مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده در چه زمینه هایی می تواند به ما کمک کند؟

مشاوره خانواده به طور کلی موارد روانشناسی خانواده، رفتارها و احساسات مربوط به یک خانواده را هدف می گیرد و یک مشاور خانواده خوب می تواند در این زمینه ها مشکلات زوجین و خانواده ها را حل کند. از این رو یکی از بهترین راه هایی که می توانید مشکلات بین خود و خانواده تان را به بهترین شکل ممکن حل کنید، کمک گرفتن از یک روانشناس خانواده می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا نمونه هایی از کمک های دکتر مشاوره خانواده در رفع مشکلات زوجین را به شما نشان دهیم.

اهداف مشاوره خانواده 

نقش مشاوره خانواده در کاهش میزان جر و بحث بین زوجین جر و بحث بر سر موضوعات مختلف در زندگی افراد بسیار موثر می باشد. این بدان معنا است که باید آن ها را جدی بگیرید. زیرا همین جر و بحث ها هستند که باعث سرد شدن یک رابطه می شوند.

مشاوره خانواده در تهران
مرکز مشاوره خانواده

وظایف مشاوره خانواده برای کاهش تنش زوجین

زهرا و حسین نزدیک به 10 سال است که با یکدیگر ازدواج کرده اند. زهرا 35 و حسین 38 سال سن دارد. متاسفانه آن ها مشکل بچه دار شدن داشتند و همچنین بابت این موضوع مدتی را تحت درمان های مختلف سپری کرده اند. بالاخره آن ها توانسته اند با کمک این روش ها یک دوقلو داشته باشند. اما اخیرا احساس کرده اند که با آمدن بچه ها میزان صمیمیت آن ها کاهش یافته است و به طور کلی حتی وقتی با یکدیگر صحبت می کنند اغلب اوقات به جر و بحث و نارضایتی ختم می شود. به همین دلیل تصمیم گرفته اند به دکتر روانشناس خانواده مراجعه کنند.

این زوج به طور کلی 10 جلسه با مشاور صحبت کرده اند. هر کدام از آن ها دو جلسه به صورت فردی داشته اند. در جلسه اول بر روی پایدار کردن رابطه آن ها تلاش شد و سعی شد مهارت های ابتدایی مورد نیاز در یک رابطه به آن ها آموزش داده شود. تمرین در خانه آن ها نیز این بود که سعی کنند فضای مثبتی را در خانه شان ایجاد کنند. دو جلسه بعدی مشاوره سعی شد به آن ها یادآوری شود که حتی با آمدن فرزندان نیز آن ها باید زمانی را برای با هم بودن اختصاص دهند تا بتوانند از بودن با هم لذت ببرند. جلسات مشاوره فردی این دو نفر بر روی رفتارهایی که تاثیر منفی بر روی رابطه آن ها می گذارد صحبت شد و راهکارهایی برای کاهش آن ها ارائه شد. در نهایت مشاهده شد که سطح اضطراب و هیجانات منفی در رابطه آن ها به شدت کاهش پیدا کرده است.

نکته مثبت در این مورد این بوده است که آن ها به دقت تمرینات خود را انجام داده اند و به مدت 5 ماه بر روی رابطه خود کار کرده اند.

مشاوره خانوادگی
مشاوره خانواده تلفنی

نقش مشاوره خانواده در حل اضطراب رابطه عاطفی

وقتی در خانه شما مشکلاتی وجود داشته باشد ناخودآگاه بر روی جنبه های دیگری از زندگی تان نیز تاثیر می گذارد. در ادامه یک مثال از این مورد را برایتان آورده ایم.

سارا و محسن نزدیک به 6 سال است که با یکدیگر ازدواج کرده اند. محسن 28 سال سن دارد و سارا نیز 26 ساله است. محسن در 6 سالگی پدرش را از دست داده است و بعد از گرفتن دیپلم پیش عمویش به مکانیکی مشغول شده است. سارا هم خانه دار است. آن ها به طور کلی همیشه جر و بحث با یکدیگر داشته اند اما چیز جدی ای نبوده است و همیشه به سرعت با یکدیگر خوب می شده اند. محسن معمولا وقتی بعد از دعوا سر کار می رفته است. اما اخیرا این موضوع متفاوت شده است و محسن سرکار تمرکز ندارد. علاوه بر این دیگر به سادگی مانند قبل با همسرش نمی تواند ارتباط بگیرد. محسن به پیشنهاد مادرش به یک مرکز مشاوره خانواده مراجعه می کند.

به پیشنهاد روانشناس برای او 3 جلسه مشاوره در نظر گرفته شد. سعی شد در این سه جلسه مشاوره بر روی دو موضوع بحث شود.

ابتدا تقویت رابطه او با همسرش و سپس کاهش اضطراب او. سوال و جواب مشاوره خانواده مشخص کرد که محسن برای مقابله با ناملایمتی ها اکثر اوقات از طریق طنز و کم اهمیت نشان دادن موضوعات استفاده می کند و همین موضوع برای سارا ناخوشایند است. از این رو به او مهارت هایی درباره ی چگونگی مقابله با مشکلات آموزش داده شد. در جلسه دوم نیز بر روی موضوع عدم تمرکز او صحبت شد و با استفاده از راهکارهایی سعی شد تا میزان استرس و اضطراب او کاهش پیدا کند. در جلسه سوم نیز با ارزیابی تمرین های او گفتن مواردی در ارتباط با مدیریت مشکلات در خانواده پیشرفت قابل ملاحظه در رابطه با مشکلات او ملاحظه شد.

