اختلاف سطح تحصیلی در ازدواج

تفاوت تحصیلات در ازدواج چه تاثیراتی در زندگی زوجین میگذارد؟

اختلاف در سطح تحصیلی با همسر، یکی از مهم ترین ابعاد اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج است که تاثیر زیادی بر روی رابطه شما دارد. معمولا هر دختر و پسری به دنبال شخصی هستند که تا حد زیادی با یکدیگر ویژگی های مشترک داشته باشند و فکر می‌کنند هر چه این تفاهمات و شباهت های درونی بیشتر باشد، زندگی شیرین تری خواهند داشت. یکی از این مشابهات، میزان تحصیلات است.

معیار تحصیلات در ازدواج برای بعضی از دختر و پسرها جز ملاک های اصلی انتخاب همسرشان محسوب می‌شود. اما ما دراین مطلب به این سوال پاسخ می دهیم که تحصیلات در ازدواج چقدر مهمه؟

آیا تفاوت تحصیلات در ازدواج درطول زمان می‌تواند منجر به طلاق و یا جدایی شود یا خیر. بنابراین، برای آگاه شدن از میزان تاثیر تحصیلات در ازدواج، با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

چرا نبود اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج مهم است؟

اهمیت عدم اختلاف سطح تحصیلات در بین زوجین
اهمیت عدم اختلاف سطح تحصیلات در بین زوجین

یکی از مهم ترین سوالاتی که در هنگام مراجعه به مشاور ازدواج از شما پرسیده خواهد شد میزان سطح تحصیلی شما و همسرتان است. اختلاف سطح تحصیلات زوجین به معنای متفاوت بودن نگرش، اندیشه، افکار و راه و روش زندگی در میان زن و شوهر است. معمولا افرادی که تحصیل کرده هستند، دید بازتر و بهتری به زندگی دارند. اگر این اختلاف تحصیلات به اندازه ای باشد که زن و مرد نتوانند یکدیگر را درک کنند و به اشتراکات بیشتری با یکدیگر برسند، کم کم این عدم تفاهمات به مرور زمان باعث سردی و دوری زوجین از یکدیگر می‌شود.

بنابراین، در هنگام ازدواج، بهتر است فردی را انتخاب کنید که شرایط شبیه به هم داشته باشید. این انتخاب شما منجر به یک  ازدواج موفق و عالی خواهد شد.

سه حالت تفاوت اختلافات تحصیلات زوجین

زن دارای تحصیلات بیشتر و مرد تحصیلات کمتر

در برخی از موارد، این زن است که تحصیلات عالیه را پشت سرگذاشته است و مرد تحصیلات کمتری نسبت به او دارد. در چنین مواقعی معمولا در ابتدا مرد از این پیوند استقبال می‌کند اما به مرور زمان به دلیل نبود تفاهم و درک متقابل سرخورده می‌شود. گاهی اوقات مردان برای جبران حس حقارت خود، به زور و خشم در زمینه های دیگر متوسل می‌شوند. حتی ممکن است تصمیم به طلاق و جدایی بگیرند.

مرد دارای تحصیلات بیشتر و زن تحصیلات کمتر

اختلاف تحصیلات زن و مرد اگر به گونه ای باشد که تحصیلات مرد بیشتر از زن باشد، بیشتر مورد پذیرش قرار می گیرد. چرا که در فرهنگ ما، ازدواج پسر با تحصیلات بالاتر نسبت به تحصیلات دختر معمولا مورد استقبال از سوی مردان قرار می گیرد. اکثر مردان مایل هستند با دختری ازدواج کنند که از لحاظ تحصیلی در سطح پایین تری از آنان قرار گرفته باشد.

برابری سطح تحصیلات مرد و زن

بهترین حالت ممکن این است که سطح تحصیلات در ازدواج با یکدیگر یکسان و برابر باشد. اگر دختر و پسر هر دو در یک سطح تحصیلی باشند، به احتمال زیاد مشابهات و نقاط اشتراک بیشتری دارند و زندگی آنها موفق تر است.

