نقش زیبایی در ازدواج

آیا زیبایی برای ازدواج مهم است؟ نقش زیبایی ظاهری در ازدواج چیست؟

روانشناسان با تحقیق روی موضوع تاثیر زیبایی در ازدواج به این نتیجه رسیدند که احتمال نارضایتی در مردانی که چهره ای زیباتر از همسرشان دارند، بیش تر است و ممکن است نسبت به زندگی زناشویی احساس خوشایندی نداشته باشند. شاید فکر کنید احتمالا نتایج تحقیقات تنها ناشی از باورهای عامیانه است اما این موضوع کاملا علمی است و حتی مقاله هایی معتبر با مضمون نقش زیبایی ظاهری در ازدواج به چاپ رسیده اند.

برخی افرادی که اهمیت ظاهر در ازدواج برایشان بسیار ارزشمند است معمولا در انتخاب خود باقی معیارها را در نظر نمی گیرند. به عبارتی شیفته ظاهر فرد می شوند، حال اگر همسر آینده شما ظاهری زیبا و اخلاق بسیار زننده داشته باشد خیلی زود آتش عشق فروکش می کند. اما کسانی هم هستند که پس از ازدواج شیفته اخلاقیات همسرشان می شوند و دیگر اهمیت زیبایی در ازدواج برایشان بی معنی است.

اهمیت معیار زیبایی در ازدواج چه قدر است؟

نتایج تحقیقاتی با موضوع اهمیت زیبایی در ازدواج نشان می دهد، انسان هایی با ظاهر زیبا به سمت هم جذب می شوند. ازدواج این افراد زیبا معمولا دوام بیشتری نسبت به زوج های دیگر دارد و زندگی بسیار عالی را تجربه می کنند. در کل، معیارهای زیادی برای انتخاب همسر وجود دارد مانند: دین، اخلاق، اصالت خانوادگی، سلامت جسم و روان و هم چنین نقش پول در ازدواج نیز می تواند موثر باشد.

متاسفانه در جامعه امروزی برخی مواقع دختر و پسر معیارهای ظاهری در ازدواج را مهم تر می دانند. پسندیدن ظاهر سبب می شود، شما به همسرتان گرایش و نزدیکی همیشگی داشته باشید و از دام خیانت در امان باشید اما ظاهر در ازدواج نباید تنها معیار شما باشد، بلکه در انتخاب همسر سایر معیارها را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید با دید باز تصمیم بگیرید.

آیا زیبایی ظاهری زن برای ازدواج مهم است؟

بله، اهمیت ظاهر دختر در ازدواج می تواند تاثیر گذار باشد. در ازدواج هایی که خانم زیباتر است، معمولا هر دو طرف زندگی خوشایندتری را تجربه می کنند. طبق پژوهشی در انگلستان، برای مردان نقش زیبایی در انتخاب همسر اولویت دارد. اکثر مردان به دنبال همسری می گردند که جوان، سالم و زیبا باشد تا فرزندانشان زیباتر و سالم تر شوند.

آیا زیبایی ظاهری مرد برای ازدواج مهم است؟

اهمیت زیبایی ظاهری مرد در ازدواج
اهمیت زیبایی ظاهری مرد در ازدواج

برای برخی زنان، ظاهر و قیافه همسر آیندشان بسیار اهمیت دارد و برای برخی ظاهر در ازدواج کم ترین اولویت را دارد و برخی دیگراصلا ظاهر شخص جزو معیارهایشان محسوب نمی شود. ظاهر نمی تواند ملاک خوبی برای انتخاب همسر آینده باشد، چه بسا برخی مردان ظاهر زیبا و فریبنده داشته باشند اما دارای اخلاق بد باشند به طوری که با این اخلاق آتشین زندگی را به کام شما تلخ کنند. برخی مردان هم با وجود زیبایی ظاهری، همسرشان را در اولویت زندگی خود قرار نمی دهند و بیش تر رفیق باز و بی مسئولیت هستند.

