نقش صداقت در زندگی مشترک

چرا صداقت داشتن در زندگی مشترک مهم است؟

اهمیت صادق بودن در روابط عاطفی چقدر است؟ به نظر شما صداقت در رابطه به معنای گفتن تمام حقایق به شریک زندگی تان است؟ منظور شما دقیقا از صداقت در زندگی و رابطه چیست؟ وقتی صحبت از یک رابطه سالم به میان می‌آید، یکی از مهم ترین ملزومات آن داشتن صداقت در زندگی زناشویی است. چرا که انسان های راستگو به دیگران احساس آرامش و امنیت می‌دهند.

درست است که صداقت در رابطه عاشقانه را همه می‌پسندند اما به این معنا نیست که شما باید همه چیز را در مورد موضوعات گذشته خود به همسرتان بگویید. ما در این مقاله به ابعاد مختلف صداقت و بی صداقتی در زندگی زناشویی می‌پردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت صداقت در رابطه زناشویی چقدر است؟

یکی از مهم ترین نیازهای عاطفی در یک رابطه عاشقانه، صداقت است. دقیقا همانطورکه نبود صداقت همسر، باعث کمرنگ شدن و یا از بین رفتن رابطه و تعهد میان شما می‎شود در نقطه مقابل اگر بین زن و شوهر صداقت وجود داشته باشد، روابط میان آنها صمیمانه تر و عمیق تر می‌شود.

برای همه افراد این موضوع بسیار مهمی است که بتوانند به شریک زندگیشان اعتماد کنند و بر صحت حرف های همسرشان اطمینان داشته باشند. وجود صداقت در زندگی زناشویی، این احساس را در طرف مقابل به وجود می‌آورد که او فرد قابل اعتمادی برای شماست و همین موضوع باعث بیشتر شدن عشق بعد از ازدواج می‌شود.

عواقب بی صداقتی در زندگی مشترک چیست؟

عواقب نداشتن صداقت در زندگی مشترک
عواقب نداشتن صداقت در زندگی مشترک

وقتی شما در یک رابطه طولانی مدت با کسی هستید که اعتمادی به او ندارید و متوجه می‌شوید که بسیاری از حقایق را کتمان کرده و به شما حقیقت را نمی‌گوید، هم به همسرتان و هم به اعتماد به نفس هردویتان آسیب وارد می‌شود. در واقع، بی صداقتی در زندگی زناشویی یکی از مخرب ترین عوامل پایان یافتن یک رابطه عاشقانه است.

اما برای بعضی افراد این سوال پیش می‌آید که آیا همه موضوعات و اتفاقات گذشته را باید بیان کرد؟ گاهی اوقات برخی از افراد از کتمان کردن برخی از اتفاقات گذشته خود به همسرشان احساس شرمندگی و عذاب وجدان می‌کنند. اما به نظر شما در این موارد چه کار باید کرد؟

صحبت نکردن از گذشته به معنای فریب کاری نیست!

البته این موضوع تا حد زیادی به طرف مقابل شما بستگی دارد. اگر برای همسر و یا نامزدتان، گذشته شما مهم باشد که تکلیف کاملا مشخص است. باید در مورد موضوعاتی که به او مربوط است، صحبت کنید. اما اگر برای همسرتان، اتفاقات گذشته شما مهم نیست و از شما سوالی نمی‌پرسد، لازم نیست که شما برای گفتن برخی چیزها اصرار داشته باشید. فراموش نکنید که صداقت در زندگی و رابطه به معنای بازی نکردن با احساسات طرف مقابل است.

یعنی اگر با فردی آشنا شدید و بعد از مدتی فکر می‌کنید که با او آینده مشترکی ندارید، خیلی زود از آن رابطه خارج شوید و لازم نیست به اسم صداقت همه چیز را در مورد خود بگویید. گاهی اوقات این صداقت به ضررتان تمام شده و زندگتان را نابود می‌کند.

بنابراین، فراموش نکنید که صداقت داشتن در زندگی دارای حد و مرزی است. صداقت باید باعث ایجاد انس و الفت بیشتر میان شما شود نه اینکه با دانستن برخی از حقایق، یکدیگر را آزار دهید و از آن به نفع خودتان استفاده کنید. پول در ازدواج برای شما اولویت چندم است؟ این مقاله را حتما بخوانبد: ازدواج به خاطر پول

انواع صداقت در رابطه زناشویی

انواع صداقت در زندگی زناشویی
انواع صداقت در زندگی زناشویی

صداقت در مورد اتفاقات گذشته

همانطور که کمی قبل به این مورد اشاره کردیم، این موضوع به شریک زندگیتان بر می‌گردد. اگر او تمایل به شنیدن حقایقی داشته باشد که به تصمیم او برای ادامه زندگی تاثیرگذار باشد، شما باید با صداقت همه آنها را بیان کنید. البته این موضوع را در نظر بگیرید که کنجکاوی در گذشته زندگی همسرتان هم دارای حد و مرزی است و شما این حق را ندارید که از او بخواهید در مورد ریز و درشت گذشته‌اش با شما صحبت کند.

صداقت در مورد حال

صداقت در زندگی حال به معنای درمیان گذاشتن همه اتفاقات و مسائل روزمره با همسرتان است. صداقت باعث آرامش در زندگی زناشویی شده و شما را به یکدیگر نزدیک تر می‌کند. در یک ازدواج موفق، زن و شوهر به یکدیگر وابستگی داشته و این ارتباط موجب برنامه ریزی روزانه و هماهنگی در فعالیت های ضروری شان می‌شود.

