عشق بعد ازدواج و مسائل مربوط به آن

عشق بعد از ازدواج یا قبل از ازدواج مسئله این است!

عاشق دیگری شدن بعد از ازدواج ممکن است برای هرکسی پیش آید. بعضی از افراد در چند ثانیه اول ملاقات با یک نفر عاشق می شوند در حالی که عاشق شدن بعضی دیگر روزها ، هفته ها یا ماه ها طول می کشد. بعضی از افراد هنگام برقراری رابطه احساس علاقه به شخص دیگری می كنند و عشق برای برخی نیز از نوع عشق بعد از ازدواج است، اما نه لزوما با همسرشان. شما می توانید ازدواج کرده باشید اما عاشقی بعد از ازدواج را تجربه کنید. گرچه به نظر می رسد این اتفاق یک عمل ناپسند است، اما عشق را نمی توان مهار کرد و در هر سنی و در هر حالی ممکن است سراغ شما بیاید.

وقتی که شما ازدواج شادی دارید و در عین حال عاشق شخص دیگری می شوید، احساس می کنید که آن میوه حرام عشق را خورده اید و اکنون، آن روح شما را می خورد. احساس گناه مداوم یکی از بدترین پیامدهای چنین عملی است.

چرا عشق بعد از ازدواج احساس شرم و گناه را بیدار می کند؟

احتمالا شما همیشه به ثبات ازدواج خود افتخار می کردید. ممکن است در بین دوستان و اطرافیانتان دیده باشید که آن ها در عین حال که ازدواج کرده اند عاشق فرد دیگری شده اند. شما در این موارد به ازدواج خود نگاه می کردید و به ازدواج موفق و عشق و علاقه بینتان می بالیدید، اما حالا خودتان را اسیر عشق فرد دیگری می بینید. اینجاست که احساس گناه سراغتان می آید. زیرا میوه عشق شما از درختی خارج از دیوارهای محدود کننده ازدواج حاصل شده است. اکنون با خود می اندیشید که این، عشقی پاک است و یا هوسی گذرا؟

وقتی شما عاشقی بعد از ازدواج را تجربه می کنید، دیگر قادر به درک شرایط نیستید. احساس سردرگمی می کنید. نمی خواهید خیانت کرده باشید ولی حس می کنید که اینکار را کرده اید. هزاران سوال در ذهن شما، شما را درگیر کرده است و نمی توانید تصمیم بگیرید.

دیگران در مورد شما چه فکری خواهند کرد؟

 همسرتان چه واکنشی دارد؟

آیا این حسی که دارید عشق واقعیست؟

با احساس گناه خود چگونه کنار بیایید؟

این سوالات مدام در ذهن شما تکرار می شوند و آرامش درونی شما را می گیرند.

در این مقاله ما به بررسی دلایل ایجاد عشق بعد از ازدواج می پردازیم. با ما همراه باشید.

6 دلیل عاشق شدن بعد از ازدواج

عشق بعد ازدواج و تبعات آن
تبعات عشق بعد از ازدواج

6 دلیلی که موجب می شود شما عشق بعد از ازدواج را با کسی غیر از همسرتان حس کنید:

اغلب ازدواج، به عنوان قراردادی ابدی پنداشته می شود ولی برخی شرایط موجب می شوند که رابطه بین زوجین به سمت سردی پیش رود و شاید یکی از زوجین عاشق فرد دیگری شود. نشانه های یک ازدواج بدون عشق چیست؟ این مقاله را مطالعه فرمایید؟ ازدواج بدون عشق

چون که شما هم انسانید!

آیا داشتن احساسات نسبت به شخص دیگری در ازدواج گناه است؟ خیر این فقط یکی دیگر از پیچیدگی های انسانی است که شما مدام درگیر عشق می شوید، چه این عشق قبل از ازدواج یا بعد از ازدواج باشد. ممکن است مدام هم از آن خارج شوید. ما انسان ها گاهی اوقات به اندازه ای که باید در روابط زناشویی خود موفق نیستیم. ممکن است شما امروز نسبت به شخص دیگری احساساتی داشته باشید و فردا احساس گناه کنید و یک بار دیگر عاشق همسر خود شوید؛ دقیقاً مثل جزر و مد.