ظاهر مرد باید مورد پسند شما باشد اما نه به گونه ای که عقل شما را فریب دهد و نتوانید ملاک های دیگر را در نظر بگیرید. نقش زیبایی در انتخاب همسر اهمیت دارد اما همزمان باید دارای اخلاق نیکو و ثبات اقتصادی نیز باشد.

مشکلات ازدواج به خاطر تنها معیار زیبایی

توجه زیاد به زیبایی باعث ندیدن مشکلات اخلاقی می شود

فرض کنید نقش زیبایی در انتخاب همسر را ملاک خود قرار دادید و با شخصی زیبا ازدواج کردید. زمانی که تنها ملاک خود را زیبایی چهره او قرار دادید و دیگر ویژگی های ظاهری و صفات اخلاقی مانند خوش خلقی، سلامت روانی، استقلال مالی و اختلاف قد در ازدواج را در نظر نمی گیرید و از همه مهم تر تفاهمات برایتان بی اهمیت است.

وقتی وارد زندگی مشترک می شوید درمی یابید که فردی بسیار تندخو و پرخاشگر است. در واقع زیبایی او سبب محدودیت در دیدگاه شما شده است. آیا هنوز هم زیبایی او برایتان اهمیت دارد؟ آیا واقعا چنین شخصی می تواند پدر یا مادر خوبی باشد؟

زیبایی ظاهری ممکن است از بین برود

در زندگی همه، حوادثی رخ می دهد که می تواند غافلگیر کننده و غیر منتظره باشد. تصور کنید همسرتان در سانحه آتش سوزی و تصادف و… زیبایی خود را از دست بدهد. اگر فردی باشید که به نقش زیبایی ظاهری در ازدواج اهمیت بدهید. آیا با وجود شرایط پیش آمده باز هم می خواهید با او بمانید؟ چه بسا اگر از لحاظ اخلاقی تفاهم هم نداشته باشید شاید به طلاق هم فکر کنید.

علاوه براین، از بین رفتن زیبایی بر اثر افزایش سن کاملا امری طبیعی است. شاید بتوان با عمل های زیبایی،چهره را ترمیم کرد اما زیبایی اولیه هیچ گاه باز نمی گردد.

افراد خوش چهره، خودشیفته هستند

مشکلات ظاهرپسندی بیش از حد
مشکلات ظاهرپسندی بیش از حد

یکی از مشکلات رایجی که نقش زیبایی ظاهری در ازدواج دارد، این است که افراد زیبا معمولا به دلیل تعریف تمجید اطرافیان بسیار از خودراضی و خودپسند می شوند که این امر سبب می شود بسیاری از گزینه های ازدواج خود را ازدست بدهند. چرا که آن ها را در سطح خود نمی بینند. این افراد در ازدواج معمولا زیبایی خود را به رخ همسرشان می کشند و او را تحقیر می کنند که سبب رنجش و سردی روابط می شوند.

علاوه براین افراد خوش چهره بیشتر مورد توجه مردم قرار می گیرند و اگر شخص سست اراده باشد ممکن است پیشنهادات وسوسه انگیز را قبول و خیانت کند.

عمر این ازدواج ها کوتاه است

رابطه ظاهربینی و عمر ازدواج
رابطه ظاهربینی و عمر ازدواج

از تاثیر زیبایی در ازدواج می توان به این موضوع اشاره کرد که معمولا مردانی که ظاهر زیباتر از همسرشان دارند، تعهد کم تری هم نسبت به همسرشان دارند. این می تواند سبب کوتاهی عمر زندگی آن ها شود. اما در مقابل مردانی که در ظاهر سطح پایین تری از همسرشان دارند، تلاش بیش تری برای حفظ و تداوم رابطه دارند.

