چگونه به همسر خود محبت کنیم؟

چگونه به همسر خود محبت کنیم؟

راه های افزایش محبت بین زن و شوهر

اهمیت دادن به ابراز محبت به همسر برای تداوم و بقای یک زندگی مشتر ک امری بدیهی و ضروری است.

هرشخصی دوست دارد میزان سپرده اش مالی اش را افزایش دهد و به دنبال راه کارهایی برای افزایش ثروت خود می باشد. به همین ترتیب، هر کسی آرزو می کند مهر و محبت بین خود و همسرش را افزایش دهد. بنابراین باید شیوه های مناسبی را برا افزایش محبت جستجو کند تا میزان عشق و وفاداری بین او و همسرش بیشتر شود. شاید بسیاری از افراد نمی دانند که شیوه ی صحیح محبت به همسر چگونه است؟ ما در این نوشتار به راه های افزایش محبت بین زن و شوهر می پردازیم.

هدیه دادن به همسر 

این هدیه دادن برای  ایجاد محبت می تواند حتی به صورت نمادین باشد، یعنی ضرورتی ندارد که هزینه های زیادی برای خرید هدیه صرف کنیم.

«مثلا قرار دادن یک شاخه گل رز بر روی بالش همسر قبل از خواب یا  یا تهیه ی کارت های رنگی کوچک که کلمات زیبا و محبت آمیز برروی آن نوشته شده باشد، تاثیر فوق العاده ای در افزایش محبت دارد»

وقتی مردی برای همسرش کادو تهیه می کند و برای آن هزینه  پرداخت می کند، چهره ی بشاش و شاد همسرش را می بیند. زمانیکه لبخند ملایمی بر روی لبان او نقش بسته و همسرش از انتخاب خوب او تعریف می کند، توقع جبران هدیه را ندارد و همسرش با شور و اشتیاق از هدیه ی او استقبال می کند، همین برای او کافی است. همین راه کارهای به ظاهر ساده باعث افزایش محبت بین زوجین می شود.

راه های افزایش محبت بین زن و شوهر
ترفندهای محبت به همسر

محبت زبانی به همسر

زمانی را تعیین کنید تا در کنار همسرتان بنشینید و با هم گفتگو کنید. در این گفتگو ها بیشتر از هر زمان دیگری در باره ی مسائل عاطفی صحبت کنید. روزمرگی ها را کنار بگذارید و محبت خود را به شکل زبانی  بیان کنید. همسر شما یک غیب دان نیست تا بتواند عشق و علاقه ی شما را حدس بزند بنابراین محبت زبانی به همسر یکی  دیگر از راه کارهای افزایش عشق و علاقه در بین زوج ها می باشد. ابراز محبت  به همسر به شیوه ی زبانی از جانب بسیاری از بزرگان دین و همچنین روانشناسان بزرگ سفارش شده است.

نگاه های پر از عشق و تایید به  همسر

یکی از راه های محبت به همسر نگاه های  پر از عشق و تایید به  یکدیگر در بین زن و شوهر ها می باشد. احساسات بین همسران تنها از طریق انجام تعهدات رسمی نسبت به یکدیگر و یا فقط صحبت های عاشقانه رد و بدل نمی شود.

در عوض، بسیاری از این ابراز احساسات را می توان از طریق علائم غیر کلامی مانند حالت صورت ، لحن صدا و نوع نگاه ها رد و بدل کرد. نگاه از روی محبت به همسر پیام های زیادی با خود دارد که همسران نیزتمام این پیام ها را به راحتی درک می کنند. نتیجه ی بروز احساسات از طریق تمام این راه ها، رسیدن به رضایت عاطفی و روانی و در نهایت آرامش است. نگاه های عاشقانه و پر از احساس محبت باعث می شود دل های زوجین بیشتر شیفته ی یکدیگر شود.

محبت زبانی به همسر
کلمات محبت آمیز به همسر

استقبال ها و بدرقه های گرم و دلنشین از همسر

نوع برخورد با همسر در لحظات ورود و خروج به منزل یکی از زمان های حساسی است که مدیریت صحیح آن می تواند یکی از افزایش دهنده های محبت بین همسران باشد. زمانی که همسرتان وارد خانه می شود،  با یک  سلام و خوش آمد گویی پر شورو زمانی که همسرتان خانه را ترک می کند با یک خداحافظی گرم و صمیمانه باعث ایجاد مهر و محبت بیشتر در بین یکدیگر می شوید. اگر همسرتان به مسافرت رفته و بر می گردد با یک استقبال گرم و زمانی که همسرتان قصد سفر دارد با یک بدرقه ی پراحساس او را شیفته ی خود کنید. حتی همین سلام ها و خداحافظی های گرم اگر درطول روز و از طریق یک تماس ساده تلفنی باشد، باعث بیشتر شدن محبت  بین شما و همسرتان می شود.

