خصوصیات بچه های باهوش

10 خصوصیت اصلی بچه های باهوش

هنگامیکه مادر آیزاک نیوتون فرزندش را به امید ادامه دهنده شغل پدری اش، یعنی کشاورزی از مدرسه بیرون آورد، احتمالا نمی‌دانست که نیوتون جز یک درصد از جمعیت جهان است که ضریب هوشی بالاتر از 136 دارد. مادر نیوتون هرگز فکر نمی‌کرد که کودک باهوش او، روزی به عنوان یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ به جهان معرفی شود. البته همه والدین فکر می‌کنند فرزند باهوش و منحصربه فردی دارند که می‌توان گفت فکر درستی است! اما همانطور که می‌دانید برخی از کودکان از ضریب هوشی بسیار بالایی برخوردارند. اگر شما کنجکاو هستید که میزان هوش فرزندتان را بسنجید، حتما به چک لیست تهیه شده در این مطلب نگاهی بیندازید. ما در این مقاله به خصوصیات کودک باهوش می‌پردازیم.

خصوصیات کودکان باهوش

دامنه لغات پیشرفته

دامنه لغات پیشرفته در بچه های باهوش
دامنه لغات پیشرفته در بچه های باهوش

زود به حرف آمدن کودک به تنهایی نمی‌تواند از خصوصیات بچه های باهوش باشد. اما اگر کودک شما خیلی سریع بتواند از لغات و جملات پیشرفته تری استفاده کند، احتمالا او یک کودک باهوش است. به طور مثال اگر فرزند شما بگوید” من گل را دوست دارم” یک جمله عادی محسوب می‌شود که هر کودکی می‌گوید. اما یک فرزند نابغه این گونه صحبت می‌کند ” من گل های قرمز رنگ و خوشبو حیاط خانه مان را دوست دارم”. در واقع این جمله نشان دهنده درک بهتر کودک از شرایط موجود نسبت به همسن و سال های خود است. بنابراین به جملات و صحبت های کودکتان با دقت گوش دهید تا متوجه شوید که او تا چه میزان می‌تواند شرایط اطراف خود را درک کند.

فهم موضاعات و مفاهیم پیچیده

یکی دیگر از خصوصیات کودکان باهوش، درک موضوعات و مفاهیم پیچیده است. اگر کودک شما می‌تواند اتفاق های اطراف خود را درک کرده و یک دلیل برای آن ها پیدا کند، می‌توان گفت او یک کودک باهوش است. این کودکان مشکلات را متوجه می‌شوند و به دنبال راهکار برای برطرف کردن موضوعات هستند. خیال پردازی کودک، یکی از نشانه های کودکان باهوش است که به کمک قوه تخیل خود و انتزاعی فکر کردن به دنبال راه حل هستند.

توجه زیاد به جزئیات

یک کودک باهوش به جزئیات اطراف خود توجه زیادی می‌کند. معمولا یک فرزند نابغه بزرگتر، علاقه زیادی به دانستن اطلاعات و نحوه کار با ابزارهای مختلف نشان می‌دهد و دائما در مورد قسمت های مختلف یک وسیله سوال می پرسد. همین طور یک کودک نابغه که سن کمتری دارد، تمام اسباب بازی هایش را سر جای خودش می‌گذارد و اگر چیزی در مکان مخصوص به خود نباشد، سریعا متوجه شده و واکنش نشان می‌دهند.

حافظه قوی

حافظه قوی در بچه های باهوش
حافظه قوی در بچه های باهوش

یک گوش در و یگ گوش دروازه ” معمولا برای بیشتر بچه ها به خاطر ویژگی بازیگوشی که دارند، صدق می‌کند. اما یک کودک باهوش این چنین نیست. آنها به خوبی اطلاعات و جزئیات محیط و اتفاقات را به خاطر می‌سپارند و می‌توانند آن ها را بازگو کنند. به طور مثال اگر با فرزند خود به بازدید از یک موزه فضایی رفته اید و چند روز بعد او یک نقاشی راکت را که دقیقا در موزه دیده است، نقاشی می‌کشد، نشان دهنده این است که او یک کودک نابغه است. این کودکان قادر به حفظ گستره زیادی از اطلاعات در مورد پیرامون خود هستند.

کنجکاوی در مورد اطراف

کنجکاوی یکی از خصوصیات بچه های باهوش است. آن ها دوست دارند در مورد محیط اطراف و جهان پیرامون خود اطلاعات دقیقی به دست آورند. کودکان باهوش دائما سوال می‌پرسند و همین پرسش های مکرر کودکان باعث پرورش خلاقیت در کودک، می‌شود. کنجکاوی به اندازه  ” هوش ” اهمیت دارد. تمایل ذاتی کودکان باهوش به یادگیری بیشتر، مسیر موفقیت را برایشان هموارتر می‌کند. در واقع، ما در اینجا در مورد “ ذهن پرسشگرانه ” صحبت می‌کنیم. این کودکان از هر فرصتی برای یادگیری استفاده می‌کنند و این یک ویژگی منحصر به فرد در بچه های باهوش است.

