خیال پردازی در کودکان

فواید و معایب خیال پردازی در کودکان // این 12 نکته مهم را بخاطر بسپرید

خیال پردازی کودک یکی از شایع ترین موضوعاتی است که والدین با آن مواجه می‌شوند. بیشتر والدین فکر می‌کنند که خیال پردازی های کودکان نوعی اختلال ذهنی است و نیاز به درمان دارد. در حالیکه خیال پردازی می‌تواند مفید و یا مضر باشد. با ما همراه باشید تا در مورد خیال پردازی کودک، نشانه ها و راه های برخورد با آن صحبت کنیم.

خیال پردازی کودک نشانه چیست؟

انیشتن معتقد است که خیال پردازی کودک از علم و دانش اهمیت بیشتری دارد. تخیل کودک دری به سوی جهانی دیگر باز می‌کند. کودک به کمک خیال پردازی خود می‌تواند افکار و دغدغه هایش را با شما در میان بگذارد و حتی در همان دنیای خیالی برای آن ها راه حل پیدا کند. خیال پردازی کودک یکی از نشانه های کودک سالم، باهوش و نشان دهنده پیشرفت مغزی در اوست. البته این افکار باید کنترل شوند و در محدوده مشخصی باشند تا به کودک و روان او آسیبی وارد نکند.

فواید خیال پردازی کودک چیست؟

روانشناسان بر این باور هستند که خیال پردازی کودک با فوایدی همراه است.

  • یکی از فواید خیال پردازی کودک تقویت مهارت های اجتماعی و پرورش خلاقیت است.
  • کودکانی که اهل خیال پردازی هستند بیشتر از سایر کودکان می‌توانند مسائل و مشکلات را تجزیه و تحلیل کنند.
  • خیال پردازی، ذهن کودک را فعال نگه می‌دارد و آن ها همیشه ایده های بسیار نابی در مغز خود دارند.
  • معمولا کودکان خیال پرداز قادر به مرور تمام اتفاقاتی هستند که در طول روز پشت سر گذاشته اند و همین ویژگی به تقویت حافظه آن ها کمک می‌کند.
معایب خیال پردازی در کودکان
معایب خیال پردازی در کودکان

معایب خیال پردازی کودک چیست؟

اگر کودک شما بیش از اندازه خیال پردازی کند، آسیب های روحی و جسمی شدیدی به او وارد می‌شود.

  • از معایب خیال پردازی کودک می‌توان به مشکلات ذهنی اشاره کرد.
  • گاهی اوقات مشکلات ذهنی می‌تواند بیانگر اختلالات نورولوژیکی مانند بیش فعالی، اسکیزوفرنی، اوتیسم و … باشد.
  • اگر کودک غرق در خیال پردازی شود، عملکرد ذهن او کاهش پیدا کرده و نمی‌تواند رفتار معمولی از خود نشان بدهد.

معمولا یکی از دلایل خیال پردازی های کودکان کم توجهی والدین به کودکانشان می‌باشد. بنابراین اگر خیال پردازی در کودکان بیش از اندازه معمول باشد، بهتر است با مشاوره کودک در این زمینه مشورت کنید.

نشانه های خیال پردازی کودکان

سوالات کودکان

گاهی اوقات برخی از فرزندان در مورد موضوعات مختلفی مانند خدا، طبیعت، بهشت، جهنم و … سوال می‌پرسند و اگر از آن ها بخواهید تا در مورد افکارشان صحبت کنند، پاسخی فانتزی می‌دهند. این گونه سوالاتی که مربوط به فلسفه و چگونگی زندگی می‌شود، یکی از نشانه های خیال پردازی کودک است.

