گریه کودک

چگونه گریه کودک را متوقف کنیم؟

گریه کودک و بهانه گیری معمولا در کودکان و خردسالان یکی از راه های ابراز ناراحتی و نارضایتی فرزندان از شرایط موجود است. گریه کردن کودک همیشه دلیل موجهی ندارد و گاهی اوقات فرزند شما از سر لجبازی شروع به گریه و پرخاشگری می‎کند. تربیت کودکان کار آسانی نیست و نیاز به کسب مهارت و صبر و گذشت شما دارد.

در بعضی مواقع والدین از بهانه گیری و گریه های کودک خود خسته می‎شوند و احساس یاس و ناامیدی در تربیت فرزند خود پیدا می‎کنند. اما نگران نباشید، تنها کافی است شما در چنین زمانی خونسردی خود را حفظ کرده و روش مناسبی برای متوقف کردن گریه کودک در پیش بگیرید، به همین دلیل ما در این مقاله به روش های آرام کردن گریه در کودکان می‌پردازیم.

1- علت گریه کودک تان را متوجه شوید

دلایل گریه نوزاد با دلایل گریه در کودکان فرق می‌کند. کودکان معمولا وقتی چیزی بخواهند و نتواند آن را به دست آورند یا زمانی که خسته هستند و یا از عهده انجام کاری به درستی بر نمی‌آیند، شروع به گریه کردن می‌کنند.

اول از همه با او صحبت کنید و دلیل گریه اش را بپرسید. اگر در جمع شلوغی فرزند شما شروع به گریه و بهانه جویی کرد، او را بدون توجه به نگاه های مردم به گوشه ای ببرید و به آرامی با او صحبت کرده و دلیل ناراحتی اش را بپرسید. شما با اینکار به فرزندتان نشان می دهید که ناراحتی او برای شما مهم است و شما درصدد برطرف کردن مشکل او هستید. اینکار اعتماد به نفس کودک شما را نیز بیشتر می‌کند.

علت گریه نوزاد و موثرترین راه های متوقف کردن گریه نوزادان
گریه کودک

2- بی توجهی به گریه بی دلیل کودک

اگر کودک شما بی مورد گریه می‌کند، بی توجهی بهترین واکنش از سوی والدین محسوب می‌شود. شما برای حفظ سلامتی جسمی و روحی کودک خود نمی‌توانید به همه نیازها و خواسته های فرزندتان پاسخ مثبت بدهید. توجه بیش از حد به کودکان، باعث می‌شود که آنها در بزرگسالی حس استقلال خود را ازدست بدهند و به خانواده و اطرافیان خود به شدت وابسته شوند. گاهی اوقات بعضی از والدین برای اینکه فرزندشان را از سر خود باز کنند، به خواسته های غیر منطقی کودک خود پاسخ مثبت می دهند. اما اینکار ممکن است باعث متوقف کردن گریه کودک بشود، اما به مرور زمان در آینده او را به شخصیتی پرخاشگر و وابسته تبدیل می‌کند.

3- آینه بزرگی در مقابل او قرار دهید

یکی دیگر از راهکارهای آرام کردن گریه در کودکان، قرار دادن آینه بزرگ در مقابل آنهاست. اجازه دهید آنها چهره خشمگین و عصبانی خود را در آینه ببینند و به آنها بگویید که دوست ندارم تو را با این چهره ببینم. این کار باعث می‌شود که کودک شما به این فکر کند که چرا ناراحت و خشمگین شده است. سپس با او صحبت کرده و دلیل درهم رفتن چهره اش را بپرسید.

4- دست کودک خود را به مدت 15 ثانیه بگیرید

یکی دیگر از راه های کنترل گریه شدید کودک، گرفتن دست های او به مدت 15 ثانیه است. در این روش، دست فرزند خودتان را بگیرید و با رفتاری خنثی مستقیما به چشم های او نگاه کنید. سعی کنید در این فاصله هیچ کلامی میان شما رد و بدل نشود. به طور کلی بهترین واکنش در برابر گریه کودکتان داشتن رفتاری خنثی است. چراکه توجه بیش از حد به گریه کودک باعث تثبیت رفتار پرخاشگرانه او می‎شود.

گریه کودک | علل و بهترین راه های آرام کردن بی قراری و گریه کودک
با گریه بی دلیل کودک چه کنیم؟

5- آرامش خودتان را حفظ کنید

اگر شما برای متوقف کردن گریه کودک، رفتاری پرخاشگرانه از خود نشان دهید به طور غیرمستقیم به او می‌آموزید که راه رسیدن به خواسته ها، گریه کردن است. در عوض شما باید خونسردی و آرامش خود را حفظ کرده و به فرزند خود بگویید” هر وقت دست از گریه کردن برداشتی، با هم صحبت می‎کنیم و مشکلت را برطرف می کنیم، اما تا زمانی که گریه میکنی، کاری از دست من بر نمی‌آید” و خودتان را به کار دیگری مشغول کنید و اتاق را ترک کنید.

بررسی ها نشان می دهد اغلب در پرخاشگری بچه ها، اگر مخاطب مورد نظر حضور نداشته باشد، خیلی سریع متوقف می‌شود.

