تردید در انتخاب چهره همسر

تردید در انتخاب چهره همسر و نپسندیدن چهره خواستگار

نپسندیدن چهره خواستگار، یکی از مسائلی است که دختران امروزی درگیر آن هستند. به همین دلیل حتی برای جواب دادن به خواستگاری که دارای دیگر ملاک های مهم ازدواج از جمله خانواده، تحصیلات، شخصیت، شغل و جایگاه اجتماعی مناسب است، اما ظاهر جذابی ندارد دچار شک و تردید می‌‌شوند. البته کسانی هم هستند که نقش پول در ازدواج برای آن ها اولویت بیشتری نسبت به ظاهر فرد دارد.

خانواده و اطرافیان سعی می کنند با گفتن جملاتی مانند ظاهر مهم نیست و با گذشت زمان عادی می‌شود، شما را نصیحت کنند و تردید در انتخاب چهره همسر را ازبین ببرند. اما واقعا با این شک و تردید چگونه می توان یک تصمیم منطقی گرفت! اگر در این شرایط قرار دارید و به فکر عادی شدن چهره همسر بعد از ازدواج هستید، اشتباه می کنید. چراکه اگر همان اول نپسندید و به دلتان نشیند تا آخر نیز او را نمی پسندید.

اهمیت معیار زیبایی در انتخاب همسر

اهمیت زیبایی در انتخاب چهره همسر
اهمیت زیبایی در انتخاب چهره همسر

در مشاوره ازدواج معیارهای زیادی برای انتخاب همسر توصیه می‌گردد. سن، ظاهر، خانواده، تحصیلات، تناسب فکری و شخصیت از جمله معیار ها هستند و برای داشتن زندگی موفق همه این معیارها باید در نظر گرفته شوند. برای برقراری رابطه جنسی پرشور و لذت بخش، ترکیبی از شناخت، جذابیت ظاهری، تناسب فکری و ارزشی و علاقه نیاز است.

منظور از اهمیت زیبایی در ازدواج فقط جذابیت چهره نیست. بلکه میزان جذابیت ظاهری فرد را، ترکیبی از نوع حرف زدن، تن صدا، بوی بدن، نوع پوشش و سایر ویژگی ها تعیین می کند. البته فراموش نکنید که ظاهر زیبا در طولانی مدت نمی تواند خلاهای شخصیتی را جبران کند. اگر پس از گذشت مدتی از مراحل آشنایی، تردید در انتخاب چهره همسر داشتید بخاطر دیگر ویژگی های مثبت وی با او ازدواج نکنید. آیا در مورد ازدواج فامیلی اطلاعاتی دارید؟ برای خواندن این مقاله کلیک کنید مزایا و معایب ازدواج فامیلی

آیا چهره همسر عادی میشود؟

اگر ظاهر همسرتان زیبا و مورد پسند شما باشد، پس از مدتی شما با مسئله عادی شدن چهره همسر مواجه می شوید و دیگر زیبایی همسرتان برای شما جلوه قبل را نخواهد داشت. این جزو طبیعت انسان است و حالا مسائل اخلاقی و باطنی است که آینده زندگی شما را تعیین می کند.

اگر ظاهر مورد پسند شما نباشد، هر بار که او را می بینید یا در موردش فکر می کنید با خود می گویید ای کاش چهره زیباتری داشت. این تکرار افکار سبب می شود مسئله عادی شدن چهره همسر برای شما اتفاق نیفتد. بنابراین به امید تغییرات پس از ازدواج نباشید. اگر در همان جلسات ابتدایی جذب چهره او نشدید، بهتر است رابطه را پایان دهید.

اهمیت قیافه ظاهری در خواستگاری

نپسندیدن چهره خواستگار یکی از مسائلی است که دختران با آن مواجه می‌شوند. از ملاک های ازدواج هم سطح بودن دختر و پسر در زیبایی است. اگر چه زیبایی یکی از ملاک های لازم و اساسی برای انتخاب همسر است ولی در عین حال تنها معیار ازدواج نیست.

