تعریف و انواع خیانت

تعریف خیانت | انواع خیانت در رابطه زناشویی

آیا شما با انواع خیانت آشنا هستید؟ به نظر شما منظور از خیانت چیست؟ برخلاف تصور عموم که تعریف خیانت را تنها به خیانت جنسی محدود می‌کنند، روانشناسان معتقدند که خیانت می‌تواند به شکل های مختلفی در رابطه زناشویی رخ دهد. در واقع خیانت مفاهیم و ابعاد زیادی را در بر می‌گیرد و بی وفایی نسبت به همسر می‌تواند به شکل های بی وفایی جنسی، عاطفی، مجازی و … اتفاق بیفتد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با معنی خیانت و انواع خیانت در زندگی زناشویی آشنا شوید.

خیانت چیست؟

تعریف خیانت در موقعیت های مختلف متفاوت است. اما خیانت در رابطه زناشویی به معنای زیر پا گذاشتن تعهد و پیمان نسبت به شریک زندگی است. کسی که خیانت می‌کند از مرز روابط خود فراتر رفته و اعتماد را در رابطه از بین می‌برد. متاسفانه در شرایط امروزی، خیانت به روش های مختلفی مانند خیانت مجازی و یا عاطفی در حال رشد است.

گاهی اوقات ممکن است زن و مردی زیر یک سقف با یکدیگر زندگی کنند اما از نظر عاطفی از همدیگر دور باشند و برای برطرف کردن نیازهای خود با فرد سومی ارتباط بگیرند. یا ممکن است زن و شوهری به صورتی کلامی به یکدیگر خیانت کنند، به این معنا که به راحتی با جنس مخالف ارتباط می‌گیرند و تنها با محبت کلامی به همسرشان خیانت می‌کنند. بنابراین هر رابطه ای که در آن به غیر از همسر، شخص سومی حضور داشته باشد، خیانت محسوب میشود.

انواع خیانت

  1. خیانت عاطفی
  2. خیانت جنسی
  3. خیانت عاطفی و جنسی
  4. خیانت توافقی

خیانت عاطفی

خیانت عاطفی به همسر
خیانت عاطفی به همسر

مهم ترین سرمایه روانی هر شخصی که وارد رابطه عاطفی می‌شود و تمام آن را خرج شریک زندگی خود می‌کند، احساسات و عواطف است. احساسات و عواطف پایه های زندگی را محکم و استوار نگه می‌دارند و از مهم ترین عناصر زندگی مشترک محسوب می‌شود. سرمایه گذاری احساسات در زندگی به همان اندازه که می‌تواند موثر و مفید باشد در صورت نبود آن، خیلی سریع زندگی را به مرز نابودی می‌کشاند.

بنابراین اگر این احساسات و عواطف در جای دیگری به غیر از زندگی مشترکتان سرمایه گذاری شود به این معناست که فرد در حال خیانت عاطفی به همسرش است. موارد مختلفی مانند ازدواج اجباری، نیاز عاطفی، گلایه و دلخوری از همسر و … می‌تواند منجر به خیانت عاطفی شود اما باید در نظر داشت که هیچ کدام از این موارد دلیل موجهی برای خیانت نیست. تعریف خیانت عاطفی انواع مختلفی دارد که ما در ادامه به شما معرفی می‌کنیم:

خیانت و بی وفایی کلامی

خیلی از افراد به بهانه درد و دل و یا صحبت در مورد مشکلات زندگی زناشویی خود، با جنس مخالف رابطه کلامی برقرار می‌کنند. اما بعد از مدتی به یکدیگر وابسته می‌شوند و ارتباط میان خود را عمیق تر کرده و در نهایت به خیانت جنسی ختم می‌شود. بنابراین اینکه عده ای تصور می‌کنند صحبت در مورد اسرار و حقایق رابطه زناشویی شان در تعریف خیانت نیست، تنها خودشان را توجیه می‌کنند.

خیانت و بی وفایی مجازی

خیانت مجازی چیست؟
خیانت مجازی

در حال حاضر با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی، ارتباط با جنس مخالف و امکان خیانت مجازی برای همه افراد فراهم شده است.  گاهی اوقات برخی از افراد، صحبت با جنس مخالف در شبکه های اجتماعی را صرف مجازی بودن، خیانت نمی‌دانند. این درحالی است که تحقیقات میدانی نشان می‌دهد زن و مردی که در فضای مجازی با یکدیگر آشنا شده اند به مرور زمان به یکدیگر وابسته می‌شوند و رابطه اصلی زناشویی خود را به حاشیه برده و جای رابطه اصلی را می‌گیرد.

مردی که 100 درصد خیانت نمی کند، کیست؟ این مقاله را از دست ندهید: 10 نشانه یک مرد وفادار

خیانت و بی وفایی افلاطونی

عشق افلاطونی به این معناست که طرفین هیچ تعهد و توقعی از یکدیگر ندارند و صرفا با جملاتی مانند ما تنها همکار، دوست و یا هم کلاسی هستیم عشق افلاطونی خود را نشان می‌دهند. معمولا این دوستی ها طولانی مدت نیستند اما آسیب خود را به رابطه زناشویی وارد می‌کنند. در واقع کسانی که درگیر عشق افلاطونی می‌شوند چون هیچ تعهد و توقعی نسبت به طرف مقابل ندارند، رابطه خود را خیانت نمی‌دانند و معنی خیانت را تنها رابطه جنسی می‌دانند.

