زوج درمانی

10 تکنیک زوج درمانی راه حل محور و موثر

هر آنچه که باید درباره زوج درمانی بدانید!

همه ما میدانیم که حفظ و پایداری روابط عاشقانه زوجین کار سختی است. در واقع روابطی که زوج ها دارند مانند یک اتومبیل به نگهداری منظم نیاز دارد تا عملکرد خوبی داشته باشد. میدانید که اگر در اتومبیل شما مشکلی وجود دارد، بهتر است فوراً آن را تعمیر کنید تا از عوارض بعدی در جاده جلوگیری کنید. درست مثل مسائل‌ و مشکلاتی که در روابط زناشویی وجود دارد. اغلب ما میتوانیم برخی از کارهای اساسی و تعمیرات را خودمان انجام دهیم. در مواقعی دیگر، با وجود تمام تلاش های ما، بهترین کار ممکن این است که ما زوج درمانی را در نظر بگیریم، جایی که یک متخصص زوج درمانگر میتواند نگاهی به رابطه ما بیندازد و به ما کمک کند.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن یک زوج درمانگر با تجربه بالینی در کار با زوجین، به دو فرد درگیر در یک رابطه زناشویی کمک میکند تا تعارضات را حل کنند و میزان رضایت از رابطه را بهبود بخشند. این نوع تعامل با یک متخصص واجد شرایط فرصتی را برای زوجین فراهم میکند تا از پس دشوارترین مشکلات یا چالش های احساسی خود برآیند. این مشکلات میتواند از مسائل ارتباطی ساده یا اختلاف نظرهای مهم تا موارد سو مصرف مواد و اختلالات روانشناختی متفاوت باشد. خوشبختانه در حال حاضر دسترسی به مشاوره های زناشویی و انجام تست زوج درمانی بسیار راحت شده است. نکته دیگر درباره هزینه مشاوره زوج درمانی است که بسته به نوع مشاوره متفاوت است.

زوج درمانی آنلاین چیست | سوالات زوج درمانی تلفنی
زوج درمانی

اهمیت زوج درمانی

بهتر است اهمیت مشاوره زوج درمانی را با یک مثال مطرح کنیم. مهتاب و نوید زوجی هستند که در آستانه از بین رفتن رابطه، به دکتر زوج درمانگر مراجعه کردند. اولین پرسش این است که چرا این زوج به مشاوره زوج درمانی نیاز دارند؟ در پاسخ، مهتاب احساس کرده است که هر کاری را برای ادامه رابطه انجام میدهد و نوید او را نادیده میگیرد. نوید احساس انزوا و غفلت میکرد و برای انجام هر کاری بی انگیزه است. او از زمان فارغ التحصیلی یعنی پنج سال پیش، مشاغل موقت مختلفی داشته است. اگرچه مهتاب آرزو داشت همسرش تلاش خود را برای یافتن شغل انجام دهد، اما نوید بیشتر روز خود را تلف میکرد و به پیدا کردن شغل اهمیت نمیداد.

علیرغم تلاشهای بسیار، این زوج بیش از چهار ماه با یکدگر رابطه نداشتند. بعد از یک مصاحبه زوج درمانی درباره سوابق رابطه، کودکی و شرایط زندگی هر کدام از زوجین، میتوان مشکلات را با روشهای زوج درمانی کشف کرد.

برخی از تکنیک های زوج درمانی

حال که با مفهوم زوج درمانگری آشنا شدید باید بدانید که بسته به نوع اختلاف و نوع رویکرد زوج درمانگر، تکنیک ها و نظریه های زوج درمانی مختلفی وجود دارد. برخی از این تکنیک ها شامل مواردی است که در ادامه به آنها میپردازیم:

روایت درمانی

یکی از تکنیک هایی که توسط یک زوج درمانگر خوب توصیه میشود، روایت درمانی است. در این روش زوج درمانگر از شما میخواهد که مشکلات خود را به صورت روایت توصیف کنید. سپس به شما کمک میکند تا قسمت های منفی داستانتان را دوباره بنویسید. شما دیدگاه جدیدی در مورد وضعیت به دست می آورید.

