مشاوره نوجوانان

مشاوره نوجوانان تلفنی، آنلاین و حضوری

مشاوره نوجوانان چه اهمیتی دارد؟

از حل مشکل احساسات زودگذر تا مشکلات درون مدرسه همه از مواردی هستند که روانشناسی نوجوانان در حل آن ها می تواند به شما کمک کند. درست است که خیلی از این موارد بدون کوچک ترین پیچیدگی ای حل می شوند. ولی  گاهی اوقات برای حل این اختلالات نیاز به کمک یک مشاور نوجوانان دارید. زیرا اگر در این سن مشکل حل نشود در آینده کل زندگی نوجوان شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

بنابراین در این سن حساس باید حتما حواستان به نوجوانان باشد. در ادامه چند مثال از مواردی که دکتر روانشناس نوجوان می تواند در حل آن ها کمک کند آورده ایم.

مشاوره روانشناسی و مشکل پرخاشگری نوجوانان

پرخاشگری یکی از مشکلات رایجی است که نوجوانان با آن سر و کار دارند. حتما تا به حال برایتان پیش آمده است شنیده باشید که یکی از بچه های اطرافتان درون مدرسه دعوا کرده باشد. همین موضوع یکی از نشانه های پرخاشگری است که اگر شدت پیدا کند، کمک گرفتن از مشاوره نوجوان می تواند کار درستی باشد. به این مثال توجه کنید.

حسین 14 سال سن دارد و دوم دبیرستان دوره اول است. چند وقتی است که از مدرسه به دلیل دعواهای مکرر او با والدینش تماس می گیرند. پدر و مادر او که از این موضوع کلافه شده بودند یک روز به مدرسه می روند و با معلم او صحبت می کنند. مشخص می شود که دعواهای او دلیل خاصی ندارند و مسائل پیش پا افتاده ای هستند. از این رو به پیشنهاد معلمش قرار می شود که به یک مرکز مشاوره نوجوانان مراجعه کنند.

مرکز روانشناسی نوجوان
مشاوره نوجوانان

مشاوره برای پرخاشگری نوجوانان

پس از مراجعه و با توجه به صحبت های انجام شده برای او 5 جلسه مشاوره در نظر گرفته شد. در جلسه اول مشاوره با پدر و مادر او صحبت شد و مشخص شد که اخیرا در خانه با یکدیگر مشاجره داشته اند و جو خانه متشنج بوده است. بنابراین احتمال زیادی دارد که مشکلات حسین ناشی از فشارهای درون خانه باشد و باعث شده او در مدرسه چنین رفتاری داشته باشد. در جلسه دوم مشاوره نوجوان سعی شد تا بر روی کنترل رفتار او کار شود. در همین راستا تمرین هایی برای او در نظر گرفته شد تا با والدینش در خانه انجام دهند. هم چنین از پدر و مادر او نیز خواسته شد به سرعت جو آرامی را در خانه فراهم کنند و اگر مشکلی هست در زمانی که حسین در خانه نیست به حل کردن آن بپردازند.

در نهایت این تمرینات به اضافه تمرینات مربوط به کنترل خشم تا جلسه پنجم مشاوره که در مجموع 4 ماه طول کشید ادامه یافتند و نتایج نشان داد که رفتار او تا حد زیادی کنترل شده است.

نقش مشاوره روانشناسی در افت تحصیلی نوجوانان

افت تحصیلی در نوجوانان به خصوص وقتی از یک مقطع به مقطع بالاتر می روند بسیار مشهود است. از همین رو وقتی افت تحصیلی در فرزندتان مشاهده کردید باید دنبال دلیل آن بگردید زیرا گاهی اوقات این مشکل دلیل خاصی دارد که باید برطرف شود.

امیررضا تازه وارد مقطع دبیرستان دوره دوم شده است. چند وقتی است که والدین او متوجه افت تحصیلی او شده اند. اما نتوانسته اند دلیل آن را پیدا کنند. مادر او که بیشتر با او در ارتباط است تصمیم می گیرد که درباره این موضوع با مدرسه صحبت کند. پس از صحبت با آن ها متوجه می شود که در کلاس نیز اتفاق خاصی نیفتاده است و رفتار او کاملا طبیعی است. بنابراین تصمیم می گیرد که به یک کلینیک روانشناسی نوجوانان مراجعه کند.