رویاهای کودکان نشانه خیال پردازی
رویاهای کودکان نشانه خیال پردازی

رویاهای کودکان

کودکانی که اهل رویا پردازی و صحبت کردن در مورد موضوعات مختلف هستند و یا شب ها زیاد خواب می‌بینند، معمولا کودکان خیال پردازی هستند. از آنجایی که کودکان نمی‌توانند میان واقعیت و تخیل تفاوتی قائل شوند، والدین باید به آن ها بفهمانند که هر آنچه دیده اند خواب بوده است و با دنیای واقعی فاصله دارد. همچنین گاهی اوقات قصه گویی برای کودک، ذهن او را برای خیال پردازی و رویا بافی تحریک می‌کند.

نقاشی های کودکان

نقاشی کودکان نشان دهنده آن چیزی است که در ذهنشان می‌گذرد. تخیل کودک همان تصویری است که در دفتر نقاشی پیاده سازی می‌کند. اگر فکر می‌کنید نقاشی های فرزندتان با سایر کودکان متفاوت است و مفاهیم و معانی عمیق تری را در خود جای داده است، قدرت تخیل در کودک شما بالاست. در برخورد با نقاشی های او کاملا هوشمندانه رفتار کنید. او را تشویق کنید و از فرزندتان بخواهید در مورد نقاشی اش به شما توضیح بدهد. از این طریق شما متوجه می‌شوید که در ذهن فرزندتان چه افکاری می‌گذرد. همچنین نقاشی کردن باعث پرورش خلاقیت در کودکان می‌شود.

بازی های کودکان

بازی بهترین موقعیت برای پی بردن به افکار و تصورات فرزندتان است. معمولا کودکان در حین بازی بلند بلند فکر می‌کنند و داستان های زیادی برای خود می‌سازند. آن ها اسباب بازی هایشان را بر اساس همین داستان ها به کار می‌گیرند و بازی می‌کنند. توجه و زیر نظر گرفتن بازی های خیالی کودکان به شما کمک می‌کند تا به اعماق تفکرات فرزندتان پی ببرید.

نقش استدلال های کودکانه در خیال پردازی
نقش استدلال های کودکانه در خیال پردازی

استدلال کودکان

گاهی اوقات ممکن است فرزندتان را به خاطر انجام کار اشتباهی دعوا کرده باشید و او را بازخواست کنید. اما فرزندتان به شما پاسخی می‌دهد که در اوج عصبانیت خنده تان می‌گیرد. کودکانی که برای انجام کارهایشان دلایل و استدلال های فانتزی دارند، کودک خیال پرداز محسوب می‌شوند. این کودکان انگار در عالمی دیگر سیر می‌کنند و از نظر آن ها کارهایشان درست است و مشکلی ندارد. البته سطح پاسخ سوالات به میزان خیال پردازی های کودکان بستگی دارد.

بازی با دوست خیالی

یکی دیگر از نشانه های خیال پردازی کودک، زندگی با دوست خیالی است. دوست خیالی کودک همیشه همراه فرزند شماست. ممکن است شما متوجه شده باشید که فرزند شما ظاهرا با فرد غیر واقعی حرف می‌زند، بازی می‌کند و او را به شما معرفی می‌کند. یکی از متداول ترین شکل خیال پردازی های کودکان، داشتن دوست خیالی است. البته این موضوع جای نگرانی ندارد و کودک بعد از یک مدت کوتاه دوست خیالی خود را رها می‌کند.

برخورد با کودک خیال پرداز

به آنها بگویید رفتار خودشان را زیر نظر بگیرند

یکی از راه های برخورد با خیال پردازی کودک، انتقال احساس خوب به آن هاست. به کمک ایده و خلاقیت خود به آنها نشان دهید که انسان های قوی هستند که از عهده انجام هرکاری برمی‌آیند. از آن ها بخواهید که رفتارهای خودشان را زیر نظر بگیرند و خودشان را کنترل کنند. همچنین مسئولیت انجام کارهایشان را به خودشان بسپارید تا وقت کمتری برای خیال بافی داشته باشند.