از اهداف ازدواج  می‌توان به کمال یافتن زن و مرد در کنار یکدیگر، رسیدن به آرامش روانی و تولید نسل سالم اشاره کرد. اگر شخصی هستید که اهمیت زیبایی در ازدواج تنها معیار اصلی شما است و با این دیدگاه تصمیم به ازدواج می‌گیرید، نمی‌ توان تضمین کرد که با عادی شدن چهره همسر رو به رو نشوید چرا که پس از مدتی طراوت و جاذبه های ظاهری افت پیدا می کند.

کشش را دست کم نگیرید

زیبایی و انتخاب همسر
زیبایی و انتخاب همسر

رابطه با همسر مانند روابط اجتماعی نیست. به عنوان مثال شما یک همکار منظم و خوش خلق را به یک همکار زیبا و خوش اندام اما تنبل ترجیح می دهید. اما در روابط زناشویی، کشش و جاذبه جنسی نقش مهمی دارد، درنتیجه اهمیت زیبایی در ازدواج جایگاه ویژه ای دارد. اگر یک نفر هزاران ویژگی و معیار عالی داشته باشد اما از نگاه کردن، لمس کردن و یا در آغوش کشیدن او احساس تنفر کنید یا تصور رابطه برایتان غیر ممکن باشد، نمی‌توانید رابطه طولانی مدت داشته باشید. ازدواج یک رابطه طولانی مدت است که شما باید شریک زندگیتان را از تمامی لحاظ بپسندید.

چگونه جذابیت های ظاهری خواستگار را بررسی کنیم؟

چه مدت است که همدیگر را می‌شناسید

برای شناختن جذابیت های خواستگار به حداقل چند جلسه آشنایی دختر و پسر نیاز داریم. با یک جلسه خواستگاری نمی‌توانید جذابیت فرد را تشخیص دهید. در واقع بهترین و جذاب ترین خواستگارها هم احتمالا در جلسه اول علاقه ای را در شما به وجود نمی‌آورند. بهتر است برای شناخت و اطمینان بیشتر به خود و طرف مقابلتان فرصت بدهید و به صورت غیابی و با چند عکس در مورد او تصمیم نگیرید.  اگر تردید در انتخاب چهره همسر دارید، سعی کنید بدون پیش داوری دیگر جذابیت های وی را بررسی کنید.

برای دفعه اولی که او را دیدید چه نمره ای بین صفر تا صد دادید؟

برخورد اول و انتخاب همسر
برخورد اول و انتخاب همسر

ممکن است در اولین دیدار، با نپسندیدن چهره خواستگار مواجه شوید. عجله نکنید و با یک برخورد در مورد چهره و ظاهر او تصمیم نگیرید. به ویژگی های ظاهری او در اولین قرار از صفر تا صد نمره بدهید. منظور از ویژگی های ظاهری تناسب اندام، چهره، ژست های بدنی و صدای فرد است. همه این ویژگی ها را مد نظر قرار بدهید و در نمره گذاری با خودتان رو راست باشید.

دلیل منطقی برای ازدواج کردن چیست؟ این مقاله را حتما بخوانید: برای این 8 دلیل اصلا ازدواج نکن!

الان به چهره او چه نمره ای می‌دهید؟

امتیازدهی به چهره همسر
امتیازدهی به چهره همسر

معمولا با گذر زمان و شناخت بیشتر طرفین از یکدیگر، نظرشان در مورد ظاهر هم تغییر می‌کند و به عبارتی تردید در انتخاب چهره همسر را کنار می گذارند. اگر چندین جلسه با خواستگارتان رفت و آمد داشتید، مجددا وقت نمره دهی است. حالا با در نظر گرفتن همان ویژگی های ظاهری ذکر شده، از صفر تا صد به او نمره بدهید. اگر نمره افزایش یافته و به 60 تا 70 رسیده باشد این یعنی پیشرفت خوبی داشته‌اید و می‌توانید به رابطه تان فرصت بدهید و تلاش کنید تا او را بیشتر بشناسید. اما اگر پس از چند جلسه گفت و گو و دیدارنمره او کاهش یافته، به احتمال زیاد از نظر شما فرد جذابی برای زندگی نخواهد بود.