همیشه باید به یاد داشته باشید که یک ازدواج پیوند بسیار محکمی است که قادر خواهد بود از تخلفات شما و همسرتان جان سالم به در برد. درک کنید که جذب شدن توسط شخص دیگری کاملاً طبیعی است اما کاری که تصمیم می گیرید با این احساسات انجام دهید بر عهده شما است.

 احساس می کنید همسرتان مناسب شما نیست

رابطه سن مناسب و عشق بعد ازدواج
سن مناسب و عشق بعد ازدواج

شما 25 ساله بودید که ازدواج کردید. عشق و علاقه در ازدواج شما هم بود. اما همان موقع هم از ازدواج و تصمیم خود مطمئن نبودید شاید با خودتان فکر می کردید که در سن مناسب ازدواج نیستید. می توانستید ازدواج نکنید و بگذارید کمی بالغ تر شوید و بعد ازدواج کنید. اما شما تصمیم خود را گرفتید و زندگی مشترک را انتخاب کردید اما اکنون به این نتیجه رسیده اید که انتخابتان در آن موقع اشتباه بوده و فرد مناسبی را برای ازدواج انتخاب نکرده اید. کم کم به این فکر فرو می روید که سرانجام این ازدواجتان چه می شود؟ شروع به جستجو برای فردی مناسب می کنید و شاید هم عاشق آن فرد شدید. اما حالا مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید و دچار سردرگمی می شوید.

حس می کنید نادیده گرفته می شوید

معمولا زن هایی که ازدواج شادی هم دارند، بعد از مدتی طولانی مثلا ده سال به این فکر می کنند که تمام این ده سال درگیر کارهای خانه و تربیت فرزندان بوده اند. درحالی که شوهرشان روز به روز در شغل و حرفه خود پیشرفت کرده است. در چنین مواردی زنان احساس دلخوری از همسر و ازدواج خود پیدا می کنند و شاید برای برطرف کردن این احساس به سمت عشق جدیدی بعد از ازدواج بروند.

گاهی اوقات هم شما متوجه می شوید هر چقدر هم برای این ازدواج تلاش می کنید، سورپرایز های متعدد انجام می دهید، مدام ابراز علاقه می کنید، غذاهای مخصوص می پزید اما باز هم نادیده گرفته می شوید و توجهی از جانب همسرتان دریافت نمی کنید.

یکی از بدترین اتفاق هایی که در ازدواج های طولانی مدت رخ می دهد پدیدار شدن حس اینکه پس از ازدواج نیازی به نگه داشتن همسرشان نیست و ازدواج او را همیشه کنارش نگه خواهد داشت. اگر چنین مشکلاتی در ازدواجتان می بینید بهتر است هرچه زودتر با همسر خود صحبت کنید. پول در ازدواج برای شما اولویت چندم است؟ این مقاله را حتما بخوانبد: ازدواج به خاطر پول

شادی از ازدواجتان دور شده است

نقش خوشبختی در عشق بعد ازدواج
عشق بعد ازدواج و خوشبختی

یکی از رایج ترین دلایلی که باعث ایجاد عشق بعد از ازدواج می شود این است که ازدواج بیشتر به یک زندگی کسل کننده شباهت پیدا کرده است. سالها بعد از ازدواج، می فهمید که “خوشبختی” ازدواج شما را به تدریج ترک کرده است.

هنگامی که با هم هستید هیچ هیجانی وجود ندارد، فقط یک راهپیمایی بی پایان از انجام وظایف و مراقبت از بچه ها و خانواده است. بنابراین، شما وارد رابطه با کسی می شوید که احساس زنده بودن به شما بدهد. ممکن است به عنوان یک دوستی ساده آغاز شود اما قبل از اینکه متوجه شوید، همه چیز به یک رابطه عمیق و صمیمی تبدیل می شود و شما عاشق شخصی خارج از ازدواج خود می شوید. بهترین کار در این زمان این است که راه های مختلفی را برای افزایش مهر و محبت با همسرتان را امتحان کنید.

