تقسیم وظایف در خانواده

بهترین نحوه تقسیم کار در خانه

نحوه تقسیم کار در خانواده موضوع جالبی برای بررسی کردن به نظر می رسد، اما معمولا برخی از آقایان و حتی بچه ها از بررسی شدن این موضوع و شفاف سازی هایی که در پی آن به وجود می آید بسیار ناراحت خواهند شد، زیرا این شفاف سازی ها به ضرر آن ها است و در شرایط کنونی فردی که بیشترین زحمت را برای خانه و خانواده متحمل می شود، مادر خانواده است.

اهمیت تقسیم کارهای منزل بین اعضای خانواده

برای آن که موضوع تقسیم کارهای منزل بین اعضای خانواده کمی علمی تر و مستندتر ارائه شود تا افراد نتوانند از آن ایراد بگیرند و از زیر وظایف محول شده و جدیدشان فرار کنند، بهتر است با تحقیقی که در دانشگاه ایلینوی در خصوص این موضوع و تقسیم کار گروهی در خانواده صورت گرفته است، شروع کنیم. طبق بیانات محققین دانشگاه ایلینوی:

«معمولا در خانواده هایی که افراد خانواده با یکدیگر و همراه با هم کار می کنند، توانایی متعادل سازی نقاط قوت و ضعف هم را دارند. والدینی که به صورت تیمی کار می کنند، می توانند تاثیر مثبتی را بر روی عواطف و همچنین روابط فرزندان خود بگذارند. فرزندانی که در یک خانواده به صورت تیمی کار می کنند هم می توانند علاوه بر مستحکم سازی روابط خواهر و برادری خودشان، از یکدیگر مراقبت و حمایت کنند.»

مزیت های تقسیم وظایف در خانه و خانواده

اما مزیت های اصلی تقسیم وظایف در خانه و تقسیم کار بین زن و شوهر و ارتباط این موضوع با خانواده موفق و یا حتی پدر موفق بودن چیست؟ در ادامه به برخی از ویژگی های این همکاری اشاره خواهیم کرد:

1- حس کار گروهی

با تقسیم وظایف در خانه هر یک از اعضای خانواده حس بهتری نسبت به عضوی از یک جمع بودن و انجام یک کار گروهی دارد، زیرا اولا می داند که قرار نیست تمام مسئولیت ها و سختی های کار را به تنهایی متحمل شود و دوما این حس را دارد که با انجام درست و دقیق یک بخش کار، می تواند از مزیت نتیجه کلی آن برخوردار شود.

تقسیم وظایف در خانه | شناخت سهم مردان و زنان
تقسیم وظایف در خانواده

2- حس خوب همدلی

همواره به این شکل نیست که قرار باشد تمام اعضای خانواده در یک کار سهیم شوند. یکی از اصول این کار، تقسیم کار بین زن و شوهر است. فرض کنید طبق قراری از پیش تعیین شده، قرار است هر روز یکی از اعضای خانواده ظرف های غذا را بشوید. ممکن است امروز برای فردی که نوبت او است، مشکل پیش بیاید، در صورتی که یکی دیگر از اعضای خانواده این وظیفه را متقبل شود، حس خوبی هم برای ممدجو و هم برای مددکار پیش خواهد آمد.

3- ایجاد خطوط ارتباطی بین اعضای خانواده

یکی از مزیت های تقسیم کار در خانواده در خصوص ایجاد خطوط و راه های ارتباطی است که افراد با یکدیگر خواهند داشت. زمانی که اعضای خانواده با هم تقسیم کار انجام می دهند و سعی می کنند تا به نحوی این کار را پیش ببرند که بهترین نتیجه را به دست آورند، ارتباط عاطفی و گفتاری خوب و عمیقی در بین آن ها به وجود می آید که در نهایت باعث نزدیک تر شدن احساسی افراد می شود.

ضرورت تقسیم وظایف میان اعضای خانواده
چگونه در خانه تقسیم وظایف کنیم؟

چگونگی تعیین نقش های خانوادگی

برای آن که بهتر بتوانید نسبت به موضوع تعیین نقش های خانوادگی و وظایف اعضای خانواده در منزل عمل کنید، فقط کافی است که طبق روند زیر این موضوع را ادامه دهید.