در کنار او چه احساسی دارید؟

وقتی در مهمانی های خانوادگی، دوستانه یا غریبه در کنار او قرار دارید چه حسی دارید؟ آیا می‌توانید با افتخار او را شریک زندگی خود معرفی کنید؟ یا ذهنتان مدام درگیر مقایسه ظاهر و چهره او با افراد دیگر است و به دنبال نقطه ضعف های او هستید و به عبارتی تردید در انتخاب چهره همسر در ذهن شما پدیدار می شود. آیا از دیده شدن در کنار او لذت می‌‌برید یا تصور می کنید لیاقتتان بیشتر از اینها است؟

آیا دلتنگش می شوید؟

وقتی از او دورید، آیا دل تنگ او می‌شوید؟ البته انتظار نمی رود که در این مدت کوتاه عشقی آتشین در شما ایجاد شده باشد تا از دوری اش اشک بریزید، همین که مشتاق دیدن دوباره او هستید کافی است. وقتی او را در جایگاه همسر فرض می کنید، آیا ممکن است با مسئله عادی شدن چهره همسر مواجه شوید؟ آیا اشتیاقی برای به آغوش کشیدن و بوسیدنش دارید؟ آیا جذابیت های جنسی و جسمی مورد نظر شما را دارد؟

سخن آخر

چهره و ظاهر شخصی که قرار است با او ازدواج کنید مسئله کم اهمیتی نیست و نباید نسبت به آن بی توجه باشید. اگرچه انتخاب خواستگار تنها به دلیل داشتن ظاهری زیبا کار اشتباهی است چراکه ظاهر زیبا، اخلاق بد را توجیه نمی‌کند. به این نکته توجه داشته باشید که ملاک زیبایی، امر سلیقه ای است پس تلاش کنید  تنها سلیقه خود را مد نظر قرار دهید تا تردید در انتخاب چهره همسر نداشته باشید و با مسئله عادی شدن چهره همسر پس از ازدواج رو به رو نشوید.

در رابطه با موضوع اهمیت زیبایی در ازدواج ابتدا ببینید قیاقه خواستگارتان به دلتان می نشیند. سپس در رابطه با دیگر ویژگی های وی تصمیم بگیرید، البته عجله نکنید و با دید باز و در نظر گرفتن تمام ویژگی ها، او را رد یا انتخاب کنید و همچنین خودتان را درگیر سخت گیری ها و حساسیت های بی مورد نکنید.

سوالات متداول

وقتی قیافه همسرم به دلم نمیشینه، چه کار کنم؟

بسیاری از افرادی که معمولا به امید عادی شدن چهره همسر پس از ازدواج هستند، با چنین مشکلاتی مواجه می‌شوند، در گام ابتدایی ویژگی های خوب او را به خود یادآوری کنید و دست از مقایسه همسر خود با دیگران بردارید.

آیا ظاهر بعد از ازدواج عادی می‌شود؟

اگر همسری زیبا و مورد پسندی دارید، طبیعتا پس از ازدواج این زیبایی برای شما عادی می شود. اما اگر همسرتان را نمی‌پسندید، چهره او برای شما عادی نمی شود چرا که مدام در حال فکر کردن درباره ظاهر او هستید.

اگر تنها چیزی را در ظاهر فرد نمی پسندید، چه باید کرد؟

اگر عنصر قابل تغییری مثل چاقی یا لاغری است با او در میان بگذارید اما اگر تغییر ناپذیر است مثل چهره، رنگ پوست، قد و چارچوب بدنی کمی حساس تر باشید.

مشاوره فمیلیکو

در مرکز مشاوره فمیلیکو در خصوص تردید در انتخاب چهره همسر و نپسندیدن چهره خواستگار، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)