نحوه پاسخ دادن به سوال کودکان درباره بچه دار شدن

چگونه با کودک خود در مورد بچه دارشدن و متولد شدن صحبت کنیم؟

پاسخ به سوالات کودک درباره بچه دارشدن و تولد، یکی از مهم ترین دغدغه های هر والدینی است. گاهی اوقات، پدر و مادرها از پاسخ به سوالات جنسی فرزند خود طفره میروند و ترجیح می‌دهند که سوال آن ها را بی پاسخ بگذارند. اما این کار تنها باعث می‌شود که کنجکاوی کودک شما تحریک شده و او بیش از پیش برای رسیدن به جواب سوال خود تلاش کند.

عدم آگاهی والدین از روش های درست برای پاسخ دادن به سوالات جنسی کودکان سبب می‌شود که شما پاسخ های نادرستی به فرزندان خود بدهید که با سطح رشد او هماهنگی ندارد. ما در این مقاله به ابعاد مختلف نحوه پاسخ دادن به سوال کودکان در مورد به دنیا آمدن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

به سوالات جنسی کودکان چه پاسخی بدهیم؟

اینکه شما این مسئله را تا چه حدی بخواهید برای کودکتان بیان کنید، به سن او بستگی دارد. حواستان باشد که نیازی نیست که شما خیلی کامل و بیش از اندازه سوال کودک به او توضیح دهید. پاسخ به سوالات چگونه متولد شدن باید در حد فهم و درک کودکتان باشد. ما در ادامه به نحوه پاسخگویی به سه گروه سنی از کودکان اشاره می‌کنیم.

پاسخ به سوالات کودکان درمورد به دنیا آمدن| کودکان زیر 5سال

اگر شما یک کودک زیر 5 سال دارید و او از شما درباره اینکه نوزاد از کجا می‎آید سوالی پرسید، بهتر است اول از خودش در مورد خیال پردازی کودک درباره این موضوع سوال بپرسید که خود او در این درباره چه فکری می‎کند؟ در واقع پاسخ به سوالات کودکان درباره باروری در این سن، نیاز به توضیحات پیچیده و اطلاعات اضافی ندارد. همین که بگویید نوزاد از شکم مادر بیرون می‌آید، برای او کافی است و معمولا با همین توضیح هم قانع می‌شوند. هرچه اطلاعات بیشتری به او بدهید، فرزندتان را بیشتر گیج می‎کنید.

پاسخ به سوالات کودکان درمورد به دنیا آمدن| کودکان 5 تا 7 سال

برای پاسخ به سوالات جنسی کودکان در این سن، بهتر است از مثال هایی مبتنی بر واقعیت استفاده کنید. مثلا، برای توضیح تولید مثل برای کودکان به او بگویید که همه فرزندان از یک سلول کوچک در بدن مادرشان به وجود می‌آیند و رشد می‌کنند. اگر آن ها از حضور پدر در بچه دار شدن سوالی پرسیدند، به آنها بگویید که این سلول در بدن پدر نیز وجود دارد که از قرار گرفتن این دو سلول در کنار هم، نوزاد به دنیا می‎آید.

پاسخ درباره بچه دار شدن به کودکان 5 تا 7 سال
پاسخ درباره بچه دار شدن به کودکان 5 تا 7 سال

پاسخ به سوالات کودکان درمورد به دنیا آمدن| کودکان در دوران مدرسه

معمولا کودکان در دوران مدرسه به قدرت شناختی بالاتری می‌رسند. شما می‎توانید در مورد رابطه جنسی با کودکان 8 تا 12 سال با زبانی ساده تر مانند اینکه رابطه جنسی به بزرگترها مربوط می‌شود و به معنای اشتراک گذاشتن برخی از نقاط بدنشان با یکدیگر است، صحبت کنید. در این سن به هیچ وجه نسبت به پاسخ دادن به سوالات جنسی کودکتان طفره نروید چراکه کنجکاوی آنها بیشتر شده و از طریق رسانه و یا جستجو از راه های دیگر، ممکن است به یک درک درست از رابطه جنسی نرسند.

