راه های داشتن فرزند حرف گوش کن

10 نکته مهم اگر فرزندتان حرف گوش کن نیست!؟؟

همه والدین دوست دارند فرزندان حرف شنو داشته باشند تا در تربیت فرزند، با مشکلات کم تری رو به رو شوند. محیط تربیتی نادرست، سبک های نامناسب فرزند پروری و خلق و خوی دشوار کودک از مهم ترین دلایلی است که کودک حرف گوش کن نمی­باشد. البته والدین باید بدانند امروزه داشتن بچه حرف گوش کن انتظاری نابجاست و اصرار به این شیوه تربیتی صدمات جدی به روابط بین کودک و والدین در آینده وارد می­کند. چراکه خاطرات کودکی بخش مهمی از زندگی هر شخص است.

یکی از دلایل عدم مسئولیت پذیری فرزند و عدم اعتماد به نفس او، تربیت نادرست والدین است. معمولا افرادی که دوران کودکی نامناسبی را تجربه کرده­ اند با انواع مشکلات شخصیتی و روانی در آینده مواجه می شوند. تربیت کودک مودب و حرف گوش کن کار راحتی نیست. مخصوصا در دنیای امروز که کودکان تحت تاثیر دنیای مجازی قرار گرفته اند.

چه کار کنم فرزندم حرف گوش کنه

داشتن سبک فرزند پروری قاطع

برای این که بچه حرف گوش کنی داشته باشید، در گام اول باید تغییراتی در سبک تربیتی خود ایجاد کنید. اگر شما در شیوه تربیتی خود بیش از حد سخت گیری یا سهل انگاری کنید، بچه شما بچه حرف گوش نکنی خواهد شد. یکی از مهم ترین توانایی های والدین، رعایت اعتدال برای تربیت فرزندانشان است. به جای سخت گیری یا آسان گرفتن به فرزند تلاش کنید قاطعانه رفتار کنید. رفتار قاطعانه به این معنا است که شما در عین حال که رابطه عاطفی مناسبی با فرزندتان دارید، انتظارات و خواسته هایتان به طور معقولانه و با برخورد مناسب مطرح می­کنید. و از فرزند خود بخواهید که به آن ها احترام بگذارد و رعایت کند.

زمان مناسب برای پاداش دادن به کودک 

پاداش فرزند حرف گوش کن
پاداش فرزند حرف گوش کن

ممکن است کودک شما به هر دلیلی لجبازی کند و به یک بچه حرف گوش نکن تبدیل شود. در این زمان کودک سعی می­کند با گریه و زاری و یا داد و فریاد به خواسته های خود برسد تا شما تسلیم او شوید و هر چیزی را که می­خواهد در اختیارش قرار دهید. باید بدانید که این نوع رفتار نافرمانی های فرزندتان را بیشتر می­کند.

بنابراین زمان برآورده کردن خواسته های کودک و پاداش دادن به او بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال فرزندتان اسباب بازی می خواهد اما شما فعلا قصد خرید آن را ندارید، نباید در برابر رفتارهای ناسازگارانه و اصرارهای او تسلیم شوید. درعوض برای حرف شنوی فرزند به او بگویید که این اسباب بازی در قبال رفتارهای صحیح به او داده می­شود.

یافتن علت حرف گوش نکردن فرزندتان 

هنگامی که در حرف شنوی فرزند  خود با مشکلاتی رو به رو می­شوید ممکن است درمانده و بسیار عصبانی شوید. در این حالت نمی توانید درست تصمیم بگیرید. اگر بچه حرف گوش نکن دارید برای تغییر او باید ریشه این رفتار را پیدا کنید. گاه ممکن است این گوش نکردن ها نشانه ای از وجود مشکلات روحی فرزندتان باشد. معمولا کودکان اضطراب و استرس خود را در قالب های دیگری از جمله نافرمانی نسبت به رفتار والدین بروز می­دهند. در این حالت اگر والدین واکنش های تندی نشان دهند، اضطراب فرزند تشدید پیدا کرده و در نتیجه نافرمانی ها بیشتر می­شود. هم چنین شما می­توانید برای اصلاح رفتارهای کودک  خود به مشاوره کودک مراجعه کنید.

برای حرف زدن با کودک، همسطح او قرار بگیرید

برای تربیت یک فرزند با ادب هنگام صحبت هم قد او شوید. همه پدر و مادرها به زودی میفهمند که ایستاده حرف زدن به طوری که از بالا به او نگاه کنید یا از اتاق دیگر شروع به حرف زدن یا داد زدن بکنید، اثر نامناسبی بر کودک می گذارد. برای داشتن فرزندان حرف شنو، جلو کودک بنشینید یا او را در آغوش بگیرید و مستقیما به چشمان او نگاه کنید تا توجه او را به خود جلب کنید. مثلا هنگام خواب کنار تخت او بنشینید و بیشتر با هم صحبت کنید تا این گونه کودک بیشتر به حرف شما توجه ­کند.

واضح و روشن صحبت کنید

حرف صادقانه و فرزند حرف گوش کن
صحبت صادقانه و فرزند حرف گوش کن

حرف خود را ساده، واضح، کوتاه و با اقتدار بیان کنید. برای تقویت حرف شنوی فرزند، صحبت کردن درباره یک موضوع را بیش از حد کش ندهید. وقتی از تعداد کلمات زیادی استفاده می­کنید کودک به راحتی نمی­تواند مفهوم حرف های شما را متوجه شود در این صورت از فرمان شما سرپیچی می­کند. مثلا به جای گفتن چندین جمله بلند بالا در مورد سردی هوا و سرماخوردگی با یک جمله صریح و واضح« ژاکتت را بپوش» منظور خود را بیان کنید. هم چنین از بیان جملات خود به صورت سوالی بپرهیزید زیرا در این حالت راه ناسازگاری فرزندتان را فراهم می­کنید.