مشاوره نوجوانان برای رفع سردرگمی، اضطراب و مشکلات نوجوان
مشاوره نوجوانان و بلوغ

مشکلات تحصیلی در نوجوانان

پس از مراجعه و با توجه به صحبت هایی که در جلسه اول انجام شد مشخص شد که امیررضا در مدرسه جدیدش دوستی ندارد و با مشکل دوست یابی مواجه شده است. همین موضوع باعث شده است که در روند تحصیلی او اختلال ایجاد شود. او که تا به حال جزو شاگردان ممتاز بوده است نتوانسته در مدرسه جدیدش نمرات خوبی کسب کند. بنابراین مشاور نواجوانان برای او یک سری تمرین مربوط به مهارت های اجتماعی قرار داد که آن ها را با والدینش اجرا کند. روند جلسه دوم مشاوره بیشتر بر روی تلاش برای کنترل اضطراب ناشی از عدم دوستیابی پیش رفت. هم چنین به والدین او توصیه شد که سعی کنند ارتباط او را با مدرسه بیشتر کنند. کارهایی مانند شرکت در فعالیت های گروهی، انجمن ها، کلاس های فوق برنامه و یا تیم های ورزشی می توانند در برقراری ارتباط به او کمک کنند.

وقتی نوجوانان در گروه های خاصی شرکت می کنند به طور مثال کلاس های ورزشی و یا گروه هایی که بر روی فعالیت خاصی متمرکز هستند باعث می شود که گروهی از افراد با علایق یکسان دور هم جمع شوند و همین موضوع می تواند تاثیر بسیار مثبتی در روند دوستیابی آن ها داشته باشد.

مشاوره روانشناسی و درمان اعتیاد نوجوانان

متاسفانه در چند سال اخیر اعتیاد به مواد مخدر در نوجوانان بسیار رایج شده است و باعث شده است که خانواده هایی که فرزندی در این سنین دارند بسیار نگران این موضوع باشند. خوب است بدانید که بسیاری از اوقات اعتیاد نوجوانان ریشه در مشکلات و اختلالات شخصیتی آن ها دارد و  با پیگیری و حل آن ها با استفاده از مشاوره نوجوانان می توان مشکل اعتیاد را برطرف کرد.

کامیار یک نوجوان 17 ساله است. پدر و مادر او هر دو شاغل هستند و مدت زیادی را در روز در محل کارشان سپری می کنند. همین موضوع باعث شده است که نتوانند ارتباط لازم را با کامیار داشته باشند ولی حواسشان به نیازهای مالی او هست و در این زمینه دست او را باز گذاشته اند. اما چند وقتی است که متوجه شده اند که کامیار بیش از قبل از آن ها پول تو جیبی می خواهد در صورتی که چیز خاصی نمی خرد. از همین رو حساس شده و یک روز او را تعقیب می کنند و متوجه می شوند که از سوپرمارکت سیگار می خرد. از دست او بسیار عصبانی می شوند و بعد از جر و بحث شماره تلفن مرکز مشاوره نوجوانان را می گیرند و یک وقت برای مراجعه حضوری تعیین می کنند.

مرکز مشاوره روانشناس نوجوان
روانشناسی نوجوانان و جوانان

نقش مشاوره در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان

در جلسه اول مشاوره سعی شد که تنش میان کامیار و خانواده اش و به خصوص پدرش کم شود. هم چنین از مضرات اعتیاد برای او توضیح داده شد و قرار شد که در خانه در رابطه با این موضوع به هیچ عنوان با یکدیگر صحبت نکنند. در دومین جلسه  مشاوره از روش درمانی CBT( درمان رفتاری- شناختی) استفاده شد تا بتوان به افکار و احساسات او جهت درستی داد. هم چنین به دلیل کمبود توجه از سوی والدین از آن ها خواسته شد تا علاوه بر تامین نیازهای مالی او به سایر نیازهای او توجه کنند و وقت بیشتری را با او سپری کنند. در سومین جلسه مشاوره که پس از 2 ماه برگزار شد. تاثیر مشاوره نوجوانان کاملا مشهود بود و کامیار حس بهتری نسبت به کل ماجرا و شرایط حاضر داشت.