اهمیت مشاوره خانواده
مشاوره خانواده خوب

نقش مشاوره خانواده در کاهش میزان خشونت خانگی

خشونت خانگی همیشه یکی از موارد رایج در روابط بوده است که جبهه گیری های بسیار زیادی هم در مقابل آن انجام می شود. بنابراین می تواند یکی از بهترین موارد برای بررسی و نشان دادن مزیت مشاوره در مورد خانواده باشد.

امیرحسین و سمانه نزدیک به دو سال است که با یکدیگر زندگی می کنند. از ازدواج آن ها 2 سال می گذرد. امیر حسین یک ازدواج ناموفق داشته است که به خاطر همین خشونت زیاد او بوده است. او در یک شرکت سرکارگر می باشد و گاهی اوقات با زیردستان خود نیز رفتار ناشایستی دارد. از ابتدای ازدواج آن ها تقریبا همیشه مشکلات و جر و بحث وجود داشته است ولی اخیرا این جر و بحث ها با خشونت فیزیکی همراه شده است. به همین خاطر امیرحسین به اصرار خانواده اش برای کمک گرفتن از مشاوره خانواده حضوری وقت قبلی گرفته است.

همانطور که گفتیم خشونت خانگی یکی از موارد مهمی است که باید حتما عوامل و ریشه های آن پیدا شود. برای مشاوره این مورد از روش رفتار درمانی شناختی(CBT) استفاده شده است. در این روش هر جلسه به دو قسمت تقسیم می شود. در هر قسمت سعی می شود تا با استفاده از روش های مختلف ریشه و انگیزه این رفتارهای امیرحسین مشخص شود و سپس یکی از روش های کنترل خشم به او آموخته شود. در جلسه دوم مشاوره به او یادآوری شد که خشونت چقدر می تواند بر زندگی مشترک او با سمانه تاثیر منفی بگذارد. هم چنین به عنوان تمرین خانگی از زوج درمانی از او خواسته شد تا وقت هایی که فکر می کند امکان دارد عصبانی شود به کارهایی بپردازد که به او احساس بهتری دست می دهد. در این دو جلسه مشاوره هر دو نفر، امیر حسین و سمانه، از بهبود شرایط رضایت داشتند.

طبیعی است که خشونت مسئله ای ریشه ای است و نمی توان با یک الی دو جلسه نظر به بهبودی کامل داد به همین دلیل روند درمان ادامه خواهد داشت.

مشاوره خانواده خوب در تهران
مشاوره خانواده حضوری

نقش مشاوره خانواده در حل مسائل زناشویی

مشکلات زناشویی یکی از رایج ترین دلایل برای طلاق هستند و اگر جدی گرفته نشوند مشکل ساز خواهند شد. از این رو برای حل اینگونه مشکلات باید اقدامات جدی ای را انجام داد.

حامد و رها نزدیک به 6 سال است که با یکدیگر زندگی می کنند. حامد 32 سال سن دارد و کارمند است و رها نیز 28 سال سن دارد و مدرس زبان است. چند وقتی است که رابطه زناشویی بین این دو نفر سرد شده است تا اینکه یک روز رها متوجه شد که حامد فیلم پورن می بیند. همین موضوع باعث شد کم کم میزان صمیمیت بین این دو نفر کاهش پیدا کند. از این رو او این موضوع را با یکی از دوستان نزدیک خودش در میان گذاشت و او نیز شماره مشاوره تلفنی خانواده را به رها داد. پس از تماس و تعیین وقت برای مراجعه حضوری، با حامد به دفتر مشاوره خانواده مراجعه کردند.

برای این زوج به طور کلی 4 جلسه در نظر گرفته شد. دو جلسه با حضور هر دوی آن ها و دو جلسه نیز به طور اختصاصی برای حامد. در جلسه اول هر دوی آن ها بر سر این موضوع که فضای خانوادگی آن ها برای آن ها بسیار مناسب است و حس آرامش می دهد توافق داشتند. به آن ها مهارت های ابتدایی رابطه آموزش داده شد و هم چنین تمرین هایی به آن ها سپرده شد. در جلسه دوم که بعد از 10 روز برگزار شد و مشخص شد که با انجام تمرین ها حس بهتری نسبت به خودشان و رابطه اشان دارند.  در جلسه سوم سعی شد تا با کمک مشاور اهداف جدیدی را برای رابطه اشان پیدا کنند. برای این کار از تکنیک مذاکره برد- برد استفاده شد تا هر دو نفر از این اهداف راضی باشند. جلسه آخر یک ماه بعد برگزار شد و پس از بررسی میزان تاثیر تمرین ها به آن ها برخی دیگر از اصول و مهارت های پایه ایی آموزش داده شد و به آن ها آموخته شد که چگونه تشخیص دهند که روند رو به پیشرفتی دارند. زیرا هر لحظه ممکن است که به رابطه قبلی خود برگردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)