دیدگاه خانم ها و آقایان در اختلاف سطح تحصیلات

دیدگاه خانم ها و آقایان دربارهی تحصیلات
دیدگاه آقایان و خانم ها درباره ی اختلاف سطح تحصیلات

معمولا خانم ها با تحصیلات بالاتر همسر نسبت به تحصیلات خودشان، راحت تر کنار می آیند و کمتر درباره این موضوع به مشکل می‌خورند. اما آقایان به دلیل ویژگی هایی شخصیتی مانند سلطه طلبی، برتری جویی و قدرت خواهی، دوست دارند که از همسرشان در بسیاری از ابعاد مخصوصا در بعد تحصیلی بالاتر و برتر باشند.
به طور کلی مردان از اینکه در سطح پایین تری نسبت به زنان قرار بگیرند، احساس ناخوشایندی می‌کنند، به همین دلیل معیار تحصیلات در ازدواج برایشان جز ملاک های اصلی محسوب می‌شود.

مزایای نبود اختلاف سطح تحصیلات

کم شدن اختلاف نظر و دیدگاه ها

میزان درک بیشتر بین زوجین در تحصیلات برابر
میزان درک بیشتر بین زوجین در تحصیلات برابر آنها

یکی از مهم ترین مزایای عدم اختلاف سطح تحصیلات زوجین، درک بیشتر و بهتر افکار و سبک زندگی یکدیگر است. به طور معمول، تحصیلات بر افکار و عقاید انسان ها تاثیر زیادی میگذارد. و وقتی زن و شوهر از تحصیلات برابری برخوردار باشند، بیشتر از سایر زوجین با یکدیگر تفاهم و نقاط اشتراک دارند. همچنین محبت بین زوجین افزایش می یابد. علاوه بر این، نزدیک بودن سطح تحصیلات باعث می‌شود که تفریحات و علایق شبیه به هم داشته باشند. و همه این ها در کنار یکدیگر زندگی را برایشان شادتر می‌کند.

تاثیر بر پیشرفت تحصیلی فرزندان

وقتی پدر و مادر هردو تحصیل کرده باشند، طبیعتا به تحصیلات فرزندشان هم اهمیت بیشتری می دهند. و هر دو در مورد آینده فرزندشان نظرات مشترکی دارند، بنابراین برای کمک به درس فرزندشان وقت و هزینه بیشتری صرف می‌کنند. معمولا فرزندان اینگونه زوج ها به دلیل حمایت های مالی و عاطفی در دوران تحصیل پیشرفت بیشتری دارند.

اما اگر اختلاف میزان تحصیلات زوجین در ازدواج با یکدیگر زیاد باشد، ممکن است در مورد آینده فرزندشان با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند. همین اختلاف نظر بر روحیه فرزندشان تاثیر منفی می‌گذارد و او را برای تصمیم گیری در مورد آینده اش مردد می‌کند.

روابط بهتر و صمیمانه تر

تحقیقات نشان می‌دهد زوج هایی که تحصیلاتشان برابر و یا نزدیک به هم است، درصد رضایتمندی بیشتری از روابط و زندگی زناشویی خود دارند. معمولا این زوج ها در تربیت فرزندان خود موفق تر عمل می کنند و دغدغه و مشکلات کمتری دارند. چراکه آنها برای حل مشکلات خود کاملا علمی عمل کرده و منطقی تصمیم می‌گیرند.

معایب وجود اختلاف سطح تحصیلات

افزایش سوتفاهم

اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج ممکن است باعث ایجاد سوءتفاهم و ناراحتی میان زوجین شود. چرا که همسری که تحصیلات کمتری دارد، جایگاه خود در خانواده را کمتر می‌داند و احساس حقارت می‌کند. در چنین زمانی نسبت به رفتارهای همسرش حساس شده و هر بازخوردی از او را نشانه تحقیر و سرزنش می‌داند. همین احساس دوری و حقارت از همسر سبب سرد شدن زندگی زناشویی می‌شود و سوءتفاهمات را بیشتر می‌کند.