تبدیل منزل به محیطی آرامش بخش برای همسر

زمانی که همسرتان سر کار است و شما در خانه اید با فرستادن یک پیام محبت آمیز و سراسر مهر و عطوفت به همسرتان این نکته را یاد آوری می کنید که در همه ی لحظات به یاد او هستید و بی صبرانه منتظر بازگشت  وی به منزل هستید. سعی کنید محیط خانه را برای همسرتان به آرام ترین جای دنیا تبدیل کنید. منزل باید مکانی باشد امن که همیشه با بهترین شکل  انتظار حضور همسر و بودن در کنار او را می کشد.

در این باره بد نیست به روایتی از حضرت محمد (ص) اشاره کنیم. روایت شده است که روزی شخصی خدمت رسول خدا آمد و عرضه داشت یا رسول الله! همسری دارم که وقتی وارد خانه می شوم مرا استقبال می کند و هنگامی که از خانه خارج می شوم بدرقه ام می کند. زمانی که مرا غمگین می یابد برای آرامش من می گوید: اگر درباره رزق و روزی می اندیشی غصه نخور که خداوند روزی رسان و ضامن روزی است و اگر برای امورات آخرتت می اندیشی خداوند اندیشه ات را زیادتر گرداند. بعد از آن رسول خدا فرمودند: “خداى را در این جهان عمال و کارگزارانى است و این ‏زن از عمال خدا می باشد ، چنین همسرى نصف اجر یک شهید را خواهد داشت.”

تبدیل منزل به محیطی آرامش بخش برای همسر
ابراز محبت زبانی به همسر

همکاری با همسر در تمامی مقاطع زندگی

یکی دیگر از راه کارهای ساده برای افزایش علاقه و محبت در بین زوجین همکاری زن و شوهر با یکدیگر در امورات زندگی می باشد. امورات زندگی تمام جنبه های زندگی مشترک را در بر می گیرد. شما می توانید در کنار همسرتان بنشینید و با او درباره ی آینده ی زندگی مشترک تان برنامه ریزی کنید و از راهنمایی های یکدیگر بهره ببرید. همکاری با یکدیگر در آشپزی کردن و قت گذاشتن با هم برای پختن یک غذا ، شست و شوی ظروف با یکدیگر، همکاری و همفکری  در رسیدگی به کارهای بچه ها و برآورده کردن نیازها و خواسته های آنان از مصادیق بارزی است که در یک زندگی مشتر ک باعث می شود زن و شوهرها با یکدیگر همکاری کرده و در این همکاری ها زمینه ی بروز محبت و مهر بیشتر در بین زوجین فراهم شود.

تعریف و تمجید از همسر

همیشه همسر خود را ستایش کنید. همسرتان را  با استفاده از کلمات گرم و دلگرم کننده تحسسین کنید. همسرتان را همان گونه که هست دوست داشته باشید و او را با دیگران مقایسه نکنید. یکی از بهترین راه های محبت به همسر همین است که او را همیشه تحسین کنید و نقاط ضعف او را زیاد به رخش نکشید. بیشتر نقاط قوت او را ببینید و آنها را برایش پر رنگ تر کنید. این جاست که معجزه ی محبت و مهر به همسر را خواهید دید.

تعریف و تمجید از همسر
چگونه به همسر خود ثابت کنیم دوستش داریم؟

گذراندن اوقات فراغت بیشتر با همسر

اوقات فراغت بیشتری با همسرتان بگذرانید. در این اوقات با یکدیگر گفتگو کنید. با هم به تفریح بروید و کارهای سرم کننده و شادی آور انجام دهید.

مثلا به کوه بروید، به دیدن یک نمایش کمدی و خنده دار بروید یا برای صرف غذا به یک رستوران با یک محیط آرام و دلچسب بروید.

در این اوقات سعی کنید تنها باشید . فقط شما وهسرتان. به دور از فرزندان و مشکلات آنها که شما را درگیر خود کرده است. وقت گذرانی و خوش گذرانی با یکدیگر به دور از هر گونه فشار و استرس از درد سرهای زندگی یکی از موثرترین شیوه های افزایش صمیمیت، عشق و محبت  در بین همسران می باشد.

داشتن حس همدلی با همسر

تعامل بین همسران ، به ویژه در مواقع بحرانی و حساس زندگی،  به مانند  وقتیکه همسر بیمار می شود یا باردار است  و به تبع آن نیاز به مراقبت های جسمی و نوازش های عاطفی دارد باعث ایجاد محبت بین زوجین می شود.

مواقعی است که شوهر نیز به هر دلیلی نارحت است و شرایط بر وفق مرادش نیست در این مواقع زن باید حمایتگر شوهرش باشد و ناراحتی های او را درک کند. اگر به هر دلیلی در کارش شکست خورده است باید از جانب همسر در ک شود در این موقع نصیحت کردن و یا سرزنش کردن بدترین کار ممکن است.

در این زمان مرد نیازمند این است که همسرش کنار او بایستد و نقش یک حامی را برایش داشته باشد. حس همدردی با دیگران و مخصوصا احساس همدلی زوجین با یکدیگر در ایجاد محبت بین همسران و نزدیک کردن آنها به یکدیگر و دوست داشتنی کردن آنها برای هم تاثیر بسزایی دارد.

