نشانه های خیانت عاطفی

خیانت عاطفی چیست؟ چه نشانه های دارد و از کجا شروع میشود؟

بیشتر افراد معتقدند خیانت عاطفی به رابطه زناشویی آسیب جدی وارد نمی‌کند. این در حالی است که روانشناسان بر این باورند که خیانت عاطفی زمینه خیانت کامل را که منجر به خیانت جنسی می‌شود، فراهم می‌کند. خیانت عاطفی و احساسی ممکن است در ابتدا یک رابطه محدود و صرفا به صورت خیانت مجازی باشد اما به مرور زمان عمیق تر شده و رابطه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تقریبا نیمی از روابط عاطفی به خیانت جنسی ختم می‌شوند، بنابراین نباید از این مسئله به راحتی گذشت. ما با در این مقاله همراه باشید تا به با خیانت عاطفی و مراحل آن آشنا شوید.

خیانت عاطفی چیست؟

خیانت عاطفی به حالتی گفته می‌شود که فرد انرژی، زمان و عواطف خود را خارج از روابط زناشویی برای شخص سومی خرج می‌کند و از طرف او حمایت و همراهی می‌شود. روابطی که از نظر شما هیچ چیز خاصی در چت ها رد و بدل نمی‌شود اما اگر همسر شما از آن با خبر و مطلع شود، قطعا احساس خوبی نسبت به شما نخواهد داشت.

در واقع روابط عاطفی ابتدا بدون هیچ نیت خاصی تنها با یک گفتگو کوتاه، پیامک و یا فالو کردن فضاهای مجازی همکاران، همسایه و یا همکلاسی شروع می‌شود اما به مرور زمان بدون اینکه متوجه شوید احساسات و عواطفی میان شما به وجود می‌آید. در این زمان فرد سوم برای شما جذابیت خاصی دارد و علاقه ای غیر قابل انکار بین شما شکل می‌گیرد که منجر به اشتراک گذاشتن مسائل خصوصی و عمیق تر شدن رابطه می‌شود. شما فکر می‌کنید که او واقعا مشکلات و احساسات شما را درک می‌کند و به نحوی این کار را انجام می‌دهد که انگار از همسرتان دلسوزتر و مهربان تر است.

خیانت عاطفی یعنی شما از حدود یک گفتگوی سالم و صمیمانه عبور کرده اید!

شروع خیانت عاطفی
شروع خیانت عاطفی

در واقع شما هنوز با فرد سوم رابطه نزدیک نداشته اید. ممکن است اصلا تا به حال او را ندیده باشید و فقط از طریق پیامک و چت با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنید. اما الان از احساسات خود نسبت به او کاملا آگاه شده اید. اگر یک روز به شما پیام ندهد، نگران او می‌شوید، او را حمایت عاطفی می‌کنید و دغدغه هایش برای شما مهم می‌شود. اینجا دیگر مطمئن هستید که اگر همسرتان از این ارتباط باخبر شود، صدمه روحی شدیدی می‌بیند و اعتماد او نسبت به شما از بین می‌رود.

در حقیقت شما دیگر از حد و مرز گفتگوی سالم عبور کرده و در پرتگاه خیانت عاطفی قرار گرفته اید و باید تاوان خیانت را بپردازید. اگر فکر می‌کنید که به تازگی درگیر این نوع احساسات شده‌اید، بهتر است مراحل خیانت عاطفی را بدانید تا متوجه باشید که الان در چه مرحله ای هستید تا بتوانید از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

مراحل شکل گیری خیانت عاطفی

مرحله دوستی معصومانه و معمولی

معمولا روابط عاطفی با یک دوستی معمولی و ساده شروع می‌شود. به این صورت که شما با همکار، همکلاسی و یا همسایه تان تنها وارد گفتگوهای کوتاه می‌شوید. شما در ابتدا مطمئن هستید که گفتگوهای شما قرار نیست به ملاقات های خصوصی ختم شود و تمایلی به درگیر شدن در هیچ نوع ماجرایی ندارید. ممکن است در این میان تنها به عنوان یک دوست در مورد علایق و یا موضوعات کاری صحبت کنید و گه گاهی با یکدیگر قهوه بنوشید. اما همین ارتباط های به ظاهر کم اهمیت به مرور زمان به چند پیامک اضافی و صحبت های طولانی مدت تبدیل می‌شود و در نهایت چشم باز می‌کنید و می‌بینید که تمام روز خود را در حال فکر به او هستید.

مرحله شیفتگی

در مرحله شیفتگی شما از صحبت و گفتگو با شخص سوم لذت می‌برید و احساس می‌کنید که او بهتر از همسرتان افکار و احساسات شما را درک می‌کند و بیشتر از همسرتان به شما اهمیت و ارزش قائل است. شما کم کم از معاشقه پنهانی و ظریف لذت می‌برید و احساس نزدیکی بیشتری به او می‌کنید. در این مرحله خودتان هم متوجه احساسات و توجه بیشتر به او هستید و برای رهایی از عذاب وجدان با خود می‌گویید که رابطه ما تنها یکی رابطه دوستانه و اجتماعی سالم است در حالی که می‌دانید رابطه فعلی شما آغاز خیانت در عشق همسرتان است.