6- حواس کودکتان را پرت کنید

هر وقت کودک شما گریه کرد، سعی کنید حواسش را به کارهای مورد علاقه اش پرت کنید. مثلا برنامه کودک محبوب او را بگذارید و یا اسباب بازی دوست داشتنی اش را به او بدهید و یا حتی می‌توانید تفریحات خنده دار انجام دهید.

مثلا برای کودک خود قصه خنده دار تعریف کنید و با او بازی کنید. خنده به هرکسی که احساس ناراحتی می‎کند، کمک کرده و استرس و اضطراب را از او دور می‌کند. بنابراین از این روش هم می‌توانید برای آرام کردن کودک بی قرار خود استفاده کنید.

علت گریه شدید نوزاد چیست و چه باید کرد؟
دلایل گریه کردن نوزادان

7- تنبیه درستی در نظر بگیرید

گاهی اوقات گریه شدید کودک، باعث عصبانیت والدین می‌شود، به طوری که کنترل خود را از دست داده و فرزند خود را کتک می‌زنند. تنبیه کودک اگر به درستی انجام نشود، اثرات منفی زیادی بر روی شخصیت او می‌گذارد به طوریکه جبران برخی از آنها غیرممکن است.

هرگز از تنبیه جسمی استفاده نکنید. چرا که اینکار باعث لجبازی بیشتر کودک شما می‌شود و به مرور زمان، فرزند شما به یک کودک سرخورده و بی اعتماد به نفس تبدیل می‌شود. به جای اینکار تنبیه مناسب دیگری در نظر بگیرید. مثلا به کودکتان بگویید” اگر تا چند دقیقه دیگر آرام نشوی، باید در اتاقت تنها بمانی”.

8- احساسات کودکتان را درک کنید

وقتی دلیل گریه کودک خود را موجه می دانید، به او حق بدهید که ناراحت و یا خشمگین باشد. مثلا اگر کودک شما زمین بخورد و به خاطر احساس درد، گریه می‎کند سریعا به سمت او نروید تا به او بگویید که نباید ناراحت باشد. در عوض احساسات کودکتان را درک کنید و در فضای صمیمانه با او صحبت کنید و او را دلداری دهید. شما با اینکار به کودکتان می فهمانید که گریه و ناراحتی، یک حالت عادی در زندگی است و هرکسی می‌تواند آن را تجربه کند.

بنابراین، به او اجازه بدهید تا احساسات خود را تخلیه کرده تا آرام شود.

با کودکی که مدام گریه می‌کند چگونه رفتار کنیم؟
گریه در کودکان

9- سریعا واکنش نشان دهید

اگر متوجه شدید که کودک شما بهانه جویی را شروع کرده، همان ابتدا قبل از اینکه بی قراری کودک زیاد شود، سریعا با او برخورد کرده و به او بگویید “داری نق نق میکنی و تا وقتی این رفتارت رو ادامه بدی، من بهت توجه نمیکنم”. و اگر رفتارش را تغییر داد، او را تشویق کرده و به او بگویید ” وقتی بدون گریه صحبت میکنی، بیشتر دوستت دارم”. تشویق کودکان، باعث می‌شود که آنها در انجام همان رفتاری که به خاطرش تشویق شده اند، ترغیب شوند.

10- او را در آغوش بگیرید

اگر کودک شما خیلی کوچک است و نمیتوان او را تنها گذاشت، در کنار او بمانید و اگر کودک به سمتتان آمد، او را در آغوش بگیرید، اما تا زمانیکه آرام نشده چیزی را که میخواهد، به او ندهید. گاهی اوقات دلیل گریه کودک، احساس تنهایی و یا بی توجهی از سمت والدین است و آنها می‌خواهند با گریه کردن، خودشان را یادآوری کنند. پس مطمئن باشید که به اندازه کافی به کودک خود محبت و توجه لازم را دارید.

سوالات متداول:

معنی صدای گریه نوزاد چیست؟

نوزادان به دلایل مختلفی گریه می‌کنند که مهمترین آنها احساس درد، گرسنگی، کثیف کردن پوشک، قولنچ نوزادی، احساس گرما و یا سرما و گاهی اوقات خستگی است. شما با توجه به شناختی که از کودک خود دارید، می‎توانید نیاز او را برطرف کنید تا گریه اش متوقف شود.

با بهانه گیری های مکرر کودکم چه کنم؟

اگر کودک شما بیش از اندازه بهانه گیر و لجباز شده و با گریه بیش از حد به خودش آسیب می رساند بهتر است به یک درمانگر مراجعه کنید. گاهی اوقات کودک شما درگیر برخی از مشکلات روحی است که تنها با مراجعه به روانشناس کودک قابل حل است.

چگونه در مکان های شلوغ گریه کودکمان را متوقف کنیم؟

اگر به صف های طولانی مدت و یا جاهایی می روید که می دانید از حوصله کودکتان خارج است، حتما اسباب بازی و یا هر چیزی که بتوانید او را سرگرم کنید، همراه خود داشته باشید.

 

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)