ویژگی های کودکان برونگرا

چه کودکانی برونگرا شناخته میشوند؟ 9 نکته که درباره این کودکان باید بدانید

کودکان برونگرا از نظر روانشناسی به افرادی گفته می‎شوند که علاقه مند به تحرک، فعالیت های بیرونی و کارهای تیمی هستند. این کودکان برخلاف کودک درونگرا از تنهایی کلافه می‌شوند و دوست دارند وقت خود را در جمع بگذرانند. به عبارتی همانقدر که کودک درونگرا از تنهایی لذت می‌برد، کودک برونگرا احساس کلافگی و خستگی می‎کند. شاید در نگاه اول بچه هایی که تمایلات برونگرایی دارند در روابط اجتماعی موفق تر عمل کنند اما این ویژگی همیشه هم خوب نیست. بچه هایی که علاقه مند به برقراری ارتباط با اطرافیان خود هستند اگر نتوانند مهارت های لازم برای فعالیت های اجتماعی را به دست آورند، خیلی سریع احساس افسردگی و سرخوردگی می‌کنند. همچنین کودکانی که به ارتباط گرفتن با دیگران علاقه مند هستند به دلیل اینکه خیلی زود با افراد غریبه دوست می‌شوند، ممکن است در خطر باشند. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله درمورد ویژگی های کودکان برونگرا و نحوه برخورد با آن ها صحبت کنیم.

تفاوت بین کودکان درونگرا و برونگرا در چیست؟

روانشناسان معتقد هستند که برونگرایی یک رفتار ذاتی و فطری در افراد است که امکان تغییر وجود ندارد. شاید این نظر روانشناسان تا حدی درست به نظر برسد اما باید خوشبین باشیم که با نحوه تربیت کودک توسط والدین بتوانیم تا حدودی میزان درونگرایی یا برونگرایی کودکانمان را کنترل کنیم. آستانه تحریک مغز در کوکان برونگرا بالاست و به همین دلیل به دنبال فعالیت های اجتماعی هستند تا به احساس لذت برسند. این کودکان دقیقا در نقطه مقابل کودکان درونگرا قرار میگیرند. کودکان درونگرا آستانه تحریک مغز پایینی دارند و به همین خاطر سکوت را ترجیح میدهند. والدینی که بچه های کم جنب و جوشی دارند همیشه نگران سلامتی روان کودکان خود هستند اما در حقیقت برعکس این موضوع صادق است.  تربیت یک کودک برونگرا  به مراتب سخت تر است زیرا این کودک با محیط اطراف خود به راحتی ارتباط میگیرد و دیگران نیز بر روی او تاثیر میگذارند. . پس برای تربیت و برخورد با این کودکان ابتدا لازم است با برونگرایی در کودکان آشنا شویم.

ویژگی رفتاری کودک برونگرا

روابط اجتماعی قوی و موفق تر

یکی از ویژگی های بارز کودکان برونگرا حضور در جمع و فعالیت های اجتماعی است. این کودکان از حضور در دورهمی و مهمانی ها لذت می‌برند و با افراد غریبه در جمع به راحتی ارتباط می‌گیرند. ارتباط با کودکان برونگرا راحت است و به همین دلیل تعداد دوستان آن ها زیاد است. این کودکان در کارهای گروهی موفق هستند و می‌توانند با همه اعضای گروه رابطه دوستانه داشته باشند. کودک برونگرا به خاطر انرژی که از بودن در جمع دریافت می‌کند، تا مدت ها بعد از مهمانی و دورهمی همچنان سطح انرژِی خود را حفظ می‌کند و در مورد آن حرف می‌زند.

روابط اجتماعی قوی ویژگی کودکان برونگرا
روابط اجتماعی قوی ویژگی کودکان برونگرا

فعالیت و کارهای گروهی

فعال بودن یک ویژگی رفتاری کودک برونگرا است. این کودکان به انجام کارهای گروهی علاقه زیادی دارند و داوطلبانه در گروه های مختلفی عضو می‌شوند. این افراد به راحتی با دیگران همکاری می‌کنند و اهل مشارکت تیمی هستند. کودک برونگرا استعداد خوبی در زمینه رهبری گروه و یک تیم دارند و همیشه یکی از اعضای فعال گروه شناخته می‌شوند. این کودکان از کارهای تک نفره دوری می‌کنند و احتمالا بازده و راندمان کاری کمتری نسبت به کارهای گروهی دارند.

