حداقل شرایط برای ازدواج

13 شرط ازدواج که هر فردی نباید به آنها بی توجهی کند

یکی از مهم ترین تصمیماتی که تعیین کننده آینده شماست, انتخاب شریک زندگی مناسب با معیارهای خودتان است. به طوری که اگر این انتخاب نادرست باشد شما با تفکر پشیمان شدن از ازدواج روبرو خواهید بود. سعی کنید تا حدودی انتخابتان حداقل شرایط برای ازدواج را داشته باشد.

مطابق با تفکر قدیمی ازدواج را هندوانه ای دربسته می دانند که از داخل آن مطلع نیستیم. افراد قادر به پیش بینی آینده نیستند اما می توان با انتخاب مناسب از بسیاری پیشامد های احتمالی جلوگیری کرد. برخی تنها ملاک ازدواج را عشق و علاقه دوطرفه می دانند اما عشق به تنهایی کافی نیست و تا حدودی باید شرایط ازدواج مهیا باشد.

ازدواج امر مقدسی است نمی توان تصور کرد که اگر یکبارشکست خوردیم فرصت برای ترمیم آن باقی است. شرایط ازدواج خود و خواستگارانتان را بادقت بررسی کنید اگر به نقاط مشترکی دست پیدا کردید این انتخاب می تواند مناسب شما باشد.

حداقل شرایط برای ازدواج

تناسب اعتقادات و مذهب

تناسب مذهب و ازدواج
تناسب مذهب و ازدواج

یکی از مهم ترین شرایط ازدواج در ایران متناسب بودن اعتقادات و مذهب است. زیرا این تناسب نقش مهمی در استحکام روابط دارد. عدم تناسب مذهبی نه تنها بر زندگی زناشویی بلکه در تربیت فرزندان نیز تاثیرگذار است. زیرا هر شخص می خواهد فرزند خود را متناسب با مذهب خود پرورش دهد. از جمله پیامدهای عدم تناسب، شخصیت دوگانه در کودک و اوج گیری اختلافات زناشویی است.

تناسب اقتصادی و اجتماعی

تناسب فرهنگی یکی از شرط های ازدواج
تناسب فرهنگی یکی از شرایط ازدواج

یکی از شرایط ازدواج موفق هم سطح بودن قشر اجتماعی و اقتصادی خانواده ها است. یعنی پدر و مادر طرفین از لحاظ شغل  و درآمد، فرهنگ ها و آداب و رسوم، نوع پوشش ،محل سکونت و وسیله نقلیه هم سطح و یا نزدیک به هم باشند. البته این بدین معنا نیست که فاصله طبقاتی زیاد خوشبختی را سلب می کند.

تناسب در سطح تحصیلات

تناسب در سطح تحصیلات و آگاهی، یکی دیگر از شرایط ازدواج موفق محسوب می شود. بدین صورت که فاصله تحصیلی زیاد بین افراد موجب فاصله در نگرش آن ها می شود و این جرقه ای برای شروع بحث و مشاجره است. هم چنین فاصله تحصیلاتی زیاد زن و شوهر را از درک صحبت های یکدیگر عاجز می کند.

تناسب در سن

هر دهه طرز تفکر و زندگی متفاوتی را تجربه می کند. یکی از تاثیرگذارترین شرایط ازدواج، اختلاف سنی مناسب زوجین است. از جمله پیامد های فاصله سنی زیاد تفاوت در طرز نگرش، دیدگاه و تفکر طرفین است. از نظر روانشناسان برای داشتن یک ازدواج موفق و سرشار از درک و تفاهم بهتر است اختلاف سنی زوجین بیش تر از 10 سال نباشد.

اختلاف سنی و ازدواج
اختلاف سنی و ازدواج

نوع دیدگاه در رابطه با امور جنسی

یکی از مهم ترین علل استحکام و دوام پایه های یک رابطه داشتن دلبستگی جنسی است. از شرایط ازدواج در ایران نوع دید در رابطه با امور جنسی است. زیرا تا پیش از ازدواج افراد در پی سرکوب میل جنسی هستند. زوجینی که فاصله سنی کمی دارند بهتر می توانند نیازهای جنسی یکدیگر را برطرف کنند. زیرا اگر این رابطه قانع کننده نباشد طرفین احساس ناکامی و نارضایتی دارند.

تناسب عاطفی

از مهم ترین شرایط ازدواج برای یک دختر این است، فردی که قرار است در جایگاه همسر او قرار گیرد بتواند احساسات و عواطف او را به خوبی درک کند. لازمه یک ازدواج موفق درک طرفین از یکدیگر است. برای این که طرفین درک خوبی از هم داشته باشند لازم است که از لحاظ رشد فکری و عاطفی هم سطح هم باشند. افرادی که به بلوغ فکری و عاطفی رسیدند بهتر می توانند مسئولیت زندگی را به عهده بگیرند. اما در مقابل افرادی که به بلوغ فکری نرسیدند معمولا کمتر یکدیگر را درک می کنند و پذیرای مسئولیت زندگی نیستند.

