تغییر رفتار همسر بعد از ازدواج

دلایل تغییر رفتار بعد از ازدواج | چه تغییراتی را باید جدی بگیریم؟

چرا رفتار برخی زوج ها بعد از ازدواج عوض میشود؟
تغییر رفتار همسر بعد از ازدواج یکی از چالش های امروزی زوج های جوان است. خیلی از زوجین پس از ازدواج رابطه خود را با دوران نامزدی خود مقایسه می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند که همسرشان نسبت به آنها بی تفاوت و یا بی علاقه شده است. اما شما باید بدانید تغییر رفتار همسر بعد از ازدواج امری طبیعی است. چراکه وقتی ازدواج می‌کنید از جزء جزء زندگی یکدیگر باخبرید در حالیکه این آگاهی در دوران نامزدی وجود ندارد.

علاوه بر این، در دوران نامزدی معمولا طرفین تصویر خوبی از خود به نمایش می‌گذارند اما بعد از ازدواج زوجین محافظه کاری ها را کنار گذاشته و خود واقعی شان را نشان می‌دهند. بنابراین، تغییر رفتار بعد از ازدواج به این معناست که ما وارد مرحله جدیدی از رابطه و زندگی مشترک شده ایم و شما برای مواجه با تغییرات همسر و برخورد سازگارانه با رفتارهای او نیاز به کسب آگاهی در این زمینه دارید. ما دراین مقاله به جوانب مختلف این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید. برای چه دلایلی اصلا ازدواج نکنید! این مقاله را حتما مطالعه کنید: 8 دلیل منطقی برای ازدواج کردن

دلایل تغییر رفتار همسرتان بعد از ازدواج 

1. امکان دارد همسرتان قبل از ازدواج نقش بازی می کرده است:

ممکن است یکی از علت های تغییر رفتار بعد از ازدواج این باشد که همسر شما در دوران نامزدی برای شما نقش بازی می‌کرده و خود واقعی اش را به شما نشان نداده است. انگیزه‌ این رفتار می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مثلا علاقه و عشقی آتشین به شما که برای رسیدن به آن حاضر شده است که برای مدتی در مقابل شما نقش بازی کند تا محبوب شما قرار گیرد. پس از رسیدن و وصال، آن آتش عشق خاموش شده و کم کم شخصیت واقعی خودش را بروز می‌دهد.

2. بعضی از تغییرات نشان دهنده آمادگی برای ورود به مرحله جدید زندگی‌ است:

در بعضی مواقع، تغییر رفتار پس از ازدواج به معنای پختگی و آمادگی فرد برای ورود به مرحله ای مهم تر و جدی تر در زندگی است. پس این را در نظر بگیرید که همسر شما تغییر نکرده است بلکه این شرایط هستند که باعث تغییر رفتار در همسر شما شده است. به این مورد توجه کنید که گاهی اوقات، شور و اشتیاق زیاد در رابطه مانع از تکامل زوجین در زندگی مشترک می‌شود و در بسیاری از موارد تغییر رفتار بعد از ازدواج، برای رشد شما الزامی و مفید است. بنابراین، باید این تغییرات را بپذیرید و در صورت لازم شما هم تغییراتی در راستای رشد زندگی مشترکتان در خود ایجاد کنید.

تغییر رفتار پس از ازدواج (علل اصلی + راه حل)
تغییر رفتار همسر بعد از ازدواج

نکات مهم در رویارویی با تغییرات همسر بعد از ازدواج

الف) تغییراتی که به شما آسیب نمی زنند:

این دسته از تغییرات شامل مواردی می‌شود که نشان می‌دهد همسر شما ازدواج را موضوعی جدی تلقی کرده و سعی در پخته شدن دارد. در ادامه به چند توصیه مهم درباره این تغییرات می‌پردازیم.

تاثیرات این تغییرات را در زندگی خود بررسی کنید:

اول از همه بررسی کنید تغییر شخصیت بعد از ازدواج همسرتان باعث چه تغییراتی در زندگی شما شده است. آیا این تغییر رفتار باعث پیشرفت و رشد و تکامل شما شده و یا سبب ایجاد تنش و ناراحتی در زندگی شما شده است.

منطقی نیست که اینطور فکر کنید که هر رفتاری که شما دوست دارید را همسرتان انجام دهد چرا که خداوند انسان ها را متفاوت از یکدیگر خلق کرده است و همین تفاوت ها در حد معقول باعث پیشرفت در زندگی شما می‌شود. بنابراین، اولین قدم در برخورد با تغییر همسر بعد از ازدواج، بررسی نتایج تغییرات رفتاری او در زندگی است.

همسرتان را بابت این تغییرات مثبت تحسین کنید:

اگر متوجه نتایج مثبت تغییرات رفتار همسرتان بعد از ازدواج شدید، از او بابت تلاش هایش برای داشتن زندگی موفق و شادتر تشکر کنید. در علم روانشناسی ثابت شده است که انسان ها نسبت به انجام کاری که به خاطر آن تشویق می‌شوند، بیشتر رغبت دارند. مثلا اگر همسرتان پس از ازدواج صبورتر، آرام تر و پرتلاش تر شده است، او را تحسین و تشویق کنید. مشکلات و جذابیت های ازدواج با دختر بزرگتر از خود را فراموش نکنید! این مقاله را مطالعه کنید: ازدواج با دختر بزرگتر از خود

امید به تغییر دادن همسر بعد از ازدواج
تغییر همسر بعد از ازدواج امکان پذیر است ؟

شما هم در این تغییرات او را همراهی کنید:

اگر تغییر شخصیت بعد از ازدواج همسرتان در زندگی شما تاثیر مثبت می گذارد، شما هم او را در تغییر رفتارهایش همراهی کنید. به او کمک کنید تا عادت های جدید مثبت را در خودش ایجاد و تقویت کند. همانطور که پیش تر گفتیم اگر لازم است شما هم تغییراتی مثبت در خود ایجاد نمایید. مثلا بپذیرید که همسر شما بعد از ازدواج خیلی جدی تر به آینده نگاه میکند و برای آن تلاش میکند و شما هم وظیفه دارید او را در این مسیر همراهی کنید.

