پیشگیری از خیانت توافقی

چرا یک زوج به فکر خیانت توافقی می افتند؟

خیانت ها به دو دسته تقسیم میشوند: خیانت های پنهان و خیانت های توافقی.

خیانت های پنهان آن دسته از خیانت ها هستند که شخص بدون خبر داشتن شریک زندگی اش به رابطه های خارج از ازدواج تن میدهد. اما امروز موضوع بحث ما نوع دیگری از خیانت است که شاید کمتر اسم آن را شنیده باشید. در این مقاله میخواهیم درباره خیانت توافقی صحبت بکنیم و اثر آن را بر روی زندگی مشترک بررسی کنیم.

خیانت توافقی چیست؟

خیانت توافقی یا ((consensual non-monogamy)) نوعی از خیانت است که در آن زن و شوهر با آگاهی یک دیگر رابطه با شخص سوم را تجربه میکنند. حد و مرز این نوع خیانت را خود زن و شوهر مشخص میکنند. رابطه سه نفره میتواند در حد یک پیام بازی ساده باشد و حتی میتواند تا برقراری رابطه جنسی نیز پیش برود. اما براستی چه چیزی باعث میشود که یک زوج با رضایت یکدیگر به رابطه با شخص دیگری تن دهند؟

خیانت به خودی خود در جامعه یک کار ناپسند است و وقتی که میشونیم کسی خیانت کرده است به شدت او را سرزنش میکنیم. زیرا از نظر ما او با این کارش از همسرش سوء استفاده کرده است. اما آیا درباره خیانت توافقی هم میتوانیم چنین چیزی بگوییم؟

همانطور که گفتیم خیانت توافقی با آگاهی کامل زوجین اتفاق می افتد. اما چه چیزی باعث میشود که یک زن یا مرد حاضر بشود همسرش را در کنار یک شخص دیگر ببیند؟ چطور میتواند اجازه دهد کسی که عاشقش است با شخص دیگری وارد رابطه شود؟

نبود عشق عامل اصلی خیانت توافقی
نبود عشق عامل اصلی خیانت توافقی

شاید از اول عشقی در کار نبود است

جواب دقیقا همینجا است. ممکن است دیگر عشقی در میان یک زوج وجود نداشته باشد. زوجی که به یکدیگر حسی ندارند خیلی راحت اجازه هرکاری را به هم میدهند. خیانت همسر برایشان هیچ اهمیتی ندارد و خیلی راحت اجازه این کار را میدهند. با اینکار آنها میخواهند راه را برای خودشان هموار کنند. یعنی به همسرشان اجازه خیانت میدهند تا بتوانند خودشان نیز خیانت کنند.

علاقه به داشتن روابط باز و خارج از ازدواج

داشتن روابط باز و خارج از ازدواج در جوامع غربی رواج بیشتری داشته و متداول تر است. براساس یک مطالعه که در سال 2017 انجام شد مشخص شد که حدود 20 درصد از زوج های آمریکایی خیانت توافقی را تجربه کرده اند. این خیانت میتوانست در هر سطحی باشد. خیانت کلامی، خیانت در فضای مجازی، خیانت در محل کار و یا حتی خیانت جنسی. آمار بالای خیانت توافقی و عادی نگاری آن از سوی فرهنگ های غربی میتواند بر روی یک زوج تاثیر بگذارد و آنها نیز تمایل داشته باشند برای تنوع و هیجان هم که شده این نوع رابطه را تجربه کنند.

زندگی مشترک شکست خورده

عاشق بودن در ابتدای زندگی نمیتواند تضمین کننده ادامه رابطه باشد. ممکن است این عشق کورکورانه باشد و یا در طول زندگی به علت مشکلات فراوان کمرنگ شده باشد. این مشکلات به حدی میتوانند بزرگ شوند که دیگر راهی جز طلاق باقی نمانده باشد. ولی بعضی از زن و شوهرها به دلایل مختلف حاضر به طلاق نیستند.

  • ترس از آبروریزی
  • حاضر نبودن زن یا مرد به طلاق
  • لج و لجبازی
  • فشارهای خانواده
  • نداشتن حامی از سوی زن
  • نداشتن توان مالی از سوی مرد برای طلاق
  • آینده فرزندان

همگی مواردی هستند که باعث میشود یک زوج نخواهند از یکدیگر طلاق بگیرند. ولی از طرفی هم نمیتوانند یکدیگر را تحمل کنند. بنابراین چاره کار را در خیانت توافقی می بینند.

شکست در زندگی مشترک و خیانت توافقی
شکست در زندگی مشترک و خیانت توافقی

خیانت توافقی، دری به سوی نابودی ازدواج

شاید مواردی که در قسمت قبل ذکر شد توجیه مناسبی برای ادامه ندادن رابطه با همسر خویش باشد اما مطمئنا دلیل قانع کننده ای برای تن دادن به خیانت توافقی نیست. وقتی که پای حرف زوج هایی که خیانت توافقی را تجربه کرده اند می نشینیم متوجه میشویم که این تجربه فقط در ابتدای کار جذاب است و رفته رفته رنگ و بوی خودش را از دست میدهد و یکی از دلایل اصلی دور شدن زوجین از یکدیگر میشود.