روایت درمانی به شما کمک میکند تا مشکل خود را از زوایای مختلف مشاهده کنید. در واقع با بیان موضوعات منفی شما توانایی تغییر داستان را دارد. روایت درمانی به شما امکان میدهد گذشته را کاوش کنید تا نکات منفی را که پنهان مانده اند، آشکار کنید. با کاوش در تصورات و رفتارها، به حقایقی دست می یابید که شما و همسرتان را آزار داده است. بنابراین، شما روشهای جدیدی را برای مقابله با مشکلات خود پیدا می کنید، و به طور موثر روایت رابطه خود را بازنویسی میکنید.

زوج درمانی چیست و برای چه کسانی مناسب است؟
همه چیز درباره زوج درمانی ، فواید ، روش و تکنیک های آن

روانشناسی مثبت

زوج درمانگر با استفاده از تکنیک روانشناسی مثبت بر احساسات مثبت و نقاط قوت شخصیت میکند تا این تصور را که خوشبختی از عوامل مختلف ذهنی و عاطفی ناشی میشود، ارتقا دهد. روانشناسی مثبت به شما کمک میکند تا لحظه های خوش را شناسایی کنید. از طریق این نوع درمان، شما یاد میگیرید که بر احساسات مثبت تمرکز کنید و در لحظه حال زندگی کنید. از نظر بسیاری از زوجین، روانشناسی مثبت آزادکننده و شادی آور است.

تجزیه و تحلیل راه های برقراری ارتباط

اغلب نظریه های زوج درمانی، ناتوانی در برقراری ارتباط از طریق روش های سالم را پایه و اساس اکثر مشکلات در یک رابطه میدانند. درگیری ها قطعاً در زمان برقراری ارتباط بوجود می آیند، اما با یادگیری اینکه موضع های خود را به روشنی مطرح کنید، میتوانید درگیری را به یک بحث سازنده تبدیل کنید. ارتباط سالم، مهارتی است که نیاز به تلاش آگاهانه دارد. تجزیه و تحلیل روشهایی که شما و شریک زندگی خود برای برقراری ارتباط استفاده میکنید، بسیار کمک کننده است. یک زوج درمانگر خوب میتواند اشکالات ارتباطی شما را مشخص کند و راه های ارتباطی بهتری را به شما پیشنهاد دهد. یادگیری راه های جدید برای برقراری ارتباط در ابتدا غیر طبیعی به نظر میرسد اما به شما و همسرتان برای حل مشکلات و تعارضات کمک میکند.

بررسی ریشه ای مشکلات

برخی از تکنیک های مشاوره زناشویی، رویکردی روانشناختی در درمان دارند. در واقع هدف این است که ریشه های ناخودآگاه یک مسئله را آشکار کنیم. این شکل از مشاوره زوجین هنگامی بیشتر مفید واقع میشود که الگوهای غیر منطقی وجود داشته باشند. در این موارد دکتر زوج درمانگر اعتقاد دارد که وقایع مهم زندگی و تجربیات کودکی، گرایش های رفتاری فرد را شکل میدهد. چنین تجاربی ممکن است یک نیاز برآورده نشده یا یک نگاه تحریف شده از واقعیت را ایجاد کند که منجر به یک رفتار ناکارآمد میشود.

افزایش صمیمیت برای ارتقا روابط

روانشناسی زوج درمانی حتی بدون توجه به اینکه آیا مشکلی در رابطه شما وجود دارد یا خیر، بسیار مفید است. در واقع مشاوره زناشویی فقط به انحراف روابط یا حل مشکلات محدود نمیشود بلکه باعث ایجاد نزدیکی و صمیمیت در یک رابطه میشود. مشاوران با آموزش راه های ابراز محبت و برقراری ارتباط به زوجین کمک میکنند زندگی خود را غنی کنند. مشاور زوج درمانگر معمولا با ارائه تمریناتی برای افزایش حمایت متقابل، به زوجین می آموزد که چگونه بر مسائل موجود غلبه کنند و روابط خود را مقاوم کنند.

