برطرف کردن شک به همسر

شک به همسر | با ریشه های بد بینی به همسر و برخورد با آن آشنا شوید

معمولا شک به همسر زمانی رخ می‌دهد که شما بیش از اندازه همسرتان را دوست دارید و نگران رابطه زناشویی خود هستید. گاهی اوقات شک داشتن به همسر به خاطر دیدن برخی از نشانه ها طبیعی است اما با این حال خیلی از افراد بدون هیچ دلیل خاصی به همسر خود شک می‌کنند. اگر فکر می‌کنید اتفاقاتی در زندگی شما افتاده است که باعث شک در زندگی مشترک تان شده، باید دقیق تر به رابطه خود نگاهی بیندازید. اگر شک و تردید در رابطه زناشویی برطرف نشود به مرور زمان پایه های زندگی مشترک را سست کرده و سلامت روحی و روانی شما را تهدید می‌کند. در ادامه با گروه مشاوره فیمیلیکو همراه باشید تا با ریشه های شک به همسر و راه های برخورد با آن آشنا شوید.

ریشه های شک به همسر

شک به خاطر تغییر

برخی از زوجین بعد از تغییر رفتارهای همسرشان نسبت به گذشته، احساس تردید و بدبینی به همسر خود پیدا می‌کنند. با اینکه تغییرات ناگهانی در رفتار و اخلاق می‌تواند یکی از نشانه های خیانت مردان و یا نشانه های خیانت زنان باشد اما به این معنا نیست که حتما همسر شما مرتکب خیانت شده است. هر فردی در طول زندگی خود تغییر می‌کند و تغییرات زندگی پاسخی طبیعی به استرس ها و سختی های زندگی است. بنابراین همه انسان ها بعد از مدتی با تغییرات، سازگاری پیدا می‌کنند و این یک بخش جدانشدنی از زندگی است.

ترس، ریشه شک به همسر

معمولا شک و بدبینی نسبت به همسر پاسخی طبیعی به ترس های درونی شماست. ترس از خیانت در محل کار، ترس از دست دادن همسر، ترس از کم توجهی همسرتان به شما و … ریشه های عمیقی در وجود شما دارند که بیشتر آن به گذشته افراد مربوط می‌شود. اگر نتوانید ریشه ترس و شک را در درون خود پیدا کنید و بر آن مسلط شوید به مرور زمان پایه های زندگی مشترک سست شده و رابطه شما در مرز نابودی قرار می‌گیرد. پس بهتر است همین الان برای درمان و کنترل افکار خود به مشاوره مراجعه کنید.

شاید شما به خودتان شک دارید!

گاهی اوقات در واقع علت شک به همسر، شک به خودتان است. معمولا افرادی که در گذشته مرتکب خیانت عاطفی شده اند، منتظر تاوان خیانت هستند و هرلحظه به همسرشان شک دارند که مبادا او خیانت کند. بنابراین ریشه شک و بدبینی به همسر را در افکار خود جستجو کنید.

  • آیا در گذشته خیانت کرده‌اید و منتظر تاوان هستید؟
  • آیا خیانت در افکار شما راه پیدا کرده است؟
  • آیا امکان خیانت شما به همسرتان وجود دارد؟
  • درحال حاضر درگیر رابطه عاطفی با کسی به غیر از همسر خود هستید و به همین دلیل فکر می‌کنید که ممکن است همسرتان هم مرتکب خطا شود؟

بنابراین اگر پاسخ تان به یکی از این سوالات مثبت است، این شما هستید که تغییر کرده اید نه همسرتان چرا که افرادی که به همسر خود عشق کامل و واقعی ندارند دچار احساس شک و تردید می‌شوند.

شک به همسر به خاطر تجربیات گذشته

ممکن است بدبینی زن نسبت به شوهر و یا بالعکس ریشه در تجربیات گذشته داشته باشد. اگر در گذشته و یا در زندگی قبلی فردی به شما خیانت کرده، طبیعی است که همچنان احساس شک و تردید با شما باشد. تجربه های ناخوشایندی که فراموش کردن آنها کار سخت و دشواریست و باعث شده که اعتماد به دیگران کار سختی برای شما باشد.
از طرف دیگر برخی از افراد ممکن است شاهد خیانت های زیادی در میان زندگی دوستان و نزدیکان خود بوده‌اند و به همین دلیل نسبت به همسر خود بد بین می‌شوند.

در هر صورت شما باید بدانید که این افکار منفی تاثیر خود را بر زندگی مشترک شما می‌گذارد و لازم است هرچه زودتر این افکار را کنترل کنید.

افکار وسواس گونه در مورد خیانت

اگر یک لحظه هم نمی‌توانید از فکر شک در زندگی مشترک بیرون بیایید، شما دچار افکار وسواس گونه شده اید. این افکار به شما اجازه نمی‌دهند که منطقی فکر کنید و تنها به دنبال سرنخ هایی از خیانت همسرتان است. در چنین شرایطی هر رفتار عادی همسرتان برای شما نشانه ای از خیانت است! پس اگر این افکار کنترل نشوند زندگی شما به زودی به حاشیه کشانده می‌شود. خیانت زنان ریشه در چه عواملی دارد؟ این مقاله را حتما باید بخوانید: 12 دلیل اصلی خیانت زنان

با احساس شک به همسر چگونه برخورد کنیم؟

به منبع شک دقت کنید

  • چه کسی باعث بدبینی به همسرتان شده است؟
  • آیا از منبع خبر مطمئن هستید؟
  • اگر کسی خبری در مورد خیانت همسرتان به شما آورده یک دوست صمیمی و دلسوز است و مورد اعتماد شماست یا کسی بوده که شما با او و یا اطرافیانش کدورت و مشکل داشته اید؟

این سوالات را حتما از خودتان بپرسید تا بتوانید درمورد احساستان اطمینان پیدا کنید.