راهکارهای مناسب برای پاسخ به سوالات چگونه متولد شدن

از پاسخ های کوتاه و مستقیم استفاده کنید

برای پاسخ به سوالات چگونه متولد شدن به کودکتان نیازی نیست که پاسخی طولانی و گیج کننده بدهید. مثلا اگر کودک شما سه ساله است برای پاسخ به سوال جنسی او تنها کافی است که به او بگویید، نوزاد از شکم مادر متولد می‌شود و نیاز به قصه گویی برای کودکان ندارد.

آنچه کودک می‌داند را تعیین کنید

اول از همه قبل از اینکه به سوالات کودک درباره بچه دار شدن و تولد توضیحی بدهید، از خود او بپرسید که ” خودت در این باره چه فکر می‌کنی؟” به کمک این سوال شما می‌توانید از طرز فکر فرزندتان در مورد مسائل جنسی با خبر شوید و سپس با توجه به میزان فهم و درک او در مورد مسائل و رابطه جنسی صحبت کنید. هرچه پاسخ شما ساده تر و متناسب با میزان فهم کودکتان باشد، احتمال بروز سوالات اضافی کمتر می‌شود.

کلمات ساده به کار ببرید

بهتر است برای پاسخ در مورد بچه دارشدن از کلمات ساده استفاده کنید. مثلا برای توضیح زایمان برای کودکان لازم نیست که به آنها بگویید از طریق سزارین به دنیا آمده‌اند. تنها کافی است که اینگونه توضیح دهید که نوزادان با بریده شدن شکم مادر به دنیا می‌آیند. شما اگر از کلمات پیچیده و غیرقابل فهم برای کودکان حتی اگر کودک شما خصوصیات کودکان باهوش را دارد، استفاده کنید، منجر به نگرانی و مشغله ذهنی در فرزندتان می‌شود.

برای جواب دادن عجله نداشته باشید

اگر پاسخ به سوالات چگونه متولد شدن، کودک شما را قانع نکرد و سوالات پیچیده تری در این باره از شما پرسید، به او بگویید که نیاز به زمان دارید تا پاسخی صحیح به او بدهید. شما در این زمان می‌توانید به دنبال یک کتاب داستان که در مورد مسائل جنسی برای کودکان صحبت کرده است، بگردید و یا با یک مشاوره کودک در این زمینه صحبت کنید.

با کودکتان صادق باشید

برای پاسخ در مورد بچه دار شدن با کودکتان صادق باشید. هیچ سیاستی بهتر از صداقت نیست و اگر شما از گفتن حقیقت به فرزندتان پرهیز کنید، یعنی این وسط مشکلی وجود دارد. گاهی اوقات پرهیز کردن از پاسخگویی به سوالات فرزندتان منجر به ایجاد این احساس در فرزندتان می‌شود که آنها کار بدی کرده‌اند که از شما درباره این موضوع سوال پرسیده اند. یا حتما این موضوع خیلی موضوع زشتی است که نباید درباره آن صحبت کرد در حالیکه هیچ جای خجالتی وجود ندارد. این رفتار، به مرور زمان باعث ایجاد تنش فکری در فرزندتان می‌شود.

صادق بودن با کودکان در توضیح دادن درباره بچه دار شدن
صادق بودن با کودکان در توضیح دادن درباره بچه دار شدن

برای فرزندتان کتاب بخوانید

معمولا در مورد خیلی از مسائل کودکان مانند اینکه چگونه بچه حرف گوش کن داشته باشیم و یا چگونه به سوالات جنسی کودکمان پاسخ دهیم، کتاب داستان های کوتاهی نوشته شده است. شما می‎توانید این کتاب ها را تهیه کرده و برای فرزندتان بخوانید. همچنین شما با توجه به سن و درک کودکتان، می‎توانید بخش هایی از این کتاب را که فکر می‎کنید مناسب سن او نیست، حذف کنید.