تنفس هوشیارانه را به فرزندتان آموزش دهید

یکی از راه های کاهش خیال پردازی های کودکان آموزش و تمرین تنفس عمیق است. کودک شما باید در طول روز حداقل هشت دقیقه روی تنفس عمیق وقت بگذارد و این تمرین را انجام دهد. تنفس عمیق میزان تمرکز در سایر بخش های زندگی را بیشتر می‌کند.

به محیط اطراف خود بیشتر توجه کنید

گاهی اوقات لازم است برای کمتر شدن تخیل کودک محیط اطراف او را تغییر دهید. ممکن است در محیط اطراف فرزندتان محرک هایی وجود داشته باشد که او را به خیال پردازی تشویق می‌کند. اگر لازم است مدرسه و دوستان او را عوض کنید، دکوراسیون اتاق او را تغییر دهید و هر وسیله ای که کودک را به دنبال خیال پردازی می‌برد، از او دور کنید.

روش کارآمد برای آموزش نظم و انضباط به کودکان چیست؟ اگر شما هم در این مورد دغدغه دارید پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش نظم به کودکان را مطالعه کنید.

با خیال پردازی او مقابله نکنید

عدم مقابله با خیال پردازی کودک
عدم مقابله با خیال پردازی کودک

هرگز کودکتان را وادار به ترک خیال پردازی نکنید. به جای آن به کودکان یاد بدهید که بتواند خود آگاهی داشته باشد و کنترل ذهن خود را به دست بگیرد. بنابراین هر روز با یکدیگر تمرین هایی انجام دهید که تمرکز را در او تقویت کرده و تخیل کودک را کمتر کند.

به تغذیه فرزندتان اهمیت بدهید

تغذیه مناسب به افزایش تمرکز کودک کمک می‌کند. هرچه کودک کنترل بیشتری روی ذهن خود داشته باشد، راحت تر افکار خود را کنترل می‌کند. به همین دلیل به تغذیه کودکتان اهمیت بدهید و این راهکار را دست کم نگیرید.

فرزندتان باید استراحت کافی داشته باشد

استراحت کافی یکی دیگر از مواردی است که به تقویت حافظه و تمرکز کمک می‌کند. خوابیدن به اندازه کافی، ذهن کودک را از خیال بافی دور نگه می‌دارد و ذهن او را آرام می‌کند. به طور مقابل بی خوابی باعث آشفتگی کودک شده و او را به دنیای خیال می‌برد.

سخن آخر

خیال پردازی کودکان یکی از شایع ترین گلایه های والدین به روانشناسان و مشاورین کودک است. بیشتر والدین فکر می‌کنند خیال پردازی کودک نشان دهنده مشکل و یا نوعی اختلال روحی در او است. در حالیکه خیال پردازی جنبه های مثبتی دارد و می‌تواند به رشد و پیشرفت کودکان کمک کند.  البته اگر خیال پردازی بیش از اندازه باشد به طوریکه کنترل افکار کودک دیگر از عهده شما خارج است، آنگاه باید با آن برخورد کرده و این مشکل را درمان کنید!

سوالات متداول

سن خیال بافی کودکان چند است؟

معمولا از سن 3 تا 10 سالگی خیال پردازی و داشتن دوست خیالی امری طبیعی است. اما اگر بعد از 10 سالگی هنوز هم کودک شما خیال پردازی می‌کند، بهتر است با یک روان درمان صحبت کنید.

فواید خیال پردازی کودکان چیست؟

خیال پردازی کودکان می‌تواند به رشد و تقویت حافظه کودکان کمک کند. همچنین خیال پردازی باعث پرورش خلاقیت در کودکان می‌شود.

معایب خیال پردازی کودک چیست؟

اگر خیال پردازی در کودکان کنترل نشود، می‌تواند آسیب های روحی مانند اختلالات نورولوژیکی را در آن ها ایجاد کند.

مشاوره کودک فمیلیکو

مشاوره کودک فمیلیکو در خصوص خیال پردازی های کودکان نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)