جدا خوابیدن کودک

سن تنها خوابیدن کودک | راه حل برای بچه هایی که تنها نمیخوابند!

چطوری به کودک بگوییم تنها بخوابد؟

سن جدا خوابیدن کودک از والدین و موارد دیگری که مربوط به این موضوع می شوند، همگی جز دغدغه های والدین امروزی هستند. خواب یکی از مهم ترین قسمت های زندگی هر فردی است. در طی زمانی که خواب هستید، مغز عملکرد خودش را ریکاوری می کند، اندام های بدن استراحت می کنند. همچنین در کودکان در زمان خواب رشد مغزی و حتی جسمی رخ می دهد. حال تصور کنید به دلیل بیماری چند شبی را نمی توانید به راحتی استراحت کنید و بخوابید. اولین نکته منفی این موضوع در خستگی روز بعد، کم حوصلگی و کسالتی است که بروز پیدا می کند.

والدینی که دارای فرزند هستند، ترس از جدا خوابیدن کودک را بهتر درک می کنند. مثلا بعد از طی شدن چند ماه اول نوزادی، خواب نوزاد تنظیم می شود، اما گاهی اوقات می شنویم که حتی پس از گذشت چند سال از تولد کودک و حتی تا سن 10 سالگی کودک، والدین خواب راحتی ندارند؛ دلیل این موضوع بر می گردد به وابستگی های روحی و روانی که کودک برای خوابیدن در کنار والدین و به خصوص مادر پیدا کرده است. در ادامه در خصوص چند راهکار مختلف که به جدا خوابیدن کودک مربوط می شود صحبت کرده ایم.

راهکارهای جدا خوابیدن کودکان از والدین
جدا خوابیدن کودک

1- وابستگی کودک

خواباندن کودک از یک سری از الگوریتم های خاص پیروی می‌کند. زمانی که یک الی دو هفته از تولد یک نوزاد می گذرد، متوجه یک سری از ویژگی ها و عملکردهای خاص او می شوید. به طور مثال برخی از نوزادان نمی توانند با نور زیاد بخوابند. برخی دیگر از بچه ها در سر و صدا خواب کوتاهی دارند و برخی دیگر نیز به طور حتم باید یا در بغل بخوابند و یا یک عروسک را در کنار خودشان داشته باشند.

الف) وابستگی به چیزی

تمامی موارد ذکر شده مربوط به وابستگی هایی است که کودک با جهان اطرافش ایجاد می کند و در جدا خوابیدن کودک اختلال به وجود می آورد. نکته مهی در خصوص این وابستگی ها وجود دارد که به طور حتم توجه به آن بسیار مهم است. اولین نکته در ترس از جدا خوابیدن کودک، آن است که وابستگی ایجاد شده آیا برای کودک مفید است یا مضر؟

به طور مثال اگر کودک شما عادت کرده است تا با یک شیشه شیر به خواب رود، مسلما در ابتدای کار مشکل خاصی ایجاد نمی شود؛ اما پس از گذشت مدتی این شیر می تواند یک منبع اضافی پروتئینی باشد و مشکلات جسمی را برای کودک رقم بزند.

ب) وابستگی به اشخاص

دومین نکته در خصوص وابستگی ها مربوط به دیگران است. اگر شما مجبور هستید کنار کودکتان بخوابید و او خودش را به شما نزدیک کند، به طور قطع خواب شبانه خوبی انتظار شما را نمی کشد و همین موضوع می تواند به ضرر شما باشد. بنابراین چنین وابستگی باید تغییر پیدا کند.

راه و چاه آموزش خوابیدن کودک در اتاق خودش توسط والدین
سن جدا خوابیدن کودک از والدین

2- تنظیم زمان خواب کودک

یکی از مهم ترین علت های گریه کودک، بی نظمی در  زمان خواب او است. بنابراین دومین موردی که می تواند در خصوص خواب کودک و سن جدا خوابیدن کودک از والدین مهم تلقی شود، زمان خواب کودک و همچنین برنامه خواب او است.

کودکانی که در رنج سنی دو سال الی 9 سال قرار دارند به طور متوسط در طول شبانه روز به 10 الی 13 ساعت خواب مفید نیاز دارند. اگر کودک به دلیل وابستگی که به شما دارد، نتواند این مدت زمان خواب را داشته باشد، شب تا دیر وقت با شما بیدار بماند و صبح هم به دلیل رفتن به مدرسه، مهدکودک و…ناچار شود که زود بیدار شود، احتمالا شاهد چرت زدن های متوالی و متعدد کودک در موقعیت های مختلف همچون سر کلاس درس، در ماشین و حتی سر میز غذا خواهید بود. بهتر است برنامه خواب کودک را طوری تنظیم کنید که خواب کافی داشته باشد.

تنظیم برنامه و زمان خواب کودک چند ویژگی مثبت را در کنار هم برای شما دارد که می تواند معایب خوابیدن کودک کنار والدین را به حداقل برساند.

اولا آن که از وابستگی کودک به خودتان جلوگیری می کنید.