ارتباط گرفتن با افراد بزرگتر

یک کودک باهوش تمایل زیادی به ارتباط گرفتن و صحبت کردن با افراد بزرگتر از خود دارد. این کودکان به دلیل قدرت درک و فهم بالا می‌توانند به راحتی شرایط اطراف خود را درک کرده و در مورد آن ها صحبت کنند. در واقع می‌توان به این بچه ها لقب ” بزرگسالان کودک ” داد. به طور مثال اگر در یک جشن تولد هستید و کودک شما به جای بازی کردن با سایر همسن و سال های خود با بزرگترهای مجلس غرق در صحبت است، یعنی او یکی از نشانه های کودک باهوش را دارد.

مهارت های رهبری

مهارت رهبری در بچه های باهوش
مهارت رهبری در بچه های باهوش

بچه های باهوش به دلیل استعداد ذاتی و به دست آوردن مهارت ها و اطلاعات، تمایل به رهبری دارند. این کودکان به راحتی یگ گروه را اداره می‌کنند و برای حل مشکلات راه حل دارند. رهبری، تمایل ذاتی کودک باهوش است چرا که او به توانایی های خود اعتماد داشته و نسبت به هدایت دیگران احساس خوبی دارند. در آینده این فرزندان خواهان عضویت در گروه، انجمن ها و تشکلات هستند.

تمایل به خواندن

تمایل به خواندن در بچه های باهوش
تمایل به خواندن در بچه های باهوش

جوزف ادیسون در یک مقاله انگلیسی جمله جالبی را در مورد توانایی مهارت خواندن در کودکان نوشته است. ” خواندن برای ذهن مانند ورزش برای بدن است “.

معمولا کودک باهوش قبل از چهارسالگی شروع به خواندن می‌کند. آن ها به دلیل کنجکاوی و استعداد بالایی که دارند خیلی سریع با حروف آشنا شده و شروع به خواندن متن های ساده می‌کنند. البته خواندن مراحل مختلفی دارد. در ابتدا باید حروف ها را درک کنند و سپس شروع به خواندن عبارات ساده کنند. اما بعد از شروع، این بچه های باهوش هستند که خیلی سریع به این کار علاقه نشان داده و جذب خواندن می‌شوند. همچنین شما می‌توانید با قصه گویی برای کودک، مهارت شنوایی آنان را نیز تقویت کنید.

مهارت موسیقی

تحقیقات و بررسی ها نشان می‌دهد میان موسیقی و هوش رابطه مستقیمی وجود دارد. تمامی محققان بر این باورند که موسیقی قدرت رهبری، تمرکز، خلاقیت و اعتماد به نفس را در کودک باهوش پرورش می‌دهد. به همین دلیل، به شما توصیه می‌کنیم از همان کودکی فرزند خود را در معرض موسیقی قرار دهید، حتی اگر استعداد ویژه ای در موسیقی ندارند.

پشتکار و اراده زیاد

یکی دیگر از خصوصیات کودکان باهوش، پشتکار و اراده است. کودکان نابغه تا کاری را تمام نکرده اند به سراغ کار دیگری نمی‌روند. آن ها دائما ذهنشان درگیر حل مسائل است و هیچ چیز دیگری مانند تلوییزیون و بازی های کامپیوتری نمی‌تواند آن ها را از این کار منع کند. این کودکان در انجام هرکاری که به آن ها سپرده می‌شود، موفق هستند و در صورت شکست خیلی سریع راه دیگری را امتحان می‌کنند.

سخن آخر

همانطور که گفتیم در جهان تنها یک درصد از جمعیت جهان دارای ضریب هوشی بالاتر از 136 است. کودک باهوش به محض تولد و در همان نوزادی بسیاری از نشانه های نبوغ را در خود نشان می‌دهد. اگر فکر می‌کنید ویژگی های بیان شده در این مقاله در فرزند شما هویداست، حتما به یک مشاوره کودک مراجعه کنید و با او در میان بگذارید. قطعا پیگیری استعداد و توانایی های فرزندتان یک آینده درخشان برای او به ارمغان می‌آورد. از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید، متشکریم.

سوالات متداول

از کجا بفهمم بچم باهوشه؟

معمولا بچه های باهوش یک سری ویژگی های مشترکی دارند که نشان دهنده نبوغ در آن هاست. ما در این مقاله در مورد 10 نشانه کودکان باهوش صحبت کرده ایم.

علائم کودکان کم هوش چیست؟

نشانه هایی مانند ضریب هوشی پایین تر از حد متوسط جامعه، مشکل در رفتارهای سازشی، مشکلات گفتاری و …، می‌تواند نشانه هایی از کودک کم هوش باشد.

تست هوش کودک یعنی چه؟

ما برای تست هوش مجموعه ای از کتاب ها و بازی های فکری در اختیار داریم که می‌توانیم به کمک آن ها میزان هوش فرزندمان را بسنجیم.

مشاوره کودک فمیلیکو

در مرکز روانشناسی کودک فمیلیکو در خصوص خصوصیات کودکان باهوش، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)