داشتن حس همدلی با همسر
ابراز محبت مرد به همسر

داشتن انتظارات معقول از همسر

زن و شوهر باید توانایی ها و داشته های یکدیگر را خوب ببینند. باید یکدیگر راخوب بشناسند و انتظارات معقولی از هم داشته باشند. انتظار بالاتر از حد توانایی شوهر فقط مهر و محبت بین همسران را کاهش می دهد.

برای محبت به همسر می توانید در حد توان شوهر از ایشان طلب کنید. این خواسته ها تمام ابعاد و شئون زندگی را در برمی گیرد. در مقابل شوهر نیز باید در حد توانایی همسر و بضاعت او از او انتظار داشته باشد. زیاده خواهی بالاتر از توان همسران باعث بروز مشکلات متعددی در زندگی زناشویی می شود و حتی ممکن است یک زندگی را به بن بست برساند.

محترم شمردن حریم شخصی همسر

زن و شوهر باید به یکدیگر محبت کنند اما باید بدانند معنای محبت کردن به معنای کنترل کردن یکدیگر نیست. هر مرد و زنی نیاز دارد که ساعاتی را در گوشه ی خلوتی دنج برای خودش وقت بگذراند. زن و شوهر هایی هستند که دوست دارند ساعاتی را در بیرون از خانه با دوستان و رفیقانشان سپری کنند و بودن در این جمع برایشان مطلوب و شیرین است. زوجین باید به این موضوع احترام گذاشته و این فرصت را برای همسرانشان فراهم کنند. بعد از بازگشت بهتر است درباره ی اوقاتی که باهم نبوده اند صحبت کنند و آنچه را برآنها گذشته برای یکدیگر تعریف نمایند.

گوش دادن فعال به سخنان همسر

یکی از بهترین راه های ابراز محبت به همسر گوش دادن فعال به سخنان همسر می باشد. منظور از گوش دادن فعال یعنی اینکه حرف های همسرتان را فقط نشنوید. باید در کنار همسرتان بنشینید و با برقراری تماس چشمی و حتی در دست گرفتن دستان همسرتان مشتاقانه به حرف های همسرتان گوش دهید.

اگر در این بین حرف های او برخلاف میل شما بود در لحظه عکس العمل نشان ندهید، زیرا این کار اعتماد او را سلب می کند و دیگر شما را محرم اسرار و شنوای حرف هایش نمی داند. بهتر است در این حین از نصیحت کردن، طعنه زدن و متلک انداختن به همسرتان خودداری کنید. این راهکار یکی از موثرترین شیوه های افزایش مهر و محبیت در بین همسران می شود.

گوش دادن فعال به سخنان همسر
ابراز محبت به شوهر

توجه به زیبایی و ظاهر فردی همسر

ظاهر بیرونی زوجین یکی از عوامل  در ایجاد  رابطه های عمیق تر و در نتیجه ی آن انس و الفت بیشتر در بین زن و شوهر می شود. زن ها باید همیشه آراستگی ظاهری و زیبایی و طراوت زنانه ی خود را حفظ نمایند. آنها باید به تناسب اندام خود اهمیت بدهند و سعی کنند بهترین اندام را برای همسران خود آماده سازند. همیشه تلاش کنند بهترین پوشش ها را درخانه و برای همسران خود داشته باشید. همیشه با یک صورت آراسته و آرایش کرده در مقابل همسران خود ظاهر شوید.

در مقابل مردان نیز باید با حفظ نظافت و آراستگی ظاهری همیشه با بوی مطبوع و خوشایند در کنار همسرانشان حاضر شوند. اهمیت دادن به موضوع آراستگی ظاهری شاید برای خیلی زوجین زیاد پر رنگ نباشد اما باید بدانید که یکی از شیوه های تاثیر گذار بر ایجاد الفت و افزایش محبت بین همسران دقیقا همین موضوع می باشد.

جمع بندی اهمیت ابراز محبت به همسر

اهمیت ابراز محبت به همسر برای تداوم و بقای یک زندگی مشتر ک امری بدیهی و ضروری است. در زندگی مشترک اگر مهر و محبت حکم فرما نباشد تمام روابط در بین خانواده ها فرمایشی و تصنعی است. زندگی خالی از عشق آشیانه ای بی بنیان است که با کوچکترین حادثه ای به تزلزل و در نهایت به فروپاشی می افتد. محبت همچون ستون محکمی است که زندگی بر پایه های این ستون برپا می شود و سختی ها و ناکامی های زندگی توان برکندن چنین پایگاه محکمی را نخواهند داشت.

اهمیت ابراز محبت به همسر به حدی است که در بسیاری از متون دینی ما به این مهم اشاره شده است. پیامبر عظیم الشان اسلام درباره ی اهمیت ابراز محبت به همسر می فرمایند: هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به‏ همسرش بیشتر اظهار محبت می نماید  .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)