شما نمیتوانید هیچ وقت حس حسادت را در خود سرکوب کنید. وقتی که میبینید همسر شما با نفر سوم خوشحال است نمیتوانید این شرایط را تحمل کنید و به دنبال برهم زدن رابطه او هستید. تجربه به ما میگوید در اینجور مواقع زن و مرد دائما پیش پای یکدیگر سنگ اندازی میکنند تا اوقات فرد مقابل را تلخ کنند. خیانت عاطفی چیست؟ چه نشانه های دارد و از کجا شروع میشود؟ برای اطلاعات بیشتر مقاله خیانت عاطفی را مطالعه کنید.

خیانت توافقی درمان نیست
خیانت توافقی درمان نیست

اگر همسرم خواستار خیانت توافقی بود چطوری او را منصرف کنم؟

قدم اول: دلیل این خواسته را پیدا کنید

اگر همسر به خودش اجازه داده است که مبحث خیانت توافقی را جلوی شما مطرح کند بدانید که چیزی در رابطه تان او را آزار میدهد. این آزار به حدی رسیده است که او این خواسته نامتعارف را از شما دارد. بنابراین بهترین کار این است که با خود او دراین مورد صحبت کنید.

قدم دوم: ریشه مشکل را پیدا کنید

بعد از صحبت کردن با او باید بدانید که این مشکل از کجا نشات میگیرد. به طور کلی مشکل یا فردی است و یا چیزی در بین شما است

  • مشکلات فردی میتواند شامل اختلالات شخصیتی و یا تنوع طلبی باشد
  • مشکلات درون رابطه میتواند شامل جر و بحث دائم میان شما و همسرتان، نبودن عشق و علاقه در رابطه و یا یکنواخت شدن رابطه باشد.
ریشه مشکل را پیدا کنید
ریشه مشکل را پیدا کنید

قدم سوم: برای حل مشکل از مشاور کمک بگیرید

مسئله خیانت توافقی چیزی نیست که بخواهید سطحی با آن برخورد کنید. هر اقدام نابه جا شما میتواند پیامدهای خیانت توافقی را برای شما سنگین تر بکند. بنابراین بهترین کار این است که از یک مشاور کمک بگیرید. راهکارهایی که مشاوره خیانت پیش پای شما میگذارد کاملا براساس شخصیت شما و همسرتان و شرایط زندگی مشترکتان است. بنابراین بهترین پاسخ را از آن دریافت میکنید

نجات زندگی از بن بست خیانت توافقی

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. شما باید سعی کنید که هیچگاه در زندگی خود به حدی نرسید که بخواهید به خیانت توافقی فکر کنید. اصلا همین که  به فکر خیانت افتادید نشان میدهد که یک جای زندگی شما می لنگد. بنابراین باید به دنبال حل آن مشکل باشید. شکل گیری خیانت توافقی در زندگی میتواند پیامدهای بسیار بدی برجای بگذارد. اما اگر هم درگیر این اتفاق شدید باید در هر قسمت از رابطه که هستید فورا دست نگه دارید و دیگر ادامه ندهید. کمک گرفتن از یک مشاور بهترین کاری است که توصیه میشود.

طلاق، آخرین راهکار

مطمئنا طلاق میتواند پیامدهای بسیار سنگینی برای زندگی شما داشته باشد. اما مطمئن باشید که از خیانت توافقی بهتر است. گاهی اوقات پایه و اساس یک تصمیم اشتباه است و شما هرکاری که بکنید نمی توانید آن را درست کنید. ممکن است شما و همسرتان از همان ابتدا برای یکدیگر ساخته نشده باشید و هر چقدر هم دست و پا بزنید بیشتر درون گل فرو میروید. در این صورت راهی جز طلاق باقی نمی ماند ولی به یاد داشته باشید که طلاق گرفتن هم باید بر روی اصولی باشد و نمیتوان بی گدار به آب زد.

 

سوالات متداول

خیانت توافقی چیست؟

خیانت توافقی نوعی از خیانت است که با آگاهی زن و مرد شکل میگیرد. این نوع خیانت میتواند به صورت کلامی، عاطفی، مجازی و یا حتی جنسی باشد.

چرا خیانت توافقی شکل میگیرد؟

مهم ترین دلایل شکل گیری خیانت توافقی عبارتند از: نبودن عشق در میان زوجین، مشکلات زندگی، تنوع طلبی زن و مرد و …

آیا می توان از خیانت توافقی به عنوان یک درمان استفاده کرد؟

به هیچ عنوان. خیانت توافقی شاید در ابتدا جذاب به نظر برسد اما تجربه ثابت کرده است در ادامه میتواند عامل اصلی از هم پاشیدن زندگی باشد.

مشاوره خیانت فمیلیکو

مشاوره خیانت فمیلیکو در خصوص دلایل خیانت های توافقی نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)