قدرت تعامل بالا و دوست یابی

کودکان برونگرا مهارت بالایی در زمینه ارتباط با افراد غریبه و پیدا کردن دوستان جدید دارند. به همین دلیل است که می‌بینیم کودکانی با ویژگی برونگرایی دوستان زیادی دارند و هیچ وقت تنها نیستند. این کودکان از حضور در جمع های غریبه هیچ ترسی ندارند و خودشان را به راحتی با شرایط و آدم های جدید وفق می‌دهند. همین ویژگی به کودکان برونگرا کمک می‌کند تا پیشرفت بیشتری داشته باشند.

احساساتی تر هستند

کودکان برونگرا از احساسات قوی تری برخوردار هستند. آنها به مسائل اطرافشان اهمیت میدهند و سعی میکنند که برای حل کردن مشکلات بقیه اقدام کنند. ممکن است بببینید که آنها در مهدکودک بصورت خودجوش به بقیه بچه ها کمک میکنند و یا حتی اینکه دوست دارد در کارهای خانه به شما کمک کند.

احساساتی بودن کودکان برونگرا
احساساتی بودن کودکان برونگرا

خلاقیت بیشتری دارند

تمایل به برقراری ارتباطات گسترده تر باعث شده است تا کودکان برونگرا از خلاقیت بیشتری برخوردار باشند. این کودکان دائما به دنبال روش هایی برای برقراری ارتباط با سایر افراد هستند و از این رو خلاقیت خوبی برای نحوه ایجاد آشنایی به خرج میدهند. در سنین بالاتر خواهید دید که تمایل به تشکیل گروه در زمینه های مختلف دارند و برای جذب کردن دیگران از راه های جالبی اقدام میکنند.

نکاتی که باید درباره کودکان برونگرا بدانید

  • اگر کودکان برونگرا در یک محیط تنها باشند، سریعا خسته و کلافه می‌شوند.
  • کودکان اجتماعی گفتگو و تصمیم گیری در جمع را به تنهایی فکر کردن ترجیح می‌دهند.
  • کودکان برونگرا در یک جمع به دنبال صحبت کردن و آشنا شدن با کودکان غریبه هستند.
  • میزان برونگرایی در کودکان متفاوت است. شاید متوجه شده باشید که کودک شما با اینکه عاشق مهمانی رفتن است اما برای رفتن به برخی از مهمانی ها هیچ میلی نشان نمی‌دهد و در آنجا گوشه گیر می‌شود.
  • نباید از کودکان برونگرا توقع داشته باشیم که همیشه در تمام محیط ها یک رفتار را داشته باشند. پژوهش ها نشان می‌دهد که رفتار کودکان برونگرا قابل پیش بینی نیست و گاهی اوقات ممکن است فشارهایی که در یک موقعیت به کودک وارد می‌شود بر تمایلات عمومی آن ها تاثیر بگذارد.
  • کودکان برونگرا برخلاف کودکان درونگرا زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی می‌گذرانند و دوستان بیشتری در شبکه های اجتماعی دارند.

4  قدم اصلی در برخورد درست با کودکان برونگرا

ارتباطات فرزندتان را سرکوب نکنید

اگر به دلیل مشغله کاری زیاد نمی‌توانید وقت زیادی را برای حضور در جمع های دوستانه و فامیلی بگذارنید، احتمال ایجاد آسیبهای روحی برای کودک برونگرایتان وجود دارد. در چنین شرایطی معمولا خانواده تمایلات و خواسته های کودک را سرکوب می‌کنند و از فرزند خود می‌خواهند که مانند آن ها رفتار کند. اما در نظر داشته باشید که درونگرایی و برون گرایی یک ویژگی فطری در وجود فرزندتان است که تغییر آن آسان نیست. اگر از نظر روحی به فرزندتان فشار بیاورید تا رفتارش را شبیه شما کند، به مرور زمان کودک برونگرا دچار مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی و سرخوردگی می‌شود. بنابراین اگر شما مادر شاغل هستید و نمی‌توانید وقت زیادی برای بردن کودک به مهمانی و دورهمی ها بگذارید، احساسات فرزندتان را بپذیرید و او را سرکوب نکنید. بهترین راه چاره در چنین موقعیتی، ثبت نام کودک در کلاسها و انجمن های مربوط به کودکان است.