1- تعیین نقاط مثبت و منفی

ابتدا سعی کنید تا تمام اعضای خانواده را در زمانی مناسب که اوقات فراغت به حساب می آید و آن ها درگیری و مشغله های کاری و تحصیلی ندارند، دور هم جمع کنید. پس از آن می توانید از هر یک از اعضا بخواهید که بر روی یک کاغذ ابتدا اسم خود را نوشته و پس از آن ویژگی های خودشان، نقاط قوت و ضعف و همچنین کاری که می توانند انجام دهند را یادداشت کنند.

به طور مثال یک مادر در خانه می تواند آشپزی کند، ظرف ها و لباس ها را بشوید، از کودک خردسال و یا نوزاد در هنگام شب نگهداری کند و…یک پدر توانایی تعمیر اشیا، غذا پختن، نگهداری از کودک و…را دارد. به همین ترتیب هر فردی، هر کاری که از پس انجام آن بر می آید را بر روی کاغذ یادداشت می کند؛ پس از این مرحله، تنها کاری که لازم است تا انجام شود، تقسیم وظایف در خانواده است.

2- تلاش مستمر

موضوعی که باید نسبت به آن توجه ویژه ای نشان دهید در خصوص چگونگی شکل گیری کار گروهی است. کار گروهی و نحوه انجام آن به هیچ وجه یک شبه رخ نمی دهد و نیازمند تلاش های تمام افراد و اعضای خانواده است.

3-مسیرهای ارتباط عاطفی و گفتگو

یکی از راه هایی که می تواند در نحوه پیشرفت تقسیم وظایف در خانه موثر باشد، باز نگه داشتن مسیرهای ارتباطی احساسی و عاطفی در خانواده است. به طور مثال در صورتی که برای یکی از اعضای خانواده مشکلی پیش بیاید، دیگران می توانند از طریق گفتگو کردن و ارائه راه حل های منطقی و مناسب به فرد، او را راهنمایی کنند.

تقسیم وظایف در خانه : چگونه کارهای خانه را به راحتی تقسیم کنیم ؟
تقسیم وظایف در خانه

4- تشکیل جلسات هفتگی

موضوع بعدی در خصوص تشکیل جلسه های هفتگی است. هر هفته و در روز آخر هفته می توانید یک جلسه خانوادگی تشکیل دهید و در آن هر کس از اعضای خانواده نسبت به اقداماتی که از نظرش برای پیشرفت خانواده موثر است، صحبت کند. در طی برگزاری این جلسات مسلما متوجه مواردی هم خواهید شد که به دلیل وجود آن ها، خانواده نمی تواند مسیر پیشرفتش را با سرعت خوبی ادامه دهد.

فراموش نکنید که پس از گذشت یک الی دو ماه انجام کار گروهی و تقسیم وظایف در خانه، تبدیل به یکی از عادت ها و خصلت های شما می شود و پس از رسیدن به این مرحله دیگر نیازی نیست تا هر هفته این نوع از جلسات را برگزار کنید، بلکه می توانید به راحتی و هر ماه یک بار این کار را انجام دهید.

اهداف تقسیم کار در خانواده

معمولا اهداف تقسیم کار در خانواده می تواند متعدد و در واقع بی نهایت باشد. بهتر است اهداف مورد نظر تقسیم وظایف در خانواده را بهتر بشناسیم تا بهتر بتوانیم این کار را انجام دهید و نتیجه ای مناسب و در خور از آن دریافت کنیم.

از جمله وظایف تقسیم کار در خانواده می تواند مربوط به تربیت فرزندان باشد، از جمله:

  • یاد دهی مسائل مالی اعم از خرج کردن،

  • پس انداز کردن،

  • نوع و نحوه سرمایه گذاری ها،

  • ایجاد و حفظ روابط سالم و مثبت در بین اعضای خانواده،

  • فراهم کردن فرصت های مناسب برای پیدا کردن استعدادهای هر یک از اعضای خانواده،

  • فراهم کردن آرامش و ایجاد حس امنیت برای هر کدام از اعضا،

  • سوق دادن افراد و اعضای خانواده به سمت ورزش و روش های تقویت جسمی،

  • رسیدگی به نیازهای پزشکی و درمانی اعضای خانواده و…شود.

موارد ذکر شده تنها بخشی از موضوعات مورد نظری است که تقسیم وظایف در خانه و خانواده می تواند به آن ها منجر شود. مسلما وظایف و موارد زیاد دیگری هم هستند که شما به آن ها پی برده اید و یا در طول زمان متوجه آن ها خواهید شد.