خیلی مهم است که شما این خبر را از چه کسی دریافت می‌کنید. تفاوت میان یک دوست صمیمی و دلسوز با فردی که با شما کدورت دارد و شاید به دنبال انگیزه شخصی خود باشد، زیاد است.

از طرف دیگر اگر حس ششمتان باعث بدبینی نسبت به همسرتان شده است، آیا حس ششم شما در تمامی موارد درست عمل می‌کند؟ بنابراین اگر منبع خبر شما یک شخص باشد و یا حس ششمتان، فرقی نمی‌کند. شما باید از موثق و مورد اطمینان بودن منبع خبر مطمئن باشید.

تجسس و فضولی نکنید

فضولی و شک به خیانت
عدم فضولی در هنگام شک به خیانت

وقتی شک به همسر در افکار شما جا باز کند ناخود آگاه شما را به تجسس و فضولی در حریم خصوصی همسرتان ترغیب می‌کند. در حالی که تجسس و فضولی به حریم شخصی همسر بدون اجازه او کار درستی نیست. در اینجا دو حالت وجود دارد:

  • حالت اول

همسرتان واقعا در حال خیانت به شماست و شما با تجسس در ایمیل، پیامک و گفتگو آن ها ممکن است با مواردی روبه رو شوید که تحمل آن را نداشته باشید. خیلی از مراجعه کنندگان به مشاوره خیانت از تجسس در حریم همسرشان پشیمان هستند چراکه به نظر آن ها اگر از جزئیات رابطه با خبر نبودند، راحت تر با این مسئله کنار می‌آمدند.

  • حالت دوم

همسرتان به شما خیانت نمی‌کند و شک به همسر بیهوده است. در اینجا قطعا همسرتان از تجسس در حریم خصوصی اش ناراحت می‌شود و احساس خوبی پیدا نمی‌کند. ممکن است این رفتار شما همیشه در ذهنش باقی بماند و به طور مقابل به خود اجازه تجسس در حریم خصوصی شما را بدهد. در نتیجه، به مرور زمان افکار خیانت بر رابطه شما تاثیر منفی می‌گذارد.

همسرتان را متهم نکنید

متهم کردن همسر به خیانت
متهم کردن همسر به خیانت

هرگز همسرتان را براساس افکار و تصوراتی که از درست بودن آن مطمئن نیستید، متهم به خیانت نکنید. برای حل این مشکل در فضایی آرام و دوستانه با یکدیگر صحبت کنید و در مورد افکار و احساسات خود صحبت کنید. رفتارهایی که باعث شک به همسرتان شده است را بیان کنید تا او به شما دلیل تغییر رفتارهایش را توضیح دهد. بنابراین زود تصمیم نگیرید و صبور باشید.

در مورد افکار خود با دوستانتان صحبت نکنید

عدم صحبت با دوستان در هنگام شک به خیانت
عدم صحبت با دوستان در هنگام شک به خیانت

گاهی ممکن است برای تخلیه روحی خود، افکارتان را برای دوستان و یا خانواده خود بیان کنید و دست به دامن آن ها شوید. در حالی که کار شما اشتباه است! تفکرات و افکار دیگران می‌تواند شک و دلهره شما را بیشتر کند و راهکارهایی را پیشنهاد دهند که رابطه زناشویی شما را در معرض فروپاشی قرار دهد. چه مردانی بیشتر خیانت می‌کنند؟ ابرای خواندن این مقاله کلیک کنید: 12 نشانه مردان خیانتکار چیست؟

به افراد متخصص مراجعه کنید

چه کار کنم به شوهرم شک نداشته باشم؟ افکار و ترس های درونی شما اگر از ریشه برطرف نشوند، روز به روز شدیدتر شده و دیگر کنترل آن ها امکان پذیر نیست. بنابراین به روان درمان مراجعه کنید و از او کمک بگیرید تا بتوانید وسواس فکری را کنار بگذارید.

سخن آخر

بدبینی به همسسر و ارتباط ان با خیانت
بدبینی به همسر و ارتباط آن با خیانت

بدبینی مرد نسبت به زن و یا بالعکس در زندگی زناشویی یک تهدید بزرگ و خطرناک است که اگر کنترل نشود، رابطه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین در اولین مرحله لازم است علت شک به همسرتان را پیدا کنید و برای اثبات آن دلایل منطقی داشته باشید. اگر دلیل منطقی ندارید حتما با مراجعه به افراد متخصص در این زمینه به درمان خود کمک کنید.

سوالات متداول

به نامزدم شک دارم، چه کار کنم؟

در دوران نامزدی بهتر است شک و تردید خود را جدی تر بگیرید و از افراد متخصص کمک بگیرید.

شک به شوهرم داره دیوونم میکنه، چه کار کنم؟

اول از همه شما باید ریشه و علت شک به همسر خود را بفهمید. شک و بد بینی شما به همسرتان ریشه در ترس و افکار وسواس گونه شما دارد و یا به خاطر تغییرات رفتاری است که مشاهده کرده اید. در هر صورت بهتر است به یک فرد متخصص مراجعه کنید.

با افکار شک داشتن به همسر چگونه مقابله کنیم؟

در هنگام شک به همسر به حریم خصوصی همسرتان تجسس نکنید، او را متهم نکنید و سریع تصمیم نگیرید بلکه در آرامش در فضایی دوستانه با یکدیگر در مورد افکارتان صحبت کنید.

مشاوره خیانت فمیلیکو

در مرکز مشاوره خیانت فمیلیکو در خصوص شک داشتن به همسر نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)