زوج‌ درمانی چیست و چه زمانی به زوج درمانی نیاز هست؟
زوج درمانی چیست و چه کمکی به زوجین می کند؟

تمرینهایی برای زوج درمانی

اگرچه تکنیک و مهارت درمانگر در به کارگیری نظریه های زوج درمانی و بهبود رابطه بسیار حائز اهمیت است؛ اما همواره یکسری تمرین ها وجود دارد که زوجین باید آنها را به طور مرتب انجام دهند. برخی از این تمرینها شامل مواردی است که در ادامه مطرح میشود.

یک بازی حقیقت راه بیندازید

یکی از توصیه هایی که احتمالا در مشاوره زوج درمانی میشنوید این است که با همسرتان بازی حقیقت راه بیندازید. در این بازی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر دو نفر سوالات مورد نظرتان را از شریک زندگی بپرسید و به سوالات طرف مقابل صادقانه پاسخ دهید. تنها هدف این بازی تقویت ارتباط شماست، بنابراین محتوای سوالات میتواند از ساده ترین موضوعات همچون برنامه تلویزیونی یا بازیگر مورد علاقه تا مهم ترین موضوعات مثل: بزرگترین ترس یا مهم ترین هدف در زندگی و… باشد. به عنوان مثال، میتوانید از شریک زندگی خود سوالات زیر را بپرسید:

  • بزرگترین ترس تو چیست؟
  • اگر همین الان میتوانستی در هر جای دنیا باشی، کجا را انتخاب میکردی و چرا؟
  • چه خاطره ی دلپذیری از دوران کودکی داری؟
  • کدام آهنگ را واقعا دوست داری؟
  • کسی که برای تو الهام بخش است، کیست؟

این بازی ساده میتواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا جزییات مهم و معنادار زندگیتان را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. لذا میتواند ارتباط شما را بهبود بخشد و روابط شما را تقویت کند.

اشتراک موسیقی

شاید به نظرتان به اشتراک گذاشتن موسیقی با همسرتان کار ساده و پیش پا افتاده ای باشد. اما همین کار یک تکنیک زوج درمانی موثر است. چرا که گاهی یک موسیقی میتواند یک تجربه کاملاً شخصی و کاملاً معنادار باشد همین امر ممکن است به اشتراک گذاری آن با دیگران را دشوار کند. اگر با یک موسیقی  احساس اشتراک داشتید آن را برای همسرتان ارسال کنید. شاید احساسی مثل اشتراک گذاری یک چیز بسیار شخصی به شما دست دهد، اما میتواند بسیار کمک کننده باشد.

پس کمی وقت بگذارید و به موسیقی مورد علاقه خود فکر کنید و به آن گوش دهید. آهنگ هایی را پیدا کنید که با داستان زندگی شخصی شما مطابقت داشته باشد، شخصیت شما را به نمایش بگذارد یا برخی از عمیق ترین عقاید شما را بیان کند. این آهنگ ها را همراه با توضیحی در مورد نحوه ارتباط آهنگ با شما و دلیل انتخاب آن، با همسرتان به اشتراک بگذارید. این تمرین میتواند بینش شما و همسرتان نسبت به یکدیگر، نسبت به خود و روابط شما را بسیار بهبود بخشد.

تمرین گوش دادن

یک تمرین ساده اما قدرتمند دیگر که در مشاوره زوج درمانی مطرح میشود، تمرین گوش دادن است. همه ما باید شنونده های خوبی برای همسرمان باشیم و این مهارت را در خود ارتقا دهیم. برای این تمرین، یک تایمر تعیین کنید، حدودا برای سه تا پنج دقیقه، و بگذارید همسرتان صحبت کند. او میتواند در مورد هر آنچه در ذهنش است صحبت کند مثل کار، مدرسه، بچه ها، دوستان، خانواده، استرسها و… در حالی که همسرتان در حال صحبت است.

وظیفه شما تنها انجام یک کار است: گوش دادن. به همسرتان گوش دهید و همه چیز را به دقت درک کنید. وقتی تایمر خاموش شد، جایتان را عوض کنید و تمرین را دوباره امتحان کنید. بدین ترتیب بسیاری از مشکلات مطرح میشوند و میتوانید برای برطرف کردن آنها اقدام کنید.