با فرزندتان فیلم ببینید

مادری در مورد اینکه چگونه به سوالات کودک درباره بچه دار شدن و تولد به فرزند خود پاسخ داده است، این چنین گفت: ” ما یک فیلم در مورد اینکه یک سگ در حال زایمان بود را با یکدیگر دیدیم”. سپس به فرزند خود توضیح دادم که برای تولد نوزاد، دکتر در کنار مادر است و به او کمک می‌کند. او از نحوه پاسخ دادن به سوال کودک خود در مورد به دنیا آمدن، کاملا راضی بود و به دیگر والدین نیز پیشنهاد می‌کرد.

از اشیاء اطراف خود برای توضیح استفاده کنید

یکی از بهترین راه ها برای پاسخ دادن به سوالات جنسی فرزندان این است که از اشیا اطراف خود برای درک بهتر این موضوع برای آنان استفاده کنید. مثلا برای کودک شش ساله خود اینگونه توضیح دهید که گیاه منزل شما از یک دانه به وجود آمده است و سپس رشد کرده تا شکل الان را دارد. نوزادان هم مثل گیاهان از سلول هایی در بدن مادرشان به وجود می‌آیند. استفاده از این مثال ها به درک هر چه بهتر فرزند شما در مورد مسائل باروری کمک زیادی می‌کند. چطوری کودک لجبازمان را تربیت کنیم؟ اگر شما هم به دنبال راهکارهای موثر برای کاهش لجبازی کودک خود هستید پیشنهاد میکنیم مقاله لجبازی کودکان را بخوانید.

استفاده از نمونه برای توضیح دادن بچه دار شدن به کودکان
استفاده از اشیا برای توضیح دادن بچه دار شدن به کودکان

سخن آخر

پاسخ صحیح و درست به سوالات چگونه متولد شدن برای فرزندان باعث می‌شود که کودکان از همان سن پایین با مسائل جنسی، باروری و بدن خود ارتباط صحیحی برقرار کنند. ما در این مقاله به راهکارهایی برای برخورد با سوالات جنسی کودکان اشاره کردیم. شما می‌توانید از این روش ها برای پاسخ به سوالات کودکان درباره باروری استفاده کنید. البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که درک و فهم و همچنین میزان کنجکاوی کودکان با یکدیگر متفاوت است. شما اول باید متوجه شوید که کودک شما تا چه اندازه از محیط اطراف خود شناخت دارد و سپس با توجه به فهم کودکتان با او درباره مسائل جنسی صحبت کنید.

تفره نرفتن از جواب دادن به سوالات کودکان
تفره نرفتن از جواب دادن به سوالات کودکان

سوالات متداول

چگونه به سوالات فرزند خود در مورد بچه دار شدن پاسخ دهیم؟

اول از همه ببینید که او تا چه اندازه در مورد این موضوعات اطلاعات دارد و یا انگیزه او از پرسیدن این سوالات چیست. بعد از آنکه منظور دقیق فرزندتان را فهمیدید با توجه به سن و درک او درباره این موضوعات صحبت کنید.

در پاسخ به سوالات کودکان درباره باروری باید صادق باشیم؟

برخلاف افکار عموم مردم، بهترین سیاست برای پاسخ دادن به سوالات جنسی فرزندان، صداقت است. البته تنها شما باید در حد سن و فهم کودکتان با او صحبت کنید و وارد خیلی از جزئیات نشوید.

چرا پاسخ به سوالات جنسی کودکان را باید جدی بگیریم؟

اگر از توضیح دادن درباره سوالاتی که برای کودکان در مورد مسائل جنسی پیش می‌آید اجتناب کنید، اعتماد میان فرزندان و والدین از بین می‌رود و احتمال روابط نادرست را برای فرزندتان به وجود می آورد.

مشاوره کودک فمیلیکو

مشاوره کودک فمیلیکو در خصوص نحوه پاسخ دادن به سوالات کودکان در مورد تواید مثل نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)