ارتقاء کیفیت تقسیم کار در خانواده

ممکن است انجام تقسیم وظایف در خانه و خانواده را انجام داده باشید، اما پس از مدتی حس کنید که این تقسیم وظایف آن طور که باید خوب پیش نرفته است. در ادامه چند توصیه کوتاه و مختصر را که می تواند برای شما در این زمینه مفید باشد، ارائه کرده ایم؛ به احتمال زیاد پس از انجام چنین توصیه هایی می توانید به راحتی شاهد پیشرفت کار گروهی بین اعضای خانواده خود باشید.

1- چشم انداز مشترک

ساخت چشم انداز مشترک و در واقع هدف مشترک بین اعضای خانواده می تواند بسیار مفید باشد، زیرا در این صورت افراد سعی می کنند تا نهایت تلاش خودشان را برای به سرانجام رسیدن کار گروهی به کار ببندند.

تقسیم وظایف و تقویت مسئولیت پذیری فرزندان
تقسیم وظایف در زندگی مشترک

2- اعتماد سازی

اعتماد سازی بین اعضای یک خانواده، بین یک پدر فوق العاده و فرزندانش و یا حتی افراد یک تیم کاری و یا ورزشی می تواند در روند انجام کار بسیار موثر باشد. برای این کار افراد و اعضای گروه بایستی یاد بگیرند که به هیچ وجه هیچ وعده دروغینی نداده و همچنین در صورت بروز خطا و اشتباه، هر کسی خطای خود را بپذیرد و از دیگران بابت کار اشتباهش عذرخواهی کند.

3- شفاف سازی وظایف

شفاف سازی وظایف هر فرد در بین اعضای خانواده می تواند تاثیر مهم و مثبتی را بر روی نحوه عملکرد هر فرد بگذارد. به طور مثال زمانی که یک فرد بداند شستن ظرف ها وظیفه او است، به هیچ نمی تواند هیچ عذر و بهانه ای را در جهت انجام ندادن آن کار بیاورد. با این کار یک فرد تمام وظایف را به عهده نمی گیرد و فرد دیگر هیچ کاری را انجام ندهد.

4- گوش دادن و سخن گفتن

گوش دادن و حرف زدن درباره مشکلات یکی از اصول گفتگو در خانواده است که بهتر است آن را یاد بگیرید. این موضوع می تواند به هر فرد از لحاظ عاطفی کمک کند. شاید در هنگام تقسیم وظایف در خانواده یکی از افراد بیشتر از آن چیزی که در توانش است، در حال انجام فعالیت باشد، در این صورت و اگر بتواند درباره مشکلش صحبت کند و دیگر اعضای خانواده نیز به صورت منطقی به حرف های او گوش دهند، این مشکل به راحتی حل و فصل شده و فرد نیز از لحاظ عاطفی حس بسیار بهتری خواهد داشت.

سخن پایانی

تقسیم وظایف در منزل و خانواده یکی از راه هایی است که می تواند سبب پیشرفت و اعتلای وضعیت خانواده و حرکت خانواده رو به جلو شود. با انجام روش ها و راه حل هایی که در این متن ذکر شد، می توانید مطمئن باشید که در نهایت خانواده ای مناسب و متعادل از لحاظ فکری، روحی، مالی و تحصیلاتی خواهید داشت.

سوالات متداول

تقسیم وظایف در خانواده چه کمکی می کند؟

تقسیم وظایف در خانواده باعث می شود که ارتباط صمیمی تری بین اعضای خانواده شکل بگیرد، این ارتباط صمیمی اعضای خانواده را به یکدیگر نزدیک می کند و باعث می شود که مشکلات اعضا در محیط خانواده برطرف شوند.

بهترین نوع تقسیم وظایف بین اعضای خانواده چیست؟

بهترین روش برای تقسیم وظایف در خانواده، تقسیم وظایف بر اساس توانایی های هر فرد است. اینگونه بر روی هیچ کس فشار خاصی نیست و این موضوع باعث می شود افراد به بهترین شکل این کار را انجام دهند.

بهترین روش برای استمرار تقسیم وظایف در خانواده چیست؟

بهترین روش این است که هر چند وقت یکبار وظایف هر شخص چک شود و اگر مشکلی بود دوباره بررسی شوند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)