همسرتان در فضایی صمیمانه صحبت کنید و برای حل مشکل خود به دنبال چاره باشید.

با زنی که که خانواده اش را به همسرش ترجیح می دهد، چگونه باید رفتار کرد؟

معمولا بیشترین دلیل وابستگی زن به خانواده اش کمبود محبت و توجه از سمت همسرش است. دلایل رفتار او را بپرسید و اگر لازم است به یک زوج درمانگر مراجعه کنید.

آیا وابستگی والدین به فرزندان بعد از ازدواج می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود؟

بله، در بعضی مواقع وابستگی نا به جای والدین به فرزندانشان باعث ایجاد شخصیتی وابسته در فرزندشان می‌شود که می‌تواند زندگی زناشویی شان را در معرض خطر قرار دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)