انواع خیانت جنسی

خیانت در رابطه جنسی

هرگونه رابطه جنسی با فرد دیگری به غیر از همسر، خیانت جنسی محسوب می‎شود. خیانت جنسی اولین فکری است که در هر رابطه فرا زناشویی و تعریف خیانت به ذهن می‌آید. عوامل مختلفی مانند تنوع طلبی، نارضایتی از رابطه جنسی زناشویی، انتقام و … می‌تواند زمینه خیانت جنسی را فراهم کند.

خیانت جنسی رفتاری

در خیانت جنسی رفتاری، طرفین با یکدیگر رابطه جنسی برقرار می‌کنند.

خیانت جنسی ذهنی

خیانت جنسی ذهنی به این معناست که فرد رابطه جنسی با افراد دیگر را در ذهن خود تصور کرده و به آن فکر می‌کند.

خیانت جنسی کلامی

خیانت جنسی کلامی این گونه است که با جنس مخالف رابطه جنسی برقرار نمی‌کنند اما صحبت های جنسی میان آن ها رد و بدل می‌شود. معمولا خیانت جنسی ذهنی و کلامی با هم اتفاق میفتند.

اگر از خیانت دیدن میترسید این مقاله را حتما بخوانید: راهی برای جلوگیری از خیانت همسر وجود دارد؟

خیانت جنسی و عاطفی

وابستگی خیانت جنسی و عاطفی به یکدیگر
وابستگی خیانت جنسی و عاطفی به یکدیگر

خیانت جنسی و عاطفی به یکدیگر وابسته هستند. به این منظور که کسی که خیانت عاطفی را شروع می‌کند بعد از مدتی احساس وابستگی به یکدیگر پیدا می‌کنند و تن به خیانت جنسی می‌دهند. به طور مقابل کسی که خیانت جنسی می‌کند از لحاظ عاطفی هم به یکدیگر وابسته می‌شوند و به دنبال آن خیانت عاطفی رخ می‌دهد. بنابراین بیشتر خیانت ها از نوع خیانت جنسی و عاطفی هستند و به همین دلیل در تعریف خیانت همه ذهن ها به سمت خیانت جنسی و عاطفی کشانده می‌شود.

خیانت توافقی

تعریف خیانت مفاهیم و روابط مختلفی را در بر می‌گیرد که خیانت توافقی یکی از همین تعریف هاست. معمولا در خیانت های توافقی، طرفین و یا یک طرف روابط فرا زناشویی را می‌پذیرد و با توافق یکدیگر وارد رابطه با فرد دیگری می‌شوند. اصطلاحا این زوجین می‌گویند ما تنها با یکدیگر همخانه هستیم و هیچگونه وابستگی عاطفی و جنسی به یکدیگر نداریم. اما در همین روابط هم خیانت منجر به صدمات جبران ناپذیری مانند بی اعتمادی، افسردگی، کاهش اعتماد به نفس و … می‌شود.

در مواجهه با انواع خیانت چه باید بکنیم؟

فراموش کردن خیانت همسر بعد از فاش شدن خیانت، کار سختی است. فردی که خیانت دیده از درون شکست می‌خورد و تمام وجود او سرشار از احساساتی مانند خشم، غضب و تنفر نسبت به همسرش می‌شود. در چنین شرایطی ناراحت بودن و داشتن چنین احساساتی کاملا طبیعی است اما هرگونه بی وفایی عاطفی و جنسی بر اساس عصبانیت رفتاری اشتباه است. در چنین شرایطی برای راهنمایی و مشورت به مشاوره خیانت مراجعه کنید تا از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

سخن آخر

خیانت فاجعه ای است که اگر به هر شکلی در رابطه اتفاق بیفتد، پایه های زندگی زناشویی را سست کرده و در معرض فروپاشیدگی قرار می‌دهد. در حال حاضر تعریف خیانت تنها به معنای خیانت جنسی نیست و می‌تواند به شکل های مختلف حتی بدون داشتن رابطه جنسی رخ دهد. بهتر است بدانید درمان خیانت بعد از فاش شدن رابطه سوم کار سخت و دشواری است که به زمان زیادی نیاز دارد. بنابراین اجازه ندهید مسائل و مشکلات کوچک زندگی باعث کشیده شدن شما به سمت روابط اشتباه شود. همچنین شما مجبور به زندگی که در آن هیچ روزنه امیدی وجود ندارد، نیستید و می‎توانید بعد از پایان دادن به زندگی فعلی تان رابطه دیگری را شروع کنید اما تا زمانی که در زندگی فعلی تان هستید، هرگونه ارتباط با شخص سوم، خیانت است.

سوالات متداول

چه چیزی در رابطه خیانت محسوب می‌شود؟

خیانت می‌تواند به شکل های جنسی، عاطفی، جنسی و عاطفی و یا به صورت توافقی اتفاق بیفتد. وارد شدن به هرگونه رابطه ای که باعث شود رابطه اصلی شما به حاشیه برده شود، خیانت محسوب می‌شود.

خیانت چیست؟

خیانت به معنای زیر پا گذاشتن هرگونه تعهد و پیمان زناشویی است. معنی خیانت این است که یکی از طرفین فراتر از رابطه زناشویی برود و حد و حدود رابطه خود با جنس مخالف را رعایت نکند.

منظور از خیانت افلاطونی چیست؟

در خیانت افلاطونی طرفین هیچ توقع و تعهدی به یکدیگر ندارند و تنها با جملاتی مانند ما تنها دوستیم، همکاریم و مانند این ها خودشان را توجیه می‌کنند.

مشاوره خیانت فمیلیکو

مشاوره خیانت فمیلیکو در خصوص انواع خیانت در رابطه زناشویی نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)