بر سر حرفتان بمانید

اگر دقیقا آن چه را که گفته اید اجرا کنید، بچه حرف گوش کن خواهید داشت. البته باید از تهدید یا قولی که نتوانید آن را اجرا کنید بپرهیزید. به عنوان مثال اگر به کودک خود بگویید هنگام شام حتما باید شیر بخورد اما حرفتان را عوض کنید و چند دقیقه بعد به جای شیر به او پیشنهاد آبمیوه بدهید آن وقت دیگر توقع کودک حرف گوش کن نداشته باشید. اگر تنبیه ای در قبال کار ناپسند او در نظر گرفتید حتما آن را انجام دهید. البته زمانی کودک حرف گوش کن می­شود که پدر و مادر رفتار یکدیگر را حمایت و تایید کنند و از تخریب یکدیگر بپرهیزند.

تشویق و ایجاد انگیزه

تشویق فرزندان برای حرف گوش کن شدن
تشویق فرزندان برای حرف گوش کن شدن

اکثر کودکان، خوش اخلاقی و بامزگی والدین را به داد و بیداد کردن یا دستور دادن آن ها ترجیح می­دهند. مثلا برای آموزش نظم به کودک می­توانید بسیاری از کارهایی که باید به طور منظم انجام دهد را در قالب شعرهای کودکانه بیان کنید و پس از انجام کارهایش با گفتن« تو فرزند باادب من هستی» او را تشویق کنید. نشان دادن مهربانی و بامزگی در نوع حرف زدن سبب میشود که کودک بخواهد به حرف های شما توجه بیشتری داشته باشد. زیرا می­فهمد شما او را بسیار دوست دارید و فکر می­کند که بچه ای خاص است.

الگوسازی رفتار خوب

الگو بودن و داشتن فرزند حرف گوش کن
الگو بودن و داشتن فرزند حرف گوش کن

کودکان وقتی ببینند شما به حرف های آنان با دقت گوش می­دهید و توجه می­کنید، آن ها نیز حرف شنوی را بهتر یاد می­گیرند. والدین سعی کنند همان احترامی را که نسبت به صحبت های بزرگترها می گذارند برای کودکان نیز اجرا کنند. اگر زمانی که کودکتان با شما حرف می­زند به چشم هایش نگاه کنید و مودبانه پاسخش را بدهید بدون این که صحبت هایش را قطع کنید، فرزند شما بچه حرف گوش کنی خواهد شد.

از صحبت با صدای بلند بپرهیزید

بسیاری از پدر و مادرها وقتی می­بینند کودک به حرف آن ها گوش نمی­کند با داد و فریاد خواسته ها و انتظارات خود را بیان می­کنند. با این کار بچه ها بیشتر لجبازی می­کنند در نتیجه فایده ای نخواهد داشت. پس بهتر است واکنش ها با لحنی آرام و مهربانانه بیان شود تا کودک حرف گوش کن شود. وقتی والدین با تن صدای آرام و ملایم با کودک حرف می­زنند، کودک تمایل بیشتری برای گوش کردن نشان می­دهد.

تقویت وابستگی مادر و فرزند

والدین به خصوص مادر باید رابطه نزدیکی با فرزند خود داشته باشند و این نزدیکی را تقویت کنند به طوری که شما تنها یک پدر و مادر محسوب نشوید. بلکه یک دوست خوب برای فرزندتان به حساب بیایید. لازم است رابطه مادر و فرزندی بسیار صمیمی باشد به شکلی که آن ها یک واحد را تشکیل دهند و به جای این که دو نفر مستقل باشند، پیشنهادها و تصمیماتشان را با هم به اشتراک بگذارند.

سخن آخر

برای این که فرزند حرف گوش کن داشته باشید حتما لازم نیست از روش های تنبیه و اذیت کردن بچه ها استفاده کنید. علم روانشناسی به والدین کمک می­کند تا با استفاده از راهکارهای متفاوت در تربیت کودکان خود به بهترین شکل عمل کنند. هم چنین این علم برای تربیت کودک تک والد نیز شیوه های مختلفی را پیشنهاد می­دهد. والدین با شرکت در کارگاه های فرزند پروری و مشاوره روانشناسی می­توانند، فرزندان حرف شنو تربیت کنند.

به طور کلی برای داشتن کودک حرف گوش کن باید مهارت های ارتباط برقرار کردن و شنونده خوب بودن را از همان سال های اولیه به کودک خود آموزش دهید. چراکه جایگزین کردن عادت های خوب به جای عادت های بد زمان بیشتری طول می­کشد.

سوالات متداول

سبک های متفاوت فرزند پروری چه تاثیری بر فرمان برداری کودک دارد؟

سخت گیری بیش از حد یا سهل گیری افراطی والدین، کودک را بد عادت می­کند و معمولا فرزندان حرف شنو نخواهید داشت. رعایت اعتدال رفتاری و قاطع بودن سبب حرف شنوی فرزند می­شود.

چکار کنیم فرزندمان حرف گوش کن شود؟

در گام اول رفتارهای فرزندتان را ریشه یابی کنید سپس با کمک های مشاوره و استفاده از رفتارهای صحیح  با او صحبت کنید.

لحن کودکانه چه تاثیر در فرزند پروری دارد؟

برای داشتن کودک حرف گوش کن، در بسیاری از موارد سعی کنید با بامزگی و لحن کودکانه حرف ها و خواسته های خود رابیان کنید در این صورت بچه ها تمایل بیشتری برای گوش کردن به حرف های شما نشان می­دهند.

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)