سلامت جسمی و روانی

طبیعی است که دوست دارید با فردی ازدواج کنید که از لحاظ جسمی و روانی سالم باشد. قبل از ازدواج با تحقیقات کامل در رابطه با سلامت انتخابتان، زندگی و آینده تان را بیمه کنید. این یکی از شرایط ازدواج برای پسر و دختر است که آینده شان در گرو آن است. روانشناس و مشاوره ازدواج نقش به سزایی در شناخت شخصیت مقابلتان دارد. با انجام تست های شخصیتی متفاوت نیمه پنهان او را ببینید و با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

سلامت خانوادگی

از شرایط ازدواج برای یک دختر و پسر علاوه بر سلامت روانی خود، سلامت روانی خانواده نیز نقش دارد. معمولا خانواده هایی که روابط گرم و صمیمانه دارند آمار طلاق و اعتیاد و خشونت در آن ها پایین است. پس طبیعتا فرزندان این خانواده ها در محیط با آرامش و گرم پرورش یافتند و درگیری و مشکلات کمتری را تجربه کردند پس برای ازدواج مناسب تر هستند.

سطح درآمد

سطح درآمد و استقلال مالی یکی از شرایط مالی ازدواج برای پسر محسوب میشود. پیش از ازدواج نحوه خرج و مخارج و مقدار درآمدتان را تعیین کنید تا بعد از ازدواج به مشکل نخورید. یکی از مشکلات جوامع امروز بی توجهی به فاصله طبقاتی و متفاوت بودن سطح توقعات است، از اثرات آن افزایش آمار طلاق را خواهیم داشت.

تعیین محل زندگی

مهیا بودن محل زندگی، از حداقل شرایط برای ازدواج به شمار می آید. پیش از ازدواج درباره مکان زندگی با همسرتان به توافق برسید. مکان منتخب باید مورد قبول هر دو طرف واقع شود تا پیشاپیش از هرگونه اختلافات جدی جلوگیری شود.

پنهان کاری نکنید!

صداقت یکی از مهم ترین شرایط ازدواج برای پسر و دختر به شمار می رود. در مواردی مشاهده شده افرادی هستند که ازدواج سابق خود را از طرف مقابل پنهان می کنند، اما بسیار نادرست است و حق همسرتان است که از این موضوع مطلع شود چرا که سالیان طولانی می خواهید با یکدیگر زندگی کنید اگر از همین ابتدا پایه های زندگی به سبب بی اعتمادی سست شود موجب سلب آرامش می شود.

پذیرش خانواده طرف مقابل

گاهی ممکن است در طی تحقیقات متوجه شوید خانواده طرف مقابلتان مشکلاتی از قبیل اعتیاد طلاق و… دارند. پیش از رسیدن به این تفکر که تنها خود فرد مهم است نه خانواده اش حتما با مشاور ازدواج صحبت کنید و مسائل را مطرح کنید تا بتوانید شخصیت مقابلتان را به خوبی بشناسید. چرا که امکان دارد تحت تاثیر مشکلات خانوادگی دارای شخصیت نامتعادل باشد.

گذشت و فداکاری

خصوصیات اخلاقی و رفتاری افراد شبیه هم نیست و هرکس شخصیت متفاوتی دارد. حتی دوقلوها هم خصوصیات و صفات متفاوتی دارند. هر چقدر هم که تفاهم و تناسب داشته باشید بازهم جزئیاتی وجود دارد که در آن مشابه هم نیستید. برای خوشبختی نیاز به فداکاری و گذشت دارید. به عنوان مثال اگر شرایط مالی ازدواج شخصی متوسط باشد نیاز نیست سخت گیری کنید می توان درکنار یکدیگر و با کمک هم زندگی را ساخت.

 شرایط لازم برای ازدواج
شرایط لازم برای ازدواج

شرایط متفاوت ازدواج را چگونه حل کنیم؟

شرایط ازدواج دو گونه اند یا با مذاکره حل میشوند مانند اختلاف طبقاتی، اختلاف سنی، سطح درآمد و… یا قابل حل با مذاکره نیستند. مانند سلامت جسمی و روانی فرد چرا که اغلب افرادی که سلامت روانی ندارند رفتارهای خود را عادی تصور می کنند که با مراجعه به مشاوره و شناسایی این افراد می توان از مشکلات احتمالی جلوگیری کرد.

به طور کل هر چه بیشتر زندگی را سخت بگیرید آرامش کمتری را تجربه می کنید. مطالعات نشان داده که برخی افراد توانایی این را دارند که با حداقل شرایط ازدواج زندگی آرام و به دور از تنش را در کنار هم بسازند.

سخن آخر

تنها زمانی شرایط ازدواج تکمیل می شود که به خدا توکل کنید. شما همه شرایط را در نظر می گیرید و سعی می کنید بهترین تصمیم را برای انتخاب شریک زندگیتان بگیرید و با توکل بر خدا قدم در راه زندگی مشترک می گذارید.

سوالات متداول

آیا تناسب ها به تنهایی میتواند شرایط ازدواج باشند؟

بله, وقتی دو نفر با هم تناسب دارند خود به خود تفاهم هم به وجود می آید و می توانند به میل هم خودشان را وفق دهند. درواقع تفاهم و توافق در تناسب نهفته است.

چگونه از سلامت روانی طرف مقابلمان مطمئن شویم؟

به تنهایی نمی توانید شخصیت یک فرد را بشناسید چرا که هم نیاز به زمان دارید تا افراد خود واقعیشان را نشان دهند، هم افرادی که سلامت روان آن ها مشکل دارد خود را فردی سالم می پندارند. با مراجعه به روانشناس و انجام تست های شخصیتی می توان تا حدودی با بعد پنهان هم آشنا شوید.

اگر تنها شرایط مالی ازدواج فرد مهیا باشد، آیا می تواند گزینه ی خوبی برای ازدواج باشد؟

خیر، ثروت تنها یکی از شرایط ازدواج به شمار می رود. باید به شروط دیگر نیز توجه کرد چرا که شرایط کامل کننده هم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)