دوگانگی در تربیت فرزند

بیشترین آسیب چنین ازدواج هایی، متوجه فرزندان این خانواده ها می‌شود. وقتی اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج زیاد باشد، با توجه به اینکه هر شخص دیدگاه مخصوص به خود را دارد، اختلاف نظرهایی در مورد چگونگی تربیت فرزند میان پدر و مادر به وجود می آید که فرزند را دچار دوگانگی می‌کند.

مثلا اگر تحصیلات زن زیر دیپلم باشد و مرد فوق لیسانس، شاید از نظر زن تحصیلات فرزندش اهمیتی نداشته باشد. اما برای پدر خانواده مهم است که فرزندش تحصیل کرده باشد. در چنین موقعیت هایی این اختلاف نظرها مشکل ساز می‌شود و رابطه زناشویی شما را تهدید می‌کند.

افزایش احتمال طلاق

افزایش آمار طلاق در تحصیلات نابرابر زوجین
افزایش آمار طلاق در تحصیلات نابرابر زوجین

زمانی که فاصله تحصیلی در ازدواج زیاد باشد، مخصوصا اگر تحصیلات زن نسبت به مرد بیشتر باشد، احتمال و ریسک طلاق بیشتر می‌شود. چراکه اختلاف سطح تحصیلات بر روی نگرش و افکار افراد تاثیرگذار است. و اگر زن و مرد احساس کنند که دیگر نمی‌توانند یکدیگر را درک کنند و نظرات یکدیگر را بپذیرند، این امکان وجود دارد که تصمیم به جدایی بگیرند.

سخن آخر

در پایان با توجه به تمام مواردی که در این مطلب به آن اشاره کردیم، اختلاف در سطح تحصیلی با همسر و نحوه برخورد با آن، همانند اختلاف سنی در ازدواج بیشتر به بینش و دیدگاه هر فرد بستگی دارد. یعنی نمیتوان گفت که اختلاف سطح تحصیلات در میان زوجین حتما سبب ایجاد اختلاف در زندگی مشترک می‌شود. اما در مقابل هم نباید از تاثیر تحصیلات در ازدواج  چشم پوشی کرد. ازدواج یک امر پیچیده است که عوامل مختلفی بر انتخاب صحیح همسر تاثیر گذار است و اختلاف تحصیلاتی یکی از این عوامل است. پس بهترین راه برای تصمیم گیری نهایی، استفاده از خدمات، تجربیات و نظرات یک مشاور ازدواج است.

سوالات متداول

آیا داشتن تحصیلات مشابه به معنای تفاهم و همکاری در میان زوجین است؟

خیر، نمیتوان به این سوال پاسخی واحد داد چراکه برخی از زوجین با اینکه تحصیلات مشابهی دارند، اما در زندگی زناشویی به بن بست رسیده اند. بهترین راه برای شناخت همسر، مراجعه به مشاوره و انجام تست های لازم است.

تاثیر تحصیلات در ازدواج، به چه اندازه است؟

ما نمیگوییم که همسان بودن تحصیلات زوجین یکی از فاکتورهای مهم انتخاب همسر محسوب می‌شود و یا وجود اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج حتما باعث ایجاد مشکل می‌شود اما عدم توجه به این موضوع میتواند در آینده برای شما دردسر ساز شود.

اگر با وجود اختلاف تحصیلی تصمیم به ازدواج بگیریم، باید چه مواردی را رعایت کنیم؟

صحبت زیاد در مورد رشته و تخصص در منزل، تصمیم گیری های یک طرفه، نصیحت بیش از اندازه را کنار بگذارید و سعی کنید که اقتدار و عزت همسرتان را حفظ کنید.( مخصوصا اگر شوهرتان تحصیلات کمتری دارد.)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)