مرحله پنهان کاری

نقش عمده پنهان کاری در خیانت عاطفی
نقش عمده پنهان کاری در خیانت عاطفی

مرحله پنهان کاری زمانی شروع می‌شود که شما به ملاقات های پنهانی خارج از محیط کار و … بدون اطلاع همسرتان بروید. در این مرحله شما دیگر مطمئن هستید که در حال خیانت در اعتماد همسرتان هستید و وارد رابطه عاطفی با شخصی به غیر از همسرتان شده اید. مکالمات و ملاقات های خود را پنهان کرده و از هرگونه اشاره ای به آن شخص می‌پرهیزید. شما می‌دانید که اگر همسرتان از رابطه شما با خبر شود به شدت آسیب دیده و پایه های زندگی زناشویی شما سست می‌شود.

مرحله وابستگی عاطفی

در این مرحله شما دیگر رسما با فرد سوم رابطه عاشقانه ای را شروع کرده اید و ذهنتان دائما درگیر اوست. در این زمان است که شما او را فرد مناسبی برای پناه بردن از مشکلات زندگی زناشویی، فراز و نشیب های کاری و مشکلات جنسی میان خود و همسرتان می‌دانید. شما او را با تمام وجود دوست دارید و همین احساسات شما را به سمت رابطه فیزیکی می‌کشاند. تحقیقات نشان می‌دهد اغلب روابط عاطفی به رابطه جنسی ختم می‌شود. همین جاست که مسائل عاطفی ازدواج کمرنگ تر شده و نفر سوم جایگاه همسرتان را می‌گیرد.

چگونه خودمان را از خیانت عاطفی حفظ کنیم؟

محافظت از خود در برابر خیانت عاطفی
محافظت از خود در برابر خیانت عاطفی

طبق آمار بیشتر خیانت های عاطفی در محیط های کاری در ارتباط با همکاران شکل می‌گیرد. بنابراین زوجین برای جلوگیری از خیانت در محل کار و یا هر محیط دیگری باید روابط عاطفی میان خود را عمیق تر کنند. توصیه های زیر می‌تواند به شما کمک کند تا احتمال خیانت در ازدواج را کاهش دهید.

هر روز یکدیگر را لمس کنید.

سبک زندگیتان را متعادل کنید.

به نیازهای عاطفی و جنسی یکدیگر توجه کنید.

اجازه ندهید ناراحتی و دلخوری های شما طولانی مدت شود.

در مورد احساسات، ترس و افکار خود با همسرتان صحبت کنید و او را محرم اسرار خود بدانید و در راز داری بکوشید.

به یکدیگر احترام بگذارید و حامی همدیگر باشید.

ترفندهای صحبت با همسر را یاد بگیرید.

اعتماد خود را نسبت به هم بیشتر کنید.

در مورد آینده با یکدیگر برنامه ریزی کنید و در مورد اهمیت نقش همسرتان در خوشبختی خود صحبت کنید.

پشیمانی از خیانت عاطفی

آیا خیانت توجیه دارد؟ هرگز برای توجیه اشتباه خود مسائلی مانند کمبود محبت، مشکلات روحی، مشکلات با همسر و … را بهانه نکنید. اگر پذیرفتید که خیانت در ازدواج کرده اید و قبل از اتمام رابطه، همسرتان در جریان خیانت عاطفی شما قرار گرفت، قطعا با چالش های زیادی روبه رو خواهید شد. با اینکه عواقب خیانت به همسر می‌تواند برای شما پیامدهای زیادی به همراه داشته باشد و زندگی شما را در معرض فروپاشی قرار بدهد اما کشف خیانت به این معنا نیست که رابطه زناشویی شما دیگر به پایان رسیده است. در چنین مواقعی بهتر است به مشاوره خیانت مراجعه کنید و برای حفظ زندگیتان از او مشورت بگیرید.

سخن آخر

اگر با رسیدن به انتهای این مطلب، متوجه خیانت عاطفی و احساسی به همسرتان شده اید، همین الان برگردید! حالا که فهمیدید مسائل عاطفی حتی بدون رابطه جنسی هم خیانت است، باید از همین الان ارتباط خود را قطع کنید. همین الان نه بعد از آخرین پیام، آخرین صحبت، آخرین شام و …، اگر به دنبال درمان خیانت عاطفی هستید باید همین حالا رابطه را ترک کنید و به دنبال درمان خیانت عاطفی باشید.

سوالات متداول

اگر همسرم متوجه خیانت نشود، باید به او اعتراف کنم؟

اگر قبل از فاش شدن خیانت عاطفی متوجه اشتباه خود شده اید و تصمیم به اتمام رابطه دارید لازم نیست همسرتان را در جریان اتفاقات بگذارید تا موجب حساسیت و خشم او نشود. همین که این گونه روابط را به طور کامل کنار بگذارید، کافی است.

رابطه عاطفی با رابطه دوستانه چه تفاوتی دارد؟

رابطه دوستانه زمانی یک رابطه عاطفی تبدیل می‌شود که میزان انرژی و حجم اطلاعات تبادل شده با شخص سوم فراتر از حد و حدود مجاز باشد. کسی در رابطه دوستانه با جنس مخالف درگیر احساسات و عواطف می‌شود و خط قرمزها را حفظ نمی‌کند.

خیانت چیست؟

خیانت به معنای زیرپا گذاشتن تعهد و پیمان زناشویی به شکل های مختلف است. خیانت تنها به رابطه جنسی محدود نمی‌شود و هرگونه روابطی که فراتر از رابطه زناشویی شکل گیرد، خیانت محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)