ب)تغییراتی که به رابطه شما آسیب میزند:

این دسته از تغییرات ناشی از پنهان کردن شخصیت همسرتان توسط خود او و یا انتخاب کورکورانه شما بوده است. شما به دلیل عشق قبل از ازدواج متوجه این موضوع نشده بودید. ما در اینجا به چهار قدم برای برخورد با تغییر رفتار پس از ازدواج اشاره می کنیم.

قدم اول: با او درباره این موضوع صحبت کنید:

برای برخورد صحیح با تغییر همسر بعد از ازدواج، در مورد این موضوع با او صحبت کنید اما مراقب باشید او را نصیحت نکنید. چرا که هیچ کس نصیحت را دوست ندارد و رفتارهایش را با  نصیحت دیگران تغییر نمی‌دهد و احساس می‌کند مورد قضاوت و پیش داوری قرار گرفته و دیگران به او دستور می‌دهند. بنابراین، اول از همه کاملا دوستانه در مورد رفتارهایش صحبت کنید. دلایل تغییر رفتارش را بپرسید و دلایلی که گفته است را با زبانی دیگر به او بگویید تا محرک های عمیق در تغییر رفتار او باشند.

با این راه و روش تغییر همسر بعد از ازدواج غیرممکن نیست
تغییر دادن همسر بعد از ازدواج امکان پذیر است؟

قدم دوم: ناراحتی خود را در مورد این موضوع بیان کنید:

اگر فکر می‌کنید که رفتار همسرتان بعد از ازدواج تغییر کرده است و به فکر حفظ رابطه خود هستید، یکی از مهم ترین راه حل ها برای تغییر رفتار همسر بعد از ازدواج، صحبت و گفتگو در یک فضای صمیمانه و با شرط حفظ شخصیت و احترام فرد مقابل است. در مورد رفتارهایی که باعث رنجش و ناراحتی شما می‌شود، صحبت کنید و رفتارهای قبل ازدواجش را به یادش بیاورید. دلایل ناراحتی خود را از تغییر رفتارهایش بدون غر زدن و سرزنش کردن بیان کنید و از او بخواهید خودش را تغییر دهد.

قدم سوم: از اطرافیان به خصوص خانواده اش درباره این موضوع کمک بگیرید:

از دوستان و اطرافیان همسرتان به خصوص خانواده اش برای تغییر رفتار قبل و بعد از ازدواج همسرتان کمک بگیرید. اگر راه های مختلفی را امتحان کرده اید و جواب نگرفته اید، خانواده همسرتان را در جریان رفتارهای او قرار دهید. از آنها بخواهید که به شما کمک کنند. در بسیاری از موارد دخالت خانواده ها در برخی از مشکلات زناشویی راهگشاست.

 

قدم چهارم: به یک مشاوره مراجعه کنید و از او کمک بخواهید:

گاهی اوقات شرایط آنقدر برای شما سخت و دشوار می‌شود که دیگر راهی به ذهنتان نمی‌رسد. در چنین مواقعی حتما به یک مشاوره ازدواج مراجعه کرده و از او برای برخورد با تغییر شخصیت بعد از ازدواج همسرتان کمک بگیرید. مشاور به شما کمک می‌کند بارفتارهای خودآگاهانه، تاثیر مثبتی بر رفتارهای همسرتان بگذارید. فراموش نکنید که مهم ترین وظیفه یک مشاور زوج درمانگر، برگرداندن آرامش و عشق به زندگی شماست.

سخن آخر:

تغییر رفتار بعد از ازدواج، یک اتفاق ناخوشایند در زندگی است که اگر نتوانیم آن را کنترل کنیم زندگی ما را در معرض خطر قرار می‌دهد. مسائل مختلفی باعث تغییر رفتار همسرتان می‌شود. شما با شناسایی این دلایل و برخورد آگاهانه با آنها می‌توانید مشکلات به وجودآمده را حل کرده و یک ازدواج موفق داشته باشید.

سوالات متداول:

دلایل تغییر رفتار پس از ازدواج چیست؟

این تغییر رفتار می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله اعتقادات، اختلاف سنی، سطح تحصیلات، سوابق خانوادگی و … رخ دهد.

با تغییر شخصیت بعد از ازدواج همسرم چگونه برخورد کنم؟

دلایل عدم تمایل همسرتان به تغییر را شناسایی کرده و با او صحبت کنید. برای همسرتان یک الگوی مناسب باشید و از سیاست های زنانه خودتان استفاده کنید.

آیا تغییر رفتار همسر بعد از ازدواج ممکن است؟

نمی گوییم شدنی نیست اما آسان هم نیست. شما باید رفتارهایی که همسرتان یک عمر با آنها زندگی کرده است را تغییر دهید، بنابراین کار سخت و دشواری است. شما میتوانید از مشاوره نیز کمک بگیرید.

مشاوره پیش از ازدواج فمیلیکو

در مرکز روانشناسی فمیلیکو در خصوص تغییر رفتار همسر بعد از ازدواج، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)