اغلب افرادی که تصور می کنند همسرشان جذاب نیست، بیشتر به خاطر نگاه به مردان دیگر و مقایسه همسر خود با آنان است. هیچ گاه همسرتان را با مردان دیگر مقایسه نکنید و بیشتر تلاش کنید تا خوبی های او را به خود یادآوری کنید.

طرفین ازدواج در زیبایی باید تناسب داشته باشند

نقش زیبایی در انتخاب همسر را نمی توان نادیده گرفت. زیبایی ظاهری و خصوصیات فیزیکی باید در کنار دیگر صفات، مورد توجه و بررسی  قرار گیرد. دخترها و پسرها نباید از لحاظ ظاهری در انتخاب همسر سخت گیری داشته باشند.

اگر فرد منتخب شما از زیبایی نسبی برخوردار باشد و از لحاظ اخلاقی همدیگر را پذیرفتید، بهتر است پس از تحقیقات و شناخت کافی در همه زمینه ها با کمک مشاوره ازدواج ، با شخص مورد نظر ازدواج نمایند و مطمئن باشید خصوصیات دیگر ویژگی های ظاهری را جبران می کند.

با حرف های دیگران در مورد ظاهر همسرم چگونه کنار بیایم؟

در موضوع تاثیر زیبایی در ازدواج و حاشیه های آن، همه چیز به میزان استقلال شخصیتی، بلوغ فکری و عقلی، تحمل و صبوری شما بستگی دارد. اگر فرد مستقلی هستید و حرف دیگران برایتان اهمیت ندارد، بنابراین اظهار نظرهای منفی آن ها نمی تواند دیدگاه شما نسبت به همسرتان را تغییر دهد.

اما اگر فردی تاثیرپذیر هستید، حرف ها و کنایه های اطرافیان ممکن است به تدریج شما را از انتخابتان پشیمان کند و تحت تاثیر دیگران از زندگیتان سرد شوید.

سخن آخر

اهمیت بیشتر ظاهر برای مردها
اهمیت بیشتر ظاهر برای مردها

امروزه به دلیل نابسامانی در اوضاع اقتصاد، برخی دختران ازدواج با مرد مسن را ترجیح می دهند و معیارهای ظاهری در ازدواج را نادیده می گیرند. علاوه بر این هر چه طرف مقابل زیباتر باشد در وهله اول بیشتر به دل می نشیند اما همه افراد بی نقص نیستند. اگر تنها به زیبایی همسرتان اهمیت می دهید در نتیجه از هم صحبتی با او لذت می برید، اما اگر به دنبال خوشبختی می گردید بقیه جوانب را نیز در نظر بگیرید.

به طور کلی نتایج نشان می دهد در مواردی که زن، ظاهر زیباتری نسبت به مرد دارد، زندگی موفق تری خواهند داشت. چرا که باورهای عمومی نشان می دهد مردها، ظاهر در ازدواج برایشان حائز اهمیت است اما در مقابل زن ها بیشتر به قد و درآمد مردان توجه می کنند.

سوالات متداول

ازدواج با دختری که زیبا نیست، چه تاثیری در زندگی زناشویی خواهد داشت؟

بستگی به این دارد تعریف شما از زیبایی چه باشد. اما طبیعتا تعریف و تمجید دیگران می تواند شما را از زندگی خود سرد کند، چرا که تصور می کنید از همسر خود سرتر هستید.

آیا چهره زن در ازدواج مهم است؟

بستگی به تفکر افراد دارد اما اکثر آقایان به زیبایی همسرشان حساس هستند.

ازدواج با زن های بسیار زیبا، چه تاثیری در زندگی دارد؟

اگر زیبایی زن بسیار چشم گیر باشد، احتمالا ازدواج دوامی نخواهد داشت. زنان زیبا معمولا جسورتر هستند و به راحتی می توانند ازدواج ها را ترک کنند.

در مرکز مشاوره خانواده فمیلیکو در خصوص آیا زیبایی در انتخاب همسر مهم است؟ نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)