محبت در خانواده

10 راهکار کلیدی برای افزایش عشق و محبت در خانواده

راه های برای گسترش مهر و محبت در خانواده

یکی از مهم ترین مهارت ها در ایجاد محبت در خانواده، توانایی برقراری ارتباطی دوستانه و صمیمانه میان اعضای خانواده است. صمیمیت دارای ابعاد مختلف، جسمی، روحی و فکری است. در میان یک خانواده موفق، اعضای خانواده در هر سه بعد بایکدیگر صمیمی هستند. عشق بر کیفیت روابط خانوادگی تاثیرگذار است. اگر صمیمیت میان اعضای خانواده وجود داشته باشد، به تبع آن، ما شاهد یک خانواده موفق خواهیم بود.

راه های پرورش محبت در خانواده

البته که وجود عشق در خانواده، به معنای نبود مشکلات در زندگی نیست بلکه به معنای این است که گذشت از مسیرهای سخت زندگی، با عشق هموارتر و راحت تر می‌شود. برای داشتن عشق و محبت در خانواده، ما به پرورش محبت در خانواده نیازمندیم. نقش محبت در تحکیم خانواده، غیرقابل چشم پوشی است به همین دلیل ابراز محبت در خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است و مستلزم یادگیری یک سری از مهارت ها و اصول گفتگو در خانواده است. ما در این مقاله به راهکارهای افزایش عشق و محبت در خانواده می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

نقش عشق و محبت در تحکیم بنیان خانواده
محبت در خانواده

1- با یکدیگر غذا بخورید:

اگر کمی به قبل ترها برگردیم، با هم غذا خوردن و بر سر یک سفره نشستن، از اصول یک خانواده محسوب می‌شد. زمان غذا خوردن، بهترین زمان برای دور هم بودن اعضای خانواده است. اما امروزه با توجه به مشغله‌ی زیاد در بسیاری از خانواده ها، امکان اینکه در هر سه وعده دور هم باشند و با یکدیگر غذا بخورند، وجود ندارد.

توصیه ما به شما این است که حداقل یک وعده در روز با یکدیگر بر سر یک سفره جمع شوید و وقتی را برای غذاخوردن در کنار یکدیگر بگذارید. در هنگام غذا خوردن تلویزیون را خاموش کنید و گوشی همراه خود را کنار بگذارید. یکی از بهترین راه های ایجاد محبت در خانواده، دور هم جمع شدن و صحبت کردن در مورد اتفاقات پیرامون است. پس این فرصت را برای باهم بودن از دست ندهید.

2- برقراری ارتباط صحیح و دوستانه:

یکی از مهم ترین راههای ایجاد عشق و محبت در خانواده، تقویت مهارت گفتگوی دوستانه میان اعضای خانواده است. اعضای خانواده باید با یکدیگر، راحت باشند و بتوانند نظرات خود را به راحتی در مورد وقایع گوناگون بیان کنند. یکی از مهم ترین مشکلات و معضلات خانواده ها، عدم احترام و پذیرش نظرات و انتقادات می‌باشد.

فرزندان در خانواده، باید مورد حمایت فکری و عاطفی قرار بگیرند. اگر فرزندان محبت و حمایت کافی را از خانواده‌ خود دریافت نکنند، در محلی به غیر از خانه به دنبال آن می‌گردند. بسیاری از آسیب های اجتماعی مانند طلاق، بزهکاری، اختلالات شخصیتی، ریشه در محیط خانواده دارد.

تاثیر محبت در استحکام خانواده ها
نقش محبت در پایداری خانواده

3- به یکدیگر ابراز محبت کلامی کنید:

به اعضای خانواده تان بگویید که دوستشان دارید. دوستت دارم، یکی از مثبت ترین و احساسی ترین جملات است که تاثیر فوق العاده ای بر فرد مقابل می‌گذارد. در بیشتر زندگی ها پس از گذشت مدتی از زندگی زناشویی، این جمله میان زوجین به ندرت شنیده می‌شود. بیشتر افراد براین باورند که محبت و عشق را باید به صورت رفتاری و عملی ابراز کرد. این حرف درست است ولی از نوع کلامی آن هم برای ابراز محبت در خانواده بهره ببرید تا تاثیر شگرف آن را بر زندگی خود ببینید. اگر زوجین از ابراز محبت کلامی میان خود استفاده کنند، فرزندان هم یاد می‌گیرند که با یکدیگر با خوبی و محبت صحبت کنند.

4- از یکدیگر قدردانی و تشکر کنید:

برای هر کار ساده ای که برای شما انجام می‌دهند، تشکر و قدردانی کنید. برای وقتی که برای شما می‌گذارند تا به صحبت های شما گوش دهند، از هدیه ای که برای شما می‌خرند، از اهمیتی که برای نظرات و انتقادات شما قائل هستند، تشکر کنید. گفتن کلمات ساده ای مانند، متشکرم، ممنونم تاثیر زیادی بر روابط صمیمانه شما دارد. لطفا از آن غافل نشوید.

5- فرصت های شادی را بیشتر کنید:

لطفا برای یکدیگر وقت بگذارید. برای کنارهم بودن برنامه ریزی کنید. ابراز محبت در خانواده با بودن در کنار یکدیگر میسر می شود. برای اینکار می‌توانید هنگامی که شب همه اعضای خانواده در منزل هستند، یک بازی انجام دهید. موفقیت های هرچند کوچک یکدیگر را جشن بگیرید و از هر فرصتی برای شادبودن استفاده کنید.

