مشاوره خانواده تلفنی و حضوری

هر خانواده ای مشکلات و سختی هایش را با یکدیگر به اشتراک می گذارند تا بتوانند از به وجود آمدن بحران جلوگیری کنند. البته در اکثر اوقات هم موفق هستند و مشکل برطرف می شود. اما گاهی اوقات حل کردن مشکلات از عهده اعضا خانواده بر نمی آید. به همین دلیل در این جور مواقع استفاده از خدمات مشاوره خانواده خوب می تواند به داد شما برسد و شخص مشاور با داشتن اطلاعات کامل و تجربه کافی در این زمینه مشکل را حل کند.

کمک گرفتن از یک مشاور خانواده می تواند به خانواده شما این اطمینان را بدهد که مشکل را به درستی و از راه اصولی حل کرده اید و هم چنین آموزش لازم را برای مقابله با چنین مواردی در آینده به شما می دهد. در ادامه شرایطی را که ممکن است یک خانواده به مشاوره نیاز داشته باشند آورده شده است و هم چنین توضیح داده شده است که یک روانشناس و مشاور خوب چطور می تواند به شما کمک کند.

خدمات مشاوره خانواده حضوری یا تلفنی

1. مشاوره برای بهبود روابط بین فردی اعضای خانواده

معمولا در میان اعضای یک خانواده  همیشه حجب و حیا خاصی وجود دارد و درباره ی بسیاری از مسائل نمی توانند به راحتی با یکدیگر صحبت کنند. البته نباید نگران این موضوع باشید زیرا بر اساس صحبت های مشاورین خانواده این مشکل در بسیاری از خانواده ها دیده می شود. باید آگاه باشید که اگر این مشکل در بین اعضای خانواده ادامه دار باشد و به نوعی افراد به این شرایط عادت کنند، رفته رفته فاصله ای میان اعضای خانواده به وجود می آید و آنقدر ارتباطات بین اعضا در خانواده کمرنگ می شود که حتی در مورد مسائل معمولی نیز با یکدیگر صحبتی نمی کنند.

این موضوع زمانی مهم می شود که اگر مشکلی برای یکی از اعضای خانواده پیش بیاید سعی می کند به تنهایی با آن روبه رو شود و از آنجایی که شاید تجربه ی کافی و اطلاعات لازم در آن زمینه را نداشته باشد ممکن است دچار اشتباهی جبران ناپذیر شود و یک مسئله کوچک و ساده را به یک فاجعه تبدیل کند.

در مقابل این اتفاقات تلخ یک مشاور خانوادگی و روانشانس مجرب می تواند با توضیح دادن نقش هر یک از اعضای خانواده و نشان دادن اهمیت صداقت در ارتباطات اعضای خانواده باعث تقویت ارتباطات بین فردی شود و بیاموزد که یک رابطه سالم و درست چه شرایطی را باید داشته باشد. با تصحیح روابط اعضای خانواده و بیان شدن مشکلات هر شخص مسیر برای حل شدن مشکلات هموار می شود. علاوه بر این در این جور مواقع نه تنها شخصی که دچار مشکل شده است نیازمند مشاوره روانشناسی می باشد بلکه سایر اعضا نیز نیاز دارند تا نقش خود را در خانواده بدانند و از عهده ایفای درست نقش خود بر بیایند. بدین صورت مشاور بدون دخالت مستقیم این مشکل را حل می کند.

2. مشاوره باعث می شود خانواده شما خوشحال تر شود

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش روز به روز شبکه های اجتماعی رفته رفته اعضای خانواده به انزوا کشیده می شوند و سعی می کنند خلا زندگی خود را با روابط مجازی پر کنند. آن ها ناخودآگاه وقتی که به مشکلی بر می خورند سعی می کنند تا به دنیای مجازی پناه ببرند. این راه حل ها بیشتر شبیه به فرار از مشکل و پنهان شدن و نادیده گرفتن آن است. اما اگر به صحبت های یک مشاور خانواده گوش دهند متوجه خواهید شد چگونه و از چه طریقی باید با مشکلات خود روبه رو شوید.