 

 دلتان برای ماجراجویی تنگ شده است

قسمتی از وجود شما در روزهای خوب گذشته گیر کرده است. دلتان برای هیجان، آدرنالین و ضربان قلب روزهای ابتدایی خواستگاری و عاشقی تنگ شده است. اما دیگر چیزی از این دست در ازدواج شما اتفاق نمی افتد، شما در آن مرحله ماه عسل زندگی کرده اید. بنابراین شما شروع به جستجوی آن ماجراجویی با ایجاد عشق بعد از ازدواج با فردی غیر از همسرتان می کنید. به یاد داشته باشید، روش های زیادی وجود دارد که می تواند هیجان ازدواج شما را بازگرداند و باعث شود همسرتان دوباره عاشق شما شود.

از لحاظ عاطفی آسیب پذیر هستید

آسیب پذیری عاطفی در عشق بعد ازدواج
عشق بعد ازدواج و آسیب پذیری عاطفی

بسیاری از ما با چالش های متعددی در زندگی روبرو می شویم و گاهی اوقات این چالش ها ما را از لحاظ عاطفی شکننده می کنند. در افراد افسرده احتمال بیشتری وحود دارد که پایه های زندگی خود را روی پایه های بی اساس بنا کنند. این افراد به راحتی از زندگی مشترک خود نا امید می شوند و به سمت رابطه های جدیدتری کشیده می شوند.

 سخن پایانی

از بین رفتن عشق و علاقه در ازدواج به هر دلیل که باشد، دیر یا زود عشق همیشه راهی برای نزدیکتر شدن شما و همسرتان پیدا می کند و همیشه راهی برای بازگشت وجود دارد. این شما هستید که می توانید این عشق را حفظ کنید و هرگز آن را رها نکنید. شاید عشق شما و همسرتان در یک نگاه رخ نداده باشد و مطمئناً به تدریج و گام به گام در راه آن تلاش کرده باشید. پس دوباره هم می توانید عاشق یکدیگر شوید.

بدون توجه به اینکه شما عشق قبل از ازدواج یا بعد از ازدواج را تجربه کرده اید، به این معنی که قبل از بستن تعهد درگیر عشق نسبت به فرد دیگری شدید یا بعد از آن، اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که عواقب تصمیمات خود را در نظر بگیرید و حتما از گرفتن تصمیمات عجولانه بپرهیزید. باید به این نکته دقت کنید که تصمیم گیری در این شرایط کار بسیار سختی است و کمک گرفتن از مشاوره ازدواج می تواند یکی از بهترین کارها باشد.

سوالات متداول

از کجا بفهمیم عاشق کسی غیر از همسرمان شده ایم؟

 در این موارد شما در عین حال که متاهل هستید، احساس هیجان و عشق و علاقه را با فرد دیگری دارید. کمتر به گذراندن وقت با همسر خود علاقه دارید و ترجیح می دهید وقت خود را با او بگذرانید.

آیا بعد از ازدواج عشق بوجود می آید؟

بله قطعا امکان آن وجود دارد. خیلی از افراد با یک نگاه عاشق می شوند در حالی که خیلی از افراد هم برای عاشق شدن به مدت زمانی طولانی نیاز دارند. پس ممکن است که به مرور پس از ازدواج عشق بین زوجین شکل بگیرد.

آیا عشق بعد از ازدواج کم می شود؟

بله امکان آن وجود دارد. ازدواج شما مثل یک نهال است که شما باید برای رشدش به نگهداری آن بپردازید و هیچگاه آن را به حال خود رها نکنید. همانطور که ذکر شد یکی از بزرگترین اشتباهات زوجین در ازدواج این است که تصور می کنند پس از ازدواج دیگر نیازی به ابراز علاقه نیست و صرف زن و شوهر بودن آن ها را تا ابد کنار یکدیگر نگه می دارد.

مشاوره پیش از ازدواج فمیلیکو

در مرکز مشاوره فمیلیکو در خصوص عشق بعد از ازدواج یا عاشقی بعد از ازدواج ، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)