صداقت در مورد آینده

صداقت در مورد آینده به این معناست که شما در مورد برنامه ریزی ها و اهداف زندگی مشترکتان با یکدیگر صادق باشید. گاهی اوقات، صداقت در گفتن اهداف رابطه پیش از ازدواج، منجر به عشق قبل از ازدواج شده و سپس در زندگی مشترک باعث همکاری بیشتر میان زوجین می‌شود.

چگونه صداقت و اعتماد را در رابطه بیشتر کنیم؟

راهکارهای افزایش صداقت در زندگی زناشویی
راهکارهای افزایش صداقت در زندگی زناشویی

به تعهدات خود عمل کنید

به کارها و قول هایی که به همسرتان می‌دهید، عمل کنید و انجام آنها را پشت گوش نیندازید. کسی باشید که طرف مقابلتان با خیالی آسوده برای یک عمر زندگی به شما تکیه و اعتماد کند. صداقت در رابطه باعث آرامش در زندگی زناشویی می‌شود. هیچ چیز مانند وعده های پوچ منجر به بی اعتمادی همسرتان نسبت به شما نمی‌شود.

به انجام کارهایی که از عهده آنها بر نمی‌آیید، متعهد نشوید

اگر توانایی انجام کاری را نداریم بهتر است از همان اول به این موضوع اعتراف کنیم. همه انسان ها از عهده برخی کارها برنمی‌آیند و این خیلی طبیعی است. لازم نیست به همه درخواست های همسرتان پاسخ مثبت بدهید. وقتی شما به او قول انجام کاری را می‌دهید که می‌دانید از عهده تان خارج است، از همان زمان لطمه به زندگی خود را شروع می‌کنید. نشانه های یک ازدواج بدون عشق چیست؟ این مقاله را مطالعه فرمایید؟ ازدواج بدون عشق

با یکدیگر صحبت کنید

تاثیر صداقت در زندگی زناشویی
تاثیر صداقت در زندگی زناشویی

تاثیر راستگویی در زندگی آنقدری زیاد است که نبود صداقت، هر لحظه از زندگی شما را تهدید می‌کند. برای ایجاد حس اعتماد و صداقت بیشتر، با همدیگر صحبت کنید. درمورد مسائل و اتفاقات روز حرف بزنید و هر مسئله ای که می‌دانید باید همسرتان از آن آگاه باشد را با او در میان بگذارید.

به همسرتان احساس امنیت بدهید

گاهی اوقات برخی از افراد به خاطر ترس از رهایی، سرزنش، توهین و …، از گفتن برخی از موضوعات خودداری می‎کنند. ایجاد صداقت در زندگی زناشویی، مخصوصا اگر ازدواج شما یک ازدواج سنتی باشد که خیلی در مورد گذشته طرف مقابل نمی‌دانید، اهمیت دارد. این احساس را در همسرتان به وجود بیاورید که او به راحتی می‌تواند با شما در مورد اتفاقات و اشتباهاتش صحبت کند و مطمئن باشد که از حرف های او سوء استفاده نمی‌شود.

از قضاوت یکدیگر دست بردارید

اگر شما نسبت به حرف های همسرتان واکنش منفی نشان دهید، این احتمال وجود دارد که به مرور زمان صداقت در میان شما کمرنگ شود. پس وقتی می‌دانید که همسرتان آسیب پذیر است، در مورد حقایق زندگی او قضاوت نکنید و او را درک کنید. شما برای پیشرفت رابطه زناشویی خود نیاز دارید که یک فضایی امن برای شریک زندگی خود فراهم کنید. آن موقع است که صداقت در زندگی و رابطه شما پر رنگ می‌شود.

سخن آخر

همانطور که در این مطلب به آن اشاره کردیم، صداقت همسر در رابطه عاشقانه یکی از پایه های اصلی یک زندگی موفق است. اما گاهی اوقات، شاید گفتن تمام حقایق برای شما کار سخت و دشواری باشد و شما نگران مشکلاتی باشید که پس از آن رخ می‌دهد. در چنین مواقعی بهتر است به یک مشاوره ازدواج مراجعه کنید و به کمک روانشناس، اعتماد و صداقت را در رابطه زناشویی خود حفظ کنید.

سوالات متداول

صداقت چیست؟

صداقت به معنای گفتن حقایقی است که می‌دانید باید همسرتان از آنها آگاه باشد. اما صداقت در رابطه حد و مرزی دارد و نباید در بسیاری از موارد کنجکاوی کرد.

تاثیر صداقت در زندگی چیست؟

صداقت در زندگی زناشویی منجر به صمیمت و انس بیشتر میان شما می‌شود.

صداقت بیش از حد در رابطه مفید است؟

این موضوع تا حد زیادی به طرف مقابلتان برمی‌گردد. اگر قصد حفظ زندگیتان را دارید در مورد مواردی که برای او مهم است، صادقانه صحبت کنید. اما اگر فکر می‎کنید که با طرف مقابلتان آینده‌ای ندارد، گفتن حقایق کار درستی نیست.

مشاوره پیش از ازدواج فمیلیکو

در مرکز مشاوره فمیلیکو در خصوص صداقت در زندگی و رابطه و صداقت و بی صداقتی در زندگی زناشویی، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)