نکته مهم این است که باید توجه داشته باشید اعتیاد ممکن است هر لحظه برگردد و خانواده در این موضوع نقش مهمی را ایفا می کنند.

مشاور روانشناسی و مشکلات خجالتی بودن نوجوانان

یکی از شایع ترین اختلالات در نوجوانان خجالتی و کمرو بودن آن ها است. این موضوع در دختران شایع تر است. بر اساس نظر روانشناسان یکی از اصلی ترین دلایل خجالتی بودن نوجوانان این است که در این سن آن ها تصور می کنند تمامی نگاه ها بر روی آن ها است. از همین رو سعی می کنند که از هر لحاظ در بهترین حالت باشند و همین موضوع سبب خجالتی بودن آن ها می شود.

سارا یک دختر 15 ساله بسیار خجالتی است. این را والدین او می گویند. آن ها می دانند که او دوست نزدیکی ندارد و در مدرسه نیز کاملا بی حاشیه است. حتی گاهی اوقات از جواب دادن به معلم نیز خجالت می کشد. او حتی در جمع های فامیلی نیز راحت نیست و سعی می کند که در مهمانی ها کمتر شرکت کند. همین موضوع باعث شده است که خانواده او احساس نگرانی بکنند ولی متاسفانه خجالتی بودن او باعث شده است که حتی حاضر نمی شود پیش روانشناس نوجوانان برود. از همین رو آن ها تصمیم گرفته اند که از خدمات مشاوره تلفنی برای نوجوانان استفاده کنند.

مشاوره نوجوانان تلفنی
مشاوره روانشناسی نوجوان

مشاوره کمرویی در نوجوانان

در جلسه اول مشاوره پس از صحبت با سارا و والدین او قرار شد که تمریناتی را در خانه با یکدیگر داشته باشند. این تمرینات در راستای بهبود شرایط اجتماعی او بود. علاوه بر این از والدین او خواسته شد که او را به هیچ عنوان با دیگران مقایسه نکنند و هم چنین هیچ فشاری را برای تغییر بر روی او نیاورند. در جلسه دوم بر روی مهارت های اجتماعی او کار شد و قرار شد که در دوست یابی به او کمک شود. در جلسه سوم که پس از یک ماه برگزار شد قرار شد به او کمک شود تا در انجمن های مختلف مدرسه فعالیت کند و از این طریق ارتباطش را با جامعه بیشتر کند.

خوب است بدانید که بردن یک جایزه در یک کار و یا کسب یک مقام به مطرح شدن نوجوانان کمک می کند و همین موضوع می تواند برای او زمینه ای را فراهم کند تا بتواند دوستان بیشتری پیدا کند.

سوالات متداول

بهترین مشاوره نوجوانان به چه صورت است؟

بهترین مشاوره نوجوانان حالتی است که در آن روحیه حساس نوجوان در نظر گرفته شود و سعی شود با فهماندن موضوعی مشکل را حل کرد. زیرا استفاده از زور و یا روش های تهاجمی تر خود باعث ایجاد مشکل دیگری در نوجوان می شود.

مشاوره روانشناسی نوجوانان در چه زمینه هایی می تواند کمک کند؟

مشاوره نوجوانان در مواردی مانند پرخاشگری، عدم اعتماد به نفس، خجالتی بودن، مسائل جنسی، دوستان نامناسب، روابط با جنس مخالف و …. موثر باشد.

از چه راه هایی می توان از مشاوره نوجوانان استفاده کرد؟

اگر نوجوان شما برای آمدن به جلسه مشاوره مشکلی دارد و یا اینکه نمی خواهید او متوجه شود می توانید از مشاوره آنلاین نوجوانان و مشاوره تلفنی نوجوانان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی - تماس با تلفن ثابت - بدون صفر

09353000102 (سراسری)

09353000102 (تهران)