دوما آن که کودک میزان خواب کافی در شبانه روز را دارد که هم برای رشد او مناسب است و هم آن که از کسلی و بی حوصلگی روز بعدش جلوگیری می کند و هم آن که به دلیل چرت زدن های مکرر کودک، برنامه روز بعد شما مختل نمی شود.

3- از بین بردن وابستگی های منفی خواب کودک

وابستگی های منفی جز معایب خوابیدن کودک کنار والدین است. اگر وابستگی های کودکتان و همچنین الگوریتم خواب او را شناسایی کرده اید، حالا بهتر است سراغ حل این معضل بروید تا بتوانید بعد از مدت ها، خواب خوبی داشته باشید. در ابتدا خودتان را برای یک جنگ اعصاب که حتی احساسات و عواطف مادرانه و پدرانه شما را دچار اصطلاک خواهد کرد، آماده کنید.

اگر در خانواده چند نفر هستید، بهتر است همان ابتدای کار نقش هر کس را در اصلاح رفتار کودک مشخص کنید. معمولا این وظیفه به دوش والدین کودک است. اما اگر دیگران هم بتوانند در این مسیر کمک کنند، اصلاح رفتاری سریع تر صورت می گیرد. گریه های بلند کودک در آخر شب، جیغ زدن های متوالی او برای خوابیدن در کنار شما و حتی زدن خودش می تواند چند مورد از واکنش های کودک در برابر تصمیم شما به رفع وابستگی منفی او باشد؛ صبور باشید و بر روی تصمیمی که گرفته اید ایستادگی کنید.

زمان و راهکارهای جدا خوابیدن کودک
اصول جدا خوابیدن کودک از والدین

4- مرحله عمل!

زمانی که توانستید وابستگی کودک به خودتان را تا حد زیادی کم کنید، حالا نوبت به اجرای مرحله نهایی است؛ در این خصوص فراموش نکنید که سن تنها خوابیدن کودک را رعایت کنید. در این مرحله باید کودک را به اتاقش ببرید و به او بگویید که باید سعی کند تا به تنهایی بخوابد. نیازی به تعلل کردن و وقت تلف کردن نیست، فقط کافی است شب بخیر بگویید، لامپ را خاموش کنید و از اتاق خارج شوید. به منظور آن که بهتر بتوانید این مرحله را پشت سر بگذارید، در ادامه چند نکته کاربردی را برایتان توضیح داده ایم.

الف) ارتباط کلامی

در شب های اول و یا حتی ماه اول ممکن است کودک شما دچار ترس و اضطراب تنهایی شود. این اضطراب معمولا با خاموش کردن لامپ بیشتر هم می شود. به کودک خود این اطمینان را بدهید که در اتاق کناری و یا در پذیرایی بیدار هستید و اگر نیاز به چیزی داشت می تواند به شما بگوید. اطمینان خاطر برای او در زمان تنها خوابیدن کودک می تواند همچون آرامبخشی قوی عمل کند.

ب) لامپ اتاق

دومین نکته در خصوص راهکارهایی برای جدا خوابیدن کودک مربوط خاموش بودن یا روشن بودن لامپ اتاق است. اگر با لامپ روشن کودک را عادت به خوابیدن بدهید، ساعت بدنش مختل می شود و علاوه بر آن همواره از تاریکی نیز واهمه خواهد داشت، بنابراین لامپ اتاق را خاموش کنید و از یک شب خواب یا چراغ خواب مناسب اتاق کودک استفاده کنید.

نکاتی در مورد جدا خواباندن کودک از والدین
اصول جدا خوابیدن کودک از والدین

پ) خروج از رختخواب

زمانی که کودک را در تختش می گذارید، احتمال 99% وجود دارد که بلند شود و پشت سر شما به راه بیافتد. نیازی به عصبانی شدن، داد زدن و…وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید آن است که او را بغل کنید، ببوسید و بدون هیچ حرفی در تختش بگذارید.

سخن پایانی

به طور کلی آموزش به کودکان در خصوص خوابیدن می تواند کمی سخت و وقت گیر باشد، اما در نهایت می تواند نتایج خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد و به شما  در داشتن یک کودک شاد کمک کند. سعی کنید این موضوع را برای کودکانتان حل کنید تا بتوانید زندگی شادتر و سالم تری را تجربه کنید.

سوالات متداول

1-آیا تنها خوابیدن کودک می تواند در کیفیت زندگی او و والدین تاثیرگذار باشد؟

مسلما تنها خوابیدن کودک می تواند هم به مستقل شدن شخصیت خود کودک کمک کند و هم زندگی و حریم خصوصی والدین را بهتر و بیشتر حفظ کند.

2-سن تنها خوابیدن کودک چقدر است؟

معمولا بهتر است از سن 3 الی 4 سالگی کودک را به تنها خوابیدن عادت بدهید.

3-چه راهکارهایی برای جدا خوابیدن کودک موثر است؟

مهم ترین راهکار صبر در برابر واکنش های تند کودک و همچنین مصمم بودن در اجرای تصمیمی است که گرفته اید. در غیر این صورت شرایط شما از قبل نیز بدتر خواهد شد.

 

دسته بندی:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)