از طرفی همین پیشرفت تکنولوژی شرایطی را فراهم کرده است تا شما بتوانید در هرجا که هستید از خدمات مشاوره تلفنی بهره مند شوید. امروزه مشاوره خانواده تلفنی شرایطی را فراهم کرده است تا بتوانید خیلی ساده و تنها با یک تماس مشکل خود را بیان کنید و راه حل درست آن را از مشاورین درخواست کنید. علاوه بر مشاوره تلفنی در بسیاری از مراکز مشاوره شرایط استفاده از مشاوره آنلاین نیز فراهم شده است. وقتی هر شخص بتواند مشکل خود را اصولی و از طریق راه های علمی ای که روانشانسان در اختیار او می گذارد حل کند، شادی و نشاط به فضای خانواده بر می گردد.

3. مشاوره برای مشکلات روحی و جسمی

آسوده بودن و آرامش برای سلامت جسمی و روحی بسیار مهم است. با این حال آرامش زمانی به دست می آید که هر کس به درستی درکی از مفهوم خانواده داشته باشد و میان اعضای خانواده رابطه پایداری برقرار باشد. تا زمانی که افراد خانواده برای صحبت های یکدیگر وقت دارند و به حرف یکدیگر گوش می دهند. می توان گفت که هرکس از شرایطی که در خانواده خود دارد راضی است. صحبت کردن می تواند از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کند و یا اینکه از تبدیل شدن آن ها به مسائل جدی خودداری کند.

بنابراین تنها با صحبت کردن می توان قدم بزرگی در جهت سلامت جسمی و روحی اعضای خانواده برداشت. اما مسئله مهم این است که هر فرد در خانواده باید از مهارت های ارتباطی لازم برخوردار باشد تا بتواند به درستی با دیگران صحبت کند زیرا اگر غیر از این باشد همین صحبت های معمولی می تواند باعث ایجاد تنش شود. مشاورین خانواده می توانند با توجه به شرایطی که شما در خانواده دارید و جایگاه اجتماعی خانواده شما در جامعه توصیه های بسیار ارزنده ای در زمینه رفع مشکلات روحی و جسمی به شما بکنند.

4. مشاوره برای مواجهه با پدیده طلاق

متاسفانه علاوه بر مواردی که باعث استحکام خانواده می شود و مشاوره خانواده می تواند کمک های شایانی به این مسئله بکند، در مواردی نیاز است که یک مشاور راهکار هایی برای جدایی یک زوجین بدهد. زیرا در این شرایط بودن با یکدیگر آسیب بیشتری به همراه دارد و ادامه دادن یک ازدواج نتیجه خوشایندی نخواهد داشت. رفتار خانواده ها با مسئله طلاق یک رفتار دوگانه است، برخی از خانواده ها درک درستی از این پدیده و آسیب های آن ندارند و همانند یک مسئله ساده با آن رفتار می کنند. ولی در سوی دیگر برای برخی از خانواده ها طلاق همانند کابوسی است که به هیچ  وجه حاضر نیستند به آن تن بدهند.

ولی با توجه به هر عقیده ای همیشه استفاده از خدمات مشاوره خانواده امری عقلانی به نظر می رسد زیرا این تصمیم بسیار بزرگ است و حتما نیاز است با افرادی که در این زمینه تخصص دارند مشورت شود. گاهی اوقات بسیاری از مشکلات یک سو تفاهم بزرگ است و مشاور می تواند با نشان دادن حقیقت به زوجین از یک طلاق جلوگیری کند. اگر هم دیگر راهی جز جدایی باقی نمانده بود مشاور خانواده به شما کمک می کند تا از راهی سالم و با کمترین آسیب از این مرحله زندگی عبور کنید.

5. مشاوره برای ایجاد عزت نفس

همه ی ما نیاز داریم تا بر روی عزت نفس خود کار کنیم. زیرا یکی از مولفه هایی که باعث می شود ارتباطات سالمی در جامعه برقرار کنیم داشتن اعتماد به نفس است. بسیاری از افرادی که از کودکی در زمینه عزت نفس مشکل دارند و خانواده نیز بر روی آن کار نکرده است در بزرگسالی بسیار آسیب پذیر خواهند بود و با به وجود آمدن یک مشکل کوچک پریشان می شوند. یک مشاور خانواده باید قادر باشد تا به افراد کمک کند که عزت نفس از دست رفته خود را بدست بیاورند. از طرفی مشاورین باید به فرزندان و والدین بیاموزند که چقدر داشتن عزت نفس می تواند در روابط فردی موثر باشد. علاوه بر این اگر احساس کند در این زمینه مشکلی برای یکی از اعضای خانواده وجود دارد سعی می کند تا با آموزش به همه ی اعضای خانواده این مشکل را برطرف کند.