زوج درمانی چیست ؟ | آیا زوج درمانی موثر است؟
روانشناس زوج درمانی

یک جلسه هفتگی برگزار کنید

اگر شما و همسرتان به شدت درگیر فعالیت ها، رویدادها و تعهدات فردی هستید، یکی از روش های روانشناسی زوج درمانی، برگزاری جلسات هفتگی است. این تمرین راهی عالی برای برقراری ارتباط خواهد بود. این تمرین فرصتی را برای شما و همسرتان فراهم میکند تا بدون حواس پرتی مثلا بدون تلفن همراه، تبلت یا لپ تاپ و… با هم تعامل داشته باشید. پس هفته ای یک بار یک برنامه زمانی تنظیم کنید تا درمورد رابطه زناشویی، هرگونه مشاجره یا شکایت ناتمام، یا هرگونه نیاز دیگری صحبت کنید.

میتوانید تمرین را با سوالات زوج درمانی شروع کنید، مانند: امروز نسبت به من چه احساسی داری؟ آیا در این هفته گذشته نقصی در من پیدا کردی یا خیر؟ پاسخ به این سوالات باید شما و همسرتان را به یک بحث سالم و پربار در مورد خود و روابطتان سوق دهد. اطمینان حاصل کنید که به طور مرتب این کار را انجام میدهید. همچنین نباید اجازه دهید مشکلات بیش از حد ادامه یابند یا اینکه حل نشده باقی بمانند.

تماس بدنی و نوازش

افزایش تماس بدنی با همسر یک تمرین ساده و سرگرم کننده است که اغلب توسط مشاور زوج درمانگر مطرح میشود. در حقیقت نوازش یک روش بسیار بهتر برای پایان دادن به یک روز پر استرس است.

وقتی ما همسر خود را در آغوش میگیریم، ترشح هورمونها روحیه ما را بهبود میبخشند، ارتباط ما را عمیق میکنند و حتی میتواند به خواب بهتر کمک کنند. این تمرین قرار است درست قبل از خواب انجام شود. همچنین میتوانید هنگام تماشای فیلم یا صبح اول وقت که هردو از خواب بیدار میشوید، همسرتان را در آغوش بکشید.

از بین بردن عوامل استرس زا

از بین بردن عوامل استرس زا یک حرکت کلیدی در بهبود رابطه شما است. در واقع  اکثر مواقع، هدف اصلی متخصص زوج درمانی همین است. لذا باید یادتان باشد که شریک زندگی شما شخصی است که می خواهید هر روز پس از یک روز خسته کننده و پر استرس نزد او برگردید و برای رفع استرس خود را در آغوشش رها کنید. با این حال، اگر هر دوی شما در روابط خود دچار استرس شده اید، باید آن را شناسایی کنید و از بین ببرید. مواردی مانند مشکلات مالی، از دست دادن شغل یا سلامتی شخصی ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. اما با هم میتوانید آن را حل کنید. بله، یافتن راه حل فرآیند آسانی نیست اما ارتباط و گفتگوی سالم، میتواند دیر یا زود به شما کمک کند.

سوالات متداول

  1. زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن یک زوج درمانگر با تجربه بالینی در کار با زوجین، به دو فرد درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک میکند تا تعارضات را حل کنند و میزان رضایت از رابطه را بهبود بخشند.

  1. موثرترین تکنیک های زوج درمانی کدامند؟

روایت درمانی، روانشناسی مثبت، تجزیه و تحلیل راه های ارتباطی و… ز موثرترین تکنیک هایی است که زوج درمانگران استفاده میکنند.

  1. بررسی ریشه ای مشکلات چگونه به زوج درمانی کمک میکند؟

تجارب ناخوشایند فرد در گذشته ممکن است یک نیاز برآورده نشده یا یک نگاه تحریف شده از واقعیت را ایجاد کند که منجر به یک رفتار ناکارآمد میشود. که شناسایی و برطرف کردن آنها میتواند به بهبود رابطه کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)