سرکوب نکردن کودکان برونگرا
سرکوب نکردن کودکان برونگرا

کودک برونگرا را تنها نگذارید

همانطور که گفتیم کودکان برونگرا به فعالیت های گروهی و تیمی علاقه مند هستند و از انجام کارهای فردی احساس کلافگی می‌کنند. به همین دلیل آن ها را در حین انجام کارهای انفرادی مانند مطالعه و نوشتن تکالیف تنها نگذارید. یکی از راهکارها این است که در زمان های مشخصی به آنان سر بزنید و در مورد درس و تکالیفشان با آن ها صحبت کنید تا انرژی بگیرند. حتی می‌توانید برخی از کارهایی که برای فرزندتان خسته کننده است را دو نفره انجام دهید.

فراهم کردن محیط مناسب برای کودک برونگرا

یکی از بهترین راه های برخورد با برونگرایی کودکان فراهم کردن محیطی مناسب با خلقیات و روحیات آنان است. برای این کار می‌توانید او را در کلاس های مختلف ورزشی، فعالیت های هنری و … ثبت نام کنید. همچنین سعی کنید وقت بیشتری برای بردن کودک به پارک و یا دورهمی های خانوادگی بگذارید. کودک برونگرا هرچقدر بیشتر بتواند با محیط و آدم های اطرافش ارتباط بگیرد، رشد شخصیتی بیشتری هم خواهد داشت.

یادگیری مهارت های ارتباطی

استعداد و توانایی بالای کودکان برونگرا در برقراری ارتباط با افراد غریبه گاهی اوقات خطرناک و دردسر ساز است. برای همین، این کودکان باید مهارت های حضور در جمع را آموزش ببیند. او باید متوجه باشد که نباید با همه افراد طرح دوستی ریخت و با آن ها ارتباط نزدیک برقرار کرد. از طرف دیگر به دلیل اینکه برونگرایی در کودکان انرژی زیادی ایجاد میکند فکر میکند همه شبیه او هستند و این میزان انرژی را دارند. بنابراین گاهی اوقات ممکن است باعث اذیت و آزار دوستان و اطرافیان خود شود. پس لازم است که کودک شما برای ارتباط برقرار کردن با دیگران آموزش ببیند و مهارت کسب کند.

یاد دادن مهارت های ارتباطی به کودکان برونگرا
یاد دادن مهارت های ارتباطی به کودکان برونگرا

سخن آخر

تفاوت میان کودکان درون گرا و برون گرا کاملا قابل لمس است. به طوریکه نمی‌توان از یک روش برای تربیت کودک درون گرا و برون گرا استفاده کرد. برونگرایی و درونگرایی کودکان یک امر فطری است و به همین دلیل نمی‌توان از کودک انتظار داشت تا خودش را تغییر دهد. بهترین کار این است که کودک خود را درک کرده و احساساتشان را بپذیرید. همچنین شما می‎توانید از مشاوره کودک کمک بگیرید و رفتار درستی با فرزند خود داشته باشید.

سوالات متداول

آیا کودکان برونگرا خجالتی هستند؟

کودک برونگرا می‎تواند خجالتی باشد! خجالتی بودن نوعی دیگری از اضطراب اجتماعی است. از آنجاییکه کودکان برونگرا به برقراری ارتباط با دیگران علاقه زیادی دارند و خجالت مانع از ارتباط گیری با افراد می‌شود، بیش از هر کودک دیگری به کمک نیاز دارند.

کودکان برونگرا چه ویژگی‌های رفتاری دارند؟

معمولا کودکان برونگرا اهل فعالیت های اجتماعی و کارهای گروهی هستند. این کودکان از بودن در جمع لذت می‌برند و در روابط اجتماعی موفق تر عمل می‌کنند.

 کودک برونگرا می‌تواند به کودک درون گرا تبدیل شود؟

اینکه بخواهیم ویژگی فطری کودکان را به اجبار تغییر دهیم، پیامدهای خوبی برای فرزندتان ندارد. بنابراین احساسات فرزند خود را درک کرده و با آن کنار بیایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)