6. مشاوره برای آموختن مهارت های لازم برای تحولات زندگی

زندگی همیشه پیچ و خم های خاص خودش را دارد و نمی توان راه حل خاصی برای تمامی مراحل آن در پیش گرفت. در زندگی مشکلات بسیار زیادی به وجود می آید و مهم است که بدانید آیا خانواده شما توانایی کنترل کردن شرایط و عبور از مشکلات را دارد یا نه. وقتی که این تغییر شرایط نادیده گرفته بشوند در طولانی مدت شما آثار آن ها را بر روی زندگی خود خواهید دید. به طور مثال وقتی یکی از اعضای خانواده فوت می کند سایر اعضا دچار شوک عظیمی می شوند. در این جور مواقع کار بسیار خوبی است اگر با یک مشاور خوب مشورت کنیم. قبول کردن غم از دست دادن عزیزان می تواند بسیار سنگین باشد و یک مشاوره خانواده در این شرایط می تواند ما را در کنترل کردن و عبور از این مرحله کمک کند.

علاوه بر موارد این چنینی که تغییر بزرگی محسوب می شوند، ممکن است گاهی اوقات اتفاقات کوچک و به ظاهر بی اهمیت مشکل ساز شوند. بر اساس تجربه روانشناسان وقتی در مورد ریشه مشکلات بیماران تحقیق و بررسی انجام می شود در بسیاری مواقع به یک سری اتفاق کوچک که در ظاهر بی اهمیت بوده اند می رسیم که اگر در همان مرحله اول جدی گرفته می شدند هیچ گاه کار به مشکلات بزرگتر کشیده نمی شد.

7. مشاوره جهت کمک به تربیت فرزندان

ارتباط سالم و درست فرزندان با والدینشان یکی از قسمت های مهم یک خانواده موفق است. والدین دوست دارند ببینند که از طرف فرزندانشان مورد احترام قرار می گیرند. فرزندان نیز در مقابل توقع دارند که والدین به حرف آن ها گوش دهند. با کمک مشاور خانواده هم والدین و هم فرزندان می آموزند که چطوری با یکدیگر یک ارتباط سالم را برقرار کنند.

تحقیقات بسیار زیادی وجود دارد که نشان می دهند که بسیاری از معضلات مربوط به اعتیاد در جامعه به عدم توجه والدین به فرزندان مربوط می شود. اهمیت نقش خانواده در این جور مسائل زمانی پررنگ تر می شود که فرزندان در سنین نوجوانی قرار دارند. بنابراین خوب است برای دانستن نحوه رفتار با فرزندان خود در این سن از اطلاعات علمی روانشناسان کمک بگیریم. یادتان باشد شما نیاز ندارید دائما برای کوچک ترین سوال به صورت حضوری مراجعه کنید بلکه امروزه خدمات متنوعی در زمینه مشاوره تلفنی خانواده ارائه شده است که می توانید از آن ها بهره مند شوید.

8. مشاوره برای ترک اعتیاد

اعتیاد بلایی خانمان سوز است که به یکی از کابوس های هر خانواده ای که فرزند نوجوان و یا جوان دارد  تبدیل شده است. متاسفانه اکثر مواردی که جوانان رو به مصرف مواد مخدر میاورند به دلیل عدم درک از سوی خانواده بوده است. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر اعتیاد در سنین پایین شناسایی نشود کار با افراد با سن بالاتر بسیار دشوار خواهد بود.  مشاورین خانواده در این زمینه نیز می توانند به شما بسیار کمک کنند. آن ها پس از صحبت با خود شخص بیمار با سایر اعضای خانواده نیز صحبت می کنند و آن ها را توجیه می کنند که در این برهه زمانی نباید به هیچ وجه پشت او را خالی کنند.

در این مقاله سعی شد تا مهم ترین مسائلی که نیاز است هنگام وقوع آن ها از یک مشاور خوب خانواده مشورت بگیریم برای شما آورده شود. بسیاری از اوقات وقتی مهر خانواده ای مشکلات و سختی هایش را با یکدیگر به اشتراک می گذارند تا بتوانند از به وجود آمدن بحران جلوگیری کنند. البته در اکثر اوقات هم موفق هستند و مشکل برطرف می شود. اما گاهی اوقات حل کردن مشکلات از عهده اعضا خانواده بر نمی آید. به همین دلیل در این جور مواقع استفاده از خدمات مشاوره خانواده خوب می تواند به داد شما برسد و شخص مشاور با داشتن اطلاعات کامل و تجربه کافی در این زمینه مشکل را حل کند.