به فرزندان خود یاد بدهید که برای شاد بودن حتما نباید دلیلی وجود داشته باشد. شاد بودن آنها را به شرایط گره نزنید و به دنبال دلیل نباشید. به آنها بیاموزید که شاد بودن دلیل نمی‌خواهد. با یکدیگر به مسافرت بروید. در مسافرت، شما بیشتر وقت را با یکدیگر می گذرانید و فرصت بیشتری برای صحبت کردن و رفع سوءتفاهمات دارید.

محبت در خانواده از دیدگاه قرآن
عشق و محبت در خانواده

6- در هنگام نیاز، کنار یکدیگر باشید:

عشق و محبت در خانواده، قوی ترین راه حل رفع نیازها در خانواده است. اگر فردی از خانواده به شما نیاز داشت، کنارش باشید. فرصت های هرچند کوچک باهم بودن را از دست ندهید. چرا که یکی از بزرگترین افسوس های زندگی هر فرد، از دست دادن فرصت با هم بودن است. اگر به جشن فرزندتان دعوت شده اید، حتما وقت خود را آزاد کرده و به جشن بروید. شاید از نظر شما شرکت در جشن های خانوادگی و یا دیگر مناسبت ها، اتفاق مهمی نباشد اما از دید همسر و فرزندانتان، بسیار مهم است. شما با اینکار به آنها می فهمانید که چقدر برایتان مهم هستند. عدم حضور شما، می‌تواند لطمه بزرگی به احساسات خانواده شما وارد کند.

7. بر نقاط مثبت یکدیگر  تمرکز کنید:

هر فرد از خانواده، دارای شخصیتی منحصر به فرد است. همه افراد نقاط ضعف و قدرت دارند. شاید شما از روحیه و خصوصیات کسی خوشتان نیاید و او هم نسبت به بعضی از روحیات شما حساس باشد. اگر بر نقاط ضعف یکدیگر تمرکز کنیم، به شادی و صمیمت خانواده لطمه زده‌ایم. بنابراین، بر نقاط مثبت یکدیگر، تمرکز کنید. براساس تحقیقات صورت گرفته، تمرکز بر ویژگی های مثبت افراد، بهترین روش برای تقویت رفتارهای مطلوب و کاهش رفتارهای نامطلوب است.

8- با یکدیگر در تماس باشید:

اگر به دلیل مشغله های کاری و درگیری های شخصی، فرصت کمتری برای بودن در کنار اعضای خانواده دارید، حتما از طریق تماس با آنان در ارتباط باشید. اگر به مناسبت ها نمی‌رسید حتما از آنان عذرخواهی کنید و از طریق تماس تلفنی به آنان تبریک بگویید و در اولین فرصت به ملاقات آنان بروید.

پرورش محبت در خانواده
نقش محبت در تحکیم خانواده

9- شوخ طبع باشید:

معمولا هم نشینی با افراد جدی کسل کننده است. شوخ طبعی را در خود تقویت کنید. یکی از بهترین راه ها برای گسترش محبت در خانواده، خنده و شوخ طبعی است. بهتر است اول روی خودتان کار کنید و با شوخ طبعی خود، دلیلی برای خندیدن دیگر اعضای خانواده شوید. به اتفاقات خنده دار روزمره خود بخندید و آن را برای یکدیگر تعریف کنید. خنده، یکی از مفیدترین تفریحات انسانی است.

اما لطفا شوخ طبعی را با تمسخر، اشتباه نگیرید. خندیدن باید سبب نزدیکی شما به یکدیگر شود نه دوری. بعضی از افراد در خانواده، نقاط ضعف طرف مقابل خود را ابزاری برای خندیدن می‌کنند. اینکار نه تنها غیراخلاقی است بلکه سبب دوری شما از یکدیگر نیز می‌شود.

10- در تصمیم گیری ها با یکدیگر مشارکت داشته باشید:

در امور زندگی، تکی تصمیم نگیرید. نظرات یکدیگر را بپرسید. اگر شما پدر و یا مادر یک خانواده هستید، فرزندان خود را در تصمیم گیری ها مشارکت دهید و نظرات آنان را بشنوید. در هر تصمیمی مانند تغییر دکوراسیون، درست کردن غذا، زمان به سفر رفتن و …  با یکدیگر مشورت کنید. مشورت کردن سبب نزدیک شدن بیشتر شما به یکدیگر میشود.

در این مقاله سعی کردیم، ده راهکار برای ترویج محبت به خانواده را، بیان کنیم. امیدواریم با خواندن این مطلب، توانسته باشیم به شما کمک کرده باشیم.

سوالات متداول:

محبت به خانواده، چه آثاری دارد؟

اگر به مواردی که در بالا ذکر شده است، توجه کنید و برای تحقق آنها تلاش کنید، آثار محبت به اعضای خانواده خود را خواهید دید. یکی از مهم ترین آثار، موفقیت زندگی خانوادگی و موفقیت فرد فرد اعضای خانواده در جامعه است.

به عنوان پدر یک خانواده، چه وظایفی برای گسترش ابراز محبت در خانواده دارم؟

لطفا برای همسر و فرزندان خود وقت بگذارید. هیچ چیز به اندازه اینکه در کنار خانواده خود باشید، برای خانواده شما خوشایند نیست. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله پدر فوق العاده را مطالعه فرمایید.

مهارت گفتگو در خانواده را چگونه بیاموزم؟

گفتگو با اعضای خانواده و یا در اجتماع نیاز به مهارت آموزی دارد. برای کسب این مهارت ها می‌توانید